Rezoliuciją Seimui teiks Seimo nariai Rimantė Šalaševičiūtė, Aurelijus Veryga, Aušrinė Norkienė, Ligita Girskienė, Agnė Širinskienė.

Šešėlinis kabinetas: valstybėje reikalinga sistema, padėsianti įveikti nelygybę

2022 03 07

Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos šešėlinė Vyriausybė mano, kad valstybėje dėmesys socialinei nelygybei yra nepakankamas ir siūlo ieškoti modelio, kuris padėtų išspręsti šią problemą. Šešėlinio kabineto narių teigimu, viena iš priemonių galėtų būti susijusi su universaliomis bazinėmis pajamomis ir atkreipia dėmesį, kad tai gali duoti ypatingai teigiamą efektą. Turtingos valstybės investuoja į tyrimus, kurie atskleidžia pajamų didėjimo naudą ne tik kovojant su nelygybe, bet ir gerinant visuomenės nuotaikas.

„Pavyzdžiui, Suomijoje grupei žmonių buvo skirta po 560 Eurų kas mėnesį, nekeliant jokių sąlygų už tai. Kaip parodė tyrimo rezultatai, šios pajamos pagerino emocinę būklę, leido žmonėms laisviau priimti sprendimus dėl dalyvavimo darbo rinkoje ar pasirinkimų joje. Vokietijoje yra pradėtas trejų metų trukmės eksperimentas, kurio dalyviai kas mėnesį gaus po 1200 eurų universalią bazinę išmoką“, – sako Rimantė Šalaševičiūtė.

Ji taip pat atkreipia dėmesį, jog 2017 m. Europos Vadovų Tarybos, Europos Parlamento ir Europos Komisijos bendrame pareiškime buvo iškeltas tikslas, jog „ES ir jos valstybės narės taip pat remtų efektyvias, tvarias ir teisingas socialinės apsaugos sistemas, kuriomis garantuojamos bazinės pajamos“, kurios padėtų kovoti su nelygybe.

„Seimas turi pripažinti, kad universalios bazinės išmokos įvedimas gali būti efektyvi priemonė kovoti su skurdu, mažinti regioninius pajamų skirtumus. Mes galime turėti objektyvią, mokslu pagrįstą informaciją apie universalių bazinių pajamų įvedimo galimas pasekmes visuomenei, darbo rinkai bei ekonomikos raidai, todėl turime pradėti diskusijas ir priimti atitinkamus sprendimus, “ – kartu su kolegomis parengusi rezoliuciją, kurios pagrindu būtų pradėtas darbas šiuo klausimu Seime, sako R. Šalaševičiūtė.

Šešėlinės socialinės apsaugos ir darbo ministrės su kolegomis Seimo nariais teikiama rezoliucija būtų raginama Lietuvos Respublikos Seimo Valdyba surengti apvalaus stalo diskusijų ciklą su Lietuvos ir užsienio šalių mokslininkais bei politikais, kuriame būtų įvertintos universalių bazinių pajamų įvedimo galimybės. Ja taip pat prašoma Lietuvos Respublikos Socialinių reikalų ir darbo ministeriją bendradarbiaujant su Lietuvos Respublikos Mokslo taryba bei universitetų bendruomenėmis atlikti universalių bazinių pajamų poveikio vertinimą. Seimo nariai taip pat prašo Lietuvos Respublikos Seimo Valdybos tuo atveju, jei ekspertai bei institucijos palankiai įvertintų universalių bazinių pajamų įvedimo galimybes, sukurti darbo grupę, kuri parengtų universalių bazinių pajamų įvedimo koncepciją. 

Rezoliuciją Seimui teiks Seimo nariai Rimantė Šalaševičiūtė, Aurelijus Veryga, Aušrinė Norkienė, Ligita Girskienė, Agnė Širinskienė.