„Neturime teisės atimti iš Lietuvos sportininkų galimybės dalyvauti pačiame svarbiausiame sportinės karjeros įvykyje.“

Jonas Jarutis. Neleiskime politikams žlugdyti olimpiečių!

2021 11 25

Po perkūnais! Kas čia dabar darosi? Ar visai protas aptemo? Seimo valdančiosios daugumos atstovai toliau tęsia sporto žlugdymo Lietuvoje planą. Šįkart nusitaikė į olimpinius sportininkus – mūsų profesionalus, daugybę metų sunkiai siekiančius dalyvauti svarbiausiame sportininkų karjeroje renginyje – olimpinėse žaidynėse.

Kreipimąsi su siūlymu boikotuoti XXIV žiemos olimpines žaidynes, vyksiančias 2022 m. vasarį Kinijos sostinėje Pekine, pasirašė 13 valdančiosios Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų frakcijos Seime narių, 3 – Laisvės partijos nariai, 1 – Liberalų sąjūdžio ir 1 socialdemokratų atstovė.

Čia kažkoks keistas viešųjų ryšių triukas? Ar kreipimąsi pasirašę politikai iš tikrųjų nori panaikinti Lietuvos sporto profesionalų galimybę parodyti tai, ko jie sunkiai siekė daugybę metų? Gal reikėtų kolegoms valdantiesiems priminti, kad sportininko karjera yra labai trumpa. Kol pasiekiamas normatyvus atitinkantis lygis, įdedama nesuvokiamai daug pastangų, praeina daugybė griežtos disciplinos, sunkaus ir alinančio pasiruošimo metų.

Pekino olimpinėse žaidynėse dalyvautų didžiausias Lietuvos sporto istorijoje sportininkų skaičius – net 12 savo sričių profesionalų. Sportininkai ruošiasi kas keturis metus tevykstančiam, svarbiausiam sportiniam įvykiui – olimpiadai – negailėdami savęs, o keliolikos Seimo valdančiųjų norai yra visa tai nubraukti, sužlugdyti galbūt vienintelę galimybę dalyvauti olimpinėse žaidynėse, ir boikotuoti žaidynes dėl įtemptų Lietuvos santykių su Kinija. Man čia logikos ne tik kad mažai, bet ir visai nėra.

Olimpinės žaidynės yra viso pasaulio, viso olimpinio judėjimo žaidynės, o ne šalies, kurioje tai vyksta. Nenorime menkinti Kinijoje vykstančių procesų, tačiau ne sportininkai turėtų spręsti valstybių santykių problemas. Kodėl dėl to turime bausti savo sportininkus? Ar pagalvota apie tikrąsias to veiksmo pasekmes? Ilgalaikes, ne tik trumpalaikes? Tokio boikoto nauda labai abejotina, tačiau žala mūsų pačių sportininkams ir visai valstybei – nesuvokiamai didelė.

Jeigu mes boikotuosime Pekino olimpiadą – pagal Olimpinę chartiją mūsų lauktų sankcijos. Viena iš jų – suspenduota galimybė dalyvauti Paryžiaus olimpinėse žaidynėse su Lietuvos komanda. Ar jūs norite, kad Lietuvos sportininkai dalyvautų ne po Lietuvos, o po Olimpine vėliava – taip pat, kaip darė rusai Tokijo olimpiadoje?

Vienas iš pagrindinių Tarptautinio olimpinio komiteto principų – laikytis politinio neutralumo. Nejaugi norime tai pažeisti? Tuomet lauktų labai liūdnos pasekmės – būtų galima tuo naudotis kaip stipriu politiniu instrumentu. Neturime teisės atimti iš Lietuvos sportininkų galimybės dalyvauti pačiame svarbiausiame sportinės karjeros įvykyje. Atsikvošėkime!