Įstatymo pataisų autoriaus Luko Savicko nuomone, tokie pakeitimai gerokai prisidės prie sąmoningumo skatinimo.

Galimybė susigrąžinti GPM už elektroninių prietaisų taisymą paskatins ne tik kurti tvaresnius produktus, bet ir juos ilgiau naudoti

2021 05 20

Seimas žengė dar vieną žinsgnį, leisiantį Lietuvai pamažu tapti klimatui neutralia šalimi. Parlamentarai po pateikimo pritarė Gyventojų pajamų mokesčio (GPM) įstatymo pataisoms, numatančioms galimybę susigrąžinti dalį pinigų, išleistų už buitinės, garso ar vaizdo technikos, asmeninių kompiuterių ir mobiliojo ryšio telefonų taisymą. Šis sprendimas ne tik prisidėtų prie žiedinės ekonomikos skatinimo, bet ir leistų sukurti daugiau darbo vietų.

Įstatymo projektas numato, kad deklaruojant pajamas iš jų gali būti atimamos per mokestinį laikotarpį patirtos nuolatinio Lietuvos gyventojo išlaidos už buitinės, garso ar vaizdo technikos, asmeninių kompiuterių, mobiliojo ryšio telefonų remonto paslaugas, įskaitant išlaidas detalėms.

Įstatymo pataisų autoriaus Luko Savicko nuomone, tokie pakeitimai gerokai prisidės prie sąmoningumo skatinimo, nes taisant seną daiktą ir jį prikeliant naujam gyvenimui gyventojams ne tik leis padidinti savo grynąsias pajamas po deklaravimo, bet ir turės įtakos klimato taršos mažinimui: gamintojai bus skatinami kurti tvaresnį ir ilgaamžiškesnį produktą.

„Šis įstatymo projektas turi dar vieną privalumą, atėjus „madai“ taisyti prietaisus, atsiras naujų darbo vietų šią paslaugą teikiančiame sektoriuje. Be to, norėdami susigrąžinti dalį lėšų, vartotojai prašys apskaitos dokumentų, o tai sumažins šešėlinę šios srities rinką ir pogrindinių „taisyklų“ kiekį, kur niekas nekontroliuoja nei darbo kokybės, nei elektroninių atliekų šalinimo pažeidimų“, – įstatymo projekto privalumus vardija jo autorius Lukas Savickas.

Įstatymo projekto redakcijoje numatyta, kad bendra buitinės, garso ar vaizdo technikos, asmeninių kompiuterių ar mobiliojo ryšio telefonų remonto išlaidų suma negalės viršyti 2 000 eurų. Tokia suma nustatyta įvertinus galimas gyventojų patirti išlaidas prietaisų remonto paslaugoms, ir šią nuostatą siūloma taikyti ribotą laiką – apskaičiuojant ir deklaruojant 2022, 2023 ir 2024 metų mokestinių laikotarpių pajamas. Šiuo metu panaši praktika yra numatyta deklaruojant patirtas išlaidas už pastatų remonto darbus, lengvųjų automobilių remonto ar vaikų priežiūros paslaugas.
Eurostat duomenimis, elektros ir elektronikos atliekų kiekis visoje ES auga greičiausiai, o jų perdirbama mažiau nei 40 proc. Lietuvoje perdirbamas elektros ir elektronikos atliekų kiekis, yra 35,1 proc., mūsų kaimynai latviai perdirba 40, 6 proc., o Estija net 69, 8 proc., šios rūšies atliekų. Lydere šioje srityje laikoma Kroatija, ten perdirbama 81,3 proc. nebenaudojamų įrenginių.

Įstatymo įsigaliojimo data numatoma 2022 sausio 1 d.