Taip pat prašoma į visus sisteminių alkoholio kontrolės politikos peržiūros mechanizmus įtraukti ir opozicijos atstovus, užtikrinti tolimesnį Visuomenės sveikatos stiprinimo fondo funkcionavimą ir reikiamą jo finansavimą.

Vyriausybės prašoma nesiimti alkoholio kontrolės politikos liberalizavimo priemonių

2021 03 26

Šešėlinė Vyriausybė kreipiasi į I. Šimonytės Vyriausybę, jog ši nesiimtų jokių alkoholio kontrolės politikos liberalizavimo priemonių, kol nesulaukė tarptautinės mokslininkų bendruomenės atliekamo jau priimtų alkoholio kontrolės politikos priemonių vertinimo. Taip pat prašoma į visus sisteminių alkoholio kontrolės politikos peržiūros mechanizmus įtraukti ir opozicijos atstovus, užtikrinti tolimesnį Visuomenės sveikatos stiprinimo fondo funkcionavimą ir reikiamą jo finansavimą, tęsti pradėtų svarbių pagalbos priklausomiems asmenims priemonių, tokių kaip priklausomybės konsultantų, finansavimą ir veiklą.

Kreipimesi pabrėžiama, kad alkoholio išlieka Lietuvai reikšmingu visuomenės sveikatos iššūkiu, susijusiu ne tik su apsvaigus padaromais autoįvykiais, nelaimėmis darbe, smurtu artimoje aplinkoje, socialinėmis vaikų ir suaugusiųjų problemomis, bet ir paties alkoholio vartojimo sukeliamomis ligomis, tokiomis kaip alkoholinė kepenų cirozė, alkoholinė priklausomybė, įvairių lokalizacijų onkologiniai susirgimai ir kitos patologijos.

Šešėlinė Vyriausybė primena, kad praėjusios Seimo kadencijos metu priimdama alkoholio kontrolės politikos sprendimus Lietuva vadovavosi Pasaulio Sveikatos Organizacijos vadinamaisiais „best buys“, apimančiais alkoholinių gėrimų reklamos draudimą, fizinio alkoholio prieinamumo mažinimą bei alkoholinių gėrimų akcizų didinimą. Šios priemonės davė aiškų teigiamą efektą, nes jas priėmus ir įgyvendinus sumažėjo alkoholinių gėrimų vartojimas, su alkoholio vartojimu susijusių ligų ir mirčių skaičius, o mokyklinio amžiaus gyventojų apklausos parodė alkoholinių gėrimų vartojimo sumažėjimą ir jauno amžiaus grupėje, tuo pat metu didėjo biudžeto pajamos iš alkoholinių gėrimų akcizų, augo nealkoholinių gėrimų pardavimai, keitėsi alkoholinių gėrimų vartojimo kultūra.

„Tokius Lietuvos veiksmus gerai įvertino tiek Europos Komisija, tiek Pasaulio Sveikatos Organizacija, o atliktos gyventojų apklausos rodo reikšmingos visuomenės dalies palaikymą priimtoms alkoholio kontrolės priemonėms, o vertinant dviejų metų perspektyvoje šias priemones palaikančios visuomenės dalis auga, aiškiai parodydama, kad visuomenei alkoholio kontrolės priemonės yra priimtinos“, – sako Ramūnas Karbauskis.

Jo teigimu, I.Šimonytės Vyriausybei šešėliniai ministrai reiškia didelį susirūpinimą, kad alkoholio kontrolės politikos pokyčių imamasi nesulaukus tarptautinio nepriklausomo jau priimtų priemonių vertinimo, kuriam JAV Alkoholio ir alkoholizmo tyrimų institutas tarptautinei mokslininkų komandai skyrė 2 mln. USD finansavimą.

„Taip pat atsiranda vis daugiau publikacijų ir mokslininkų nuomonių, kad COVID-19 pandemijos metu alkoholinių gėrimų vartojimo problema gali paaštrėti, todėl šalys alkoholio kontrolės politikos ne tik neliberalizuoja, bet kai kuriais atvejais imasi net papildomų priemonių, pvz. trumpindami alkoholio prekybos laiką viešojo maitinimo įmonėse“, – sako buvęs sveikatos apsaugos ministras, dabar šešėlinio ministrų kabineto narys Aurelijus Veryga.