Šešėlinis Premjeras pažymi, kad Lietuva iki balandžio 30 dienos privalo Europos Komisijai pateikti daugiau kaip 2 milijardų eurų panaudojimo planą, prieš tai jį suderinusi su socialiniais partneriais ir visuomene, tačiau I. Šimonytės Vyriausybė delsė šį ypač ekonomikai reikšmingą planą pateikti viešai. 

Šešėlinis Ministras Pirmininkas R. Karbauskis kritiškai vertina Vyriausybės parengtą 2 milijardų eurų ES investicijų planą

2021 04 19

Šešėlinis Ministras Pirmininkas ir Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos pirmininkas Ramūnas Karbauskis kritiškai vertina I. Šimonytės Vyriausybės parengtą planą, kuriuo remiantis bus panaudota 2,225 milijardai Eurų Europos Sąjungos investicijų. Jos iš Europos atsigavimo ir atsparumo didinimo fondo (RRF) Lietuvai skiriamos ekonomikos pertvarkymo po pandemijos tikslu.

Šešėlinis Premjeras pažymi, kad Lietuva iki balandžio 30 dienos privalo Europos Komisijai pateikti daugiau kaip 2 milijardų eurų panaudojimo planą, prieš tai jį suderinusi su socialiniais partneriais ir visuomene, tačiau I. Šimonytės Vyriausybė delsė šį ypač ekonomikai reikšmingą planą pateikti viešai. „Kaip kitaip pavadinti valdančiųjų elgesį, jei ne patyčiomis, kai Lietuvos ekonomikos ateitį lemsiantis 187 puslapių planas visuomenei susipažinti pateiktas likus vos dviem savaitėms iki galutinės datos, kada jis, jau su visomis suinteresuotomis šalimis suderintas, privalo būti pateiktas Europos Komisijai? Visuomenei rašytinės konsultacijos bus prieinamos iki balandžio 26 dienos, vadinasi, jau dabar yra aišku, kad valdantieji realiai nė neketina dėl to plano detalių diskutuoti, keisti savo nuo nuomonės ar atsižvelgti į pastabas. Nereikia būti dideliu vadybininku, kad suprastum, jog gavus pastabas keturių dienų milžiniškų investicijų plano korekcijoms nepakaks“, – sako Ramūnas Karbauskis. Pasak jo, valdantieji atvirai ignoruoja ir Prezidento Gitano Nausėdos raginimus planą svarstyti viešai bei įspėjimus, kad iš Europos institucijų ateina pakankamai prasti atsiliepimai apie tai, kas jau buvo pateikta.

„I. Šimonytės Vyriausybė ne tik rizikuoja tikslingai nepanaudoti milžiniškų lėšų, bet ir su savo gebėjimu „planuoti“ gali apsijuokti Europos Sąjungoje. Juo labiau, kad lėšų skirstymo traukinys jau gerokai nuvažiavęs – kitos valstybės nelaukė galutinės plano pateikimo dienos – metų pradžioje šį planą Europos Komisijai jau buvo pateikusios net 19 ES valstybių narių ir Lietuva jau tuomet užsienio žiniasklaidoje linksniuota tarp tų, kurios atsilieka. Paskutinę minutę į viešumą išmestas su niekuo nederintas planas gali reikšti tik viena – jis buvo sąmoningai slepiamas tam, kad nebūtų laiko analizuoti ir vertinti, kad būtų lengviau uždangstyti plano neskaidrumus. „Neliečiamųjų“ valdžia visada panašiai elgiasi, kai mato didžiules lėšas“, – pabrėžia LVŽS lyderis.

Ramūno Karbauskio teigimu, Vyriausybės cinizmo viršūne tapo finansų ministrės bandymas atsakomybę už plano slėpimą, kaip kad paprastai būdinga konservatoriams, permesti kitiems – esą, pati Europos Komisija ragino planą slėpti ir paskelbti paskutinę minutę: „Ministrė pamiršo, kad europiniai reglamentai sako priešingai – planas privalo būti viešas ir suderintas su socialiniais partneriais prieš jį pateikiant Europos Komisijai. Tą finansų ministrės melą suskubo paneigti net Europos Komisija per savo atstovybę Lietuvoje. Pasak atstovybės vadovės „Europos Komisija nuolat ir nuosekliai kvietė Lietuvą būti kuo atviresnę socialiniams partneriams ir įtraukti juos į plano rengimą“. Kvietė, tik valdantieji neišgirdo. Kiek reikia negerbti Lietuvos žmonių, kad paskui imtum mulkinti žmones, kad buvo atvirkščiai?“ – stebisi Šešėlinis Ministras Pirmininkas.

RRF planas numato investicijas švietimo ir mokslo, sveikatos, aplinkosaugos ir skaitmenizacijos srityse.