„Būtina informuoti moteris apie galimus fizinius ir psichologinius padarinius, kad jos galėtų priimti informuotą sprendimą.“
Vytis Turonis. Rūpinkitės tuo, kas gera visų žmonių akyse. Ir būsite gerbiami?
2024 08 30
Trečiadienį LRT pateikė mums kritišką požiūrį į organizaciją, kurią nuoširdžiai palaikau. Krizinio nėštumo centras siekia padėti moterims ir jų šeimoms neplanuoto ir kitokio krizinio nėštumo atvejais. Tai ne pirmas toks straipsnis, todėl kyla klausimas – kam to reikia? Kaip Nacionalinės šeimos tarybos narys, negaliu ramiai stebėti, kaip siekiama viešai diskredituoti reikšmingą pagalbos moterims iniciatyvą ir jos sklaidą sveikatos priežiūros įstaigose.
LRT publikuojamas tekstas „Poliklinikoje – dozė pramanų: gąsdina, kad po aborto susipyks su vyru, įniks į alkoholį“, mano nuomone, yra akivaizdžiai šališkas ir neobjektyvus – jame pateikiamas iškreiptas organizacijos veiklos vaizdas, manipuliuojama vieno gydytojo autoritetu, ignoruojant kitų specialistų vertinimus ir bendrą problemos kontekstą.
Krizinio nėštumo situacijos dažnai yra itin sudėtingos, o moterims gali būti labai sunku rasti palaikymą, materialinę, emocinę ir psichologinę pagalbą. Todėl organizacijos, teikiančios paramą moterims, atlieka esminį vaidmenį, padėdamos susidoroti su stresu ir priimti informuotus sprendimus. Deja, reta moteris Lietuvoje žino, kad gali gauti tokią pagalbą. Būtina skleisti informaciją apie kompleksinės pagalbos galimybes ir priminti, kad net sunkiausiais momentais yra kas padeda ir išklauso.
Žinau, kad ši organizacija laikosi aukščiausių etikos standartų ir gerbia kiekvieną moterį, nesvarbu ar jos požiūris į abortą yra teigiamas ar neigiamas. Šiandien tą patvirtintų daugelis tų, kurios su dėkingumu dalijasi žiniomis apie Krizinio nėštumo centro joms suteiktą pagalbą ir paramą.
Nepagrįsta kritika dėl organizacijos pateikiamos informacijos apie galimas aborto pasekmes yra šališka ir žalinga. Būtina informuoti moteris apie galimus fizinius ir psichologinius padarinius, kad jos galėtų priimti informuotą sprendimą. Jei kam nors ši informacija atrodo nepriimtina, tai gali būti ženklas arba apie neišprusimą šioje srityje, arba apie angažuotumą abortų industrijoje. Svarbu pastebėti, kad teksto pavadinime informacija vadinama pramanais, tačiau net kalbinta gydytoja neneigia neigiamų padarinių rizikos. Kodėl tada bijoma, kai ši informacija atvirai pateikiama? Svarbu gerbti moterų ir vyrų teisę žinoti apie visas galimas aborto pasekmes, įskaitant tas, kurios dažnai ignoruojamos viešumoje.
Visgi šio propagandinio straipsnio tonas yra aiškiai puolantis. Vietoj konstruktyvios diskusijos apie tai, kaip gerinti krizinio nėštumo valdymo paslaugas ir suteikti moterims reikalingą pagalbą, jis skatina neigiamą požiūrį į Krizinio nėštumo centrą, kuris deda visas pastangas padėti moterims. Toks požiūris yra ne tik neproduktyvus, bet ir amoralus, atsižvelgiant į tai, kad straipsnyje nekreipiamas dėmesys į realų tokios pagalbos trūkumą Lietuvoje.
Viešas ir pasikartojantis vienos iš vos kelių organizacijų, besirūpinančių pagalba nėščioms moterims, puolimas gerai iliustruoja faktą, kad net jei darysite tik tai, kas gera, neišvengiamai patirsite kritiką. Vis dėlto, nebijokite – vis tiek darykite gera! Ačiū jums už tai.