LVŽS frakcija ir toliau laikysis principinės pozicijos – nepritars mokesčių naštos didinimui.

LVŽS frakcija: sieksime, kad rudens sesija nevirstų tik viešu politinių jėgų šou

2023 09 11

Seimo Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos (LVŽS) frakcija nuogąstauja, kad ši rudens sesija gali virsti vien tik viešinimui skirtų visų frakcijų pasirodymu. Mat visos partijos jau pradeda ruoštis kitais metais vyksiantiems rinkimams: šalies Prezidento, Europos Parlamento, o dar vėliau – Seimo.

Nepritars mokesčių reformai ir civilinei sąjungai

Svarbiausias šios sesijos darbas – mokesčiai – jau dabar kelia karštas ir prieštaringas diskusijas ir, manoma, nesulauks parlamento pritarimo, nes kritiškai apie mokestinių pakeitimų paketą kalba ir valdantieji, ir opozicija. LVŽS frakcija ir toliau laikysis principinės pozicijos – nepritars mokesčių naštos didinimui.

Be to, su prašymu stabdyti mokesčių reformą kreipėsi ir 54 verslo asociacijos. Laiške raginama atmesti siūlymus didinti gyventojų pajamų apmokestinimą, o ypač – dirbantiems individualiai.

Taip pat valdantieji ir toliau aktyviai į rudens sesiją kiša Civilinės sąjungos projektą – bando pakeisti konstitucinę šeimos sampratą ir stumia pataisas dėl mažo kiekio kanapių dekriminalizavimo.

„Mūsų frakcija parengė tikrai visuomenei reikalingų ir naudingų įstatymų projektų. Labiausiai nesinorėtų, kad vėl diskutuotume vien tik apie tuos projektus, kuriems daugelis Lietuvos žmonių iš esmės nepritaria“, – sako LVŽS seniūnė Aušrinė Norkienė.

Savanoriškas pensijų kaupimas

Seimo LVŽS frakcija rudens sesijos metu siūlys įstatymu įteisinti, kad sprendimą kaupti pensijų fonde piliečiai galėtų pasirinkti savanoriškai ir turėtų galimybę gauti sukauptą išmoką.

Taip pat inicijuos pokyčius dėl kaimo vietovėse esančių kelių ir infrastuktūros gerinimo, pristatys asmenų, įtariamų ir nuteistų už seksualinius nusikaltimus, užkardymo įstatymo projektą. Frakcija sieks, kad Lietuvoje atsirastų teistų už seksualinius nusikaltimus prieš vaikus asmenų registras.

„Pastaruoju metu tokių nusikaltimų skaičius didėja, todėl privalome daryti viską, kad vaikai būtų saugūs“, – sako A. Norkienė.

Frakcija taip pat sieks papildyti teisinį reguliavimą, nustatantį, kad valstybės tarnyboje – valstybės ir savivaldybių institucijose ir įstaigose – dirbtų tik Lietuvos Respublikai lojalūs, patikimi, nepriekaištingos reputacijos asmenys, dėl kurių nekyla jokių abejonių.

Lietuvos valstybė turi pagrindo abejoti asmenimis, kurie slapta bendradarbiavo su buvusios SSRS specialiosiomis tarnybomis ir kurie iki šiol neįrodė lojalumo Lietuvos Respublikai, jos konstitucinei santvarkai, konstitucinėms vertybėms.

Dėmesys – šeimos puoselėjimui

Didžioji dalis frakcijos projektų yra skiriami šeimos puoselėjimui. Pavyzdžiui, frakcija siūlo krašto apsaugos darbuotojams auginantiems ir vieną vaiką skirti papildomą poilsio dieną. Šiuo metu vieną papildomą poilsio dieną gauna tik tie darbuotojai, kurie augina neįgalų vaiką iki aštuoniolikos metų arba du vaikus iki dvylikos metų.

Taip pat siūloma įteisinti, kad vaikui prižiūrėti būtų suteiktos atostogos ir vaiko globėjams mokant jiems vaiko priežiūros išmoką. Pasitaiko atvejų, kai vaikas turi tik globėjus, kuriems negali būti suteiktos atostogos vaikui prižiūrėti ir jiems nėra galimybės gauti vaiko priežiūros išmoką.

Frakcija palaikys Prezidento inicijuotą projektą dėl papildomo neapmokestinamojo pajamų dydžio atsiradimo vaikus auginantiems dirbantiems tėvams.

Šiame projekte galima įžvelgti ir praėjusioje Seimo kadencijoje LVŽS vykdytos „Vaiko pinigai“ politikos. Lietuvos visuomenė sensta, todėl itin svarbu, kad valstybė siųstų aiškų signalą tiems, kurie ketina kurti šeimas, kad valstybė finansiškai juos rems.

Nepalaiko A.Dulkio sveikatos reformos

LVŽS frakcijos nariai nepritars Sveikatos apsaugos ministerijos vykdomoms sveikatos reformoms, nes jos nepateisino nei pacientų, nei medikų bendruomenės lūkesčių. Be to, šį rudenį LVŽS pasiūlys papildomosios ir alternatyviosios sveikatos priežiūros įstatymo projektą, alkoholio kontrolės įstatymo pakeitimo projektą bei farmacijos įstatymo pakeitimo projektą.

Gyventojai skundžiasi paslaugų prieinamumu ir kokybe, o medikams ir pacientams trūksta konstruktyvaus bendradarbiavimo ir aiškumo, kaip planuojama viena ar kita reforma, kaip reikės toliau organizuoti darbą. Po truputį uždaromos rajonų ir regionų ligonines, reabilitacijos bei slaugos centrai. Ar išties logiška gydymo įstaigas palikti tik didžiuosiuose miestuose?

„Anot valdančiųjų, Lietuvos sveikatos apsaugos sistema turi per didelį ligoninių tinklą ir per daug lovų jose. Valdantieji nori visiems gyventojams sukurti įspūdį, kad Lietuvoje visko turime per daug – mokyklų, darželių, bibliotekų, kultūros namų, pašto skyrių, teismų... Net ir švietimo reforma iki dabar sėkmingai simuliuojama, imituojama, pradedama, bet nebaigiama, metama pusiaukelėje. Akivaizdu, kad valdantieji nežino, nei kaip rasti sprendimus, nei tinkamas priemones“, – sako A. Norkienė.

Daugiau teisių – vietos savivaldai

Pirmiausia Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos nariai siūlo neatimti iš savivaldybių teisės, atsižvelgiant į regiono ar vietos socialinę, ekonominę, geografinę ir kultūrinę specifiką, savarankiškai reguliuoti savo mokyklų tinklą.

Siūloma įstatymu įtvirtinti ir po to poįstatyminiais aktais konkretizuoti tik tokius kiekybinius kriterijus, kurie bus nustatyti įvertinus savivaldybių socialinį, ekonominį, geografinį, kultūrinį kontekstus ir nepažeis savivaldybių teisės savarankiškai tvarkyti savo mokyklų tinklą.

Nesibaigianti vadinamoji mokyklų optimizacija, sėkmingai prisidengdama metodikomis, moksleivių klasių komplektais ir panašiais dalykais, naikinanti mokyklas regionuose, kaimuose, miesteliuose ir miestuose, prisidengdama įsivaizduojamu mokyklų tinklo efektyvinimu ir aukštesnės kokybės švietimo paslaugų teikimu, galų gale patirs didžiulę nesėkmę.

Frakcija inicijuos nemokamą teisinę pagalbą viešosios naudos nevyriausybinėms organizacijoms, bandys įtvirtinti kelionės vadovo statusą t.y. pasiūlys didesnes atsakomybes gidams.

Kitu parengtu įstatymu siekiama atstatyti teisingumą tų asmenų atžvilgiu, kurie grįžo į Lietuvą dar motinų, buvusių tremtyje, įsčiose, bet gimė ir pasaulį išvydo jau Lietuvoje. Tokiems asmenims siūloma skirti nukentėjusiųjų nuo okupacijų statusą.