Turime stengtis, kad Lietuva taptų tiltu, jungiančiu Višegrado ir Baltijos šalis. Tai – ne utopija, o strateginis Lietuvos tikslas, kuriam pasiekti reikia pasitelkti visus įmanomus užsienio politikos instrumentus.

Valentinas Beržiūnas. Vertybinė opozicijos užsienio politika

2020 11 16

Darbą pradėjo naujasis Seimas. Jame dirbs 32 Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos (LVŽS) nariai. Taigi nuo LVŽS narių pozicijos opozicijoje priklausys ir nemaža dalis valdžios sprendimų, tarp jų – susijusių su užsienio politika.

Vienas svarbiausių šio Seimo darbų – konstruktyvių ir dalykiškų santykių su strategine partnere Lenkija išlaikymas. Bendradarbiavimas su Lenkija yra itin reikšmingas mūsų šalies nacionalinių interesų požiūriu, nes sutampa Lietuvos ir Lenkijos geopolitiniai interesai bei vertybės. Vidurio ir Rytų Europos valstybėms reikia suremti pečius ir bendrai spręsti kylančias tarptautines problemas.

Pastaruoju metu Europos Sąjungoje (ES) vis garsiau kalbama apie finansines sankcijas Lenkijai, nes esą ši negerbia Bendrijos „vertybių“. Tai – nusivylimą keliantis ES žingsnis, kurį galima interpretuoti tik kaip kišimąsi į Bendrijos valstybių narių vidaus reikalus. Tik Lenkijos visuomenė turi teisę spręsti, kokias tradicijas ir kokią valdžią renkasi. To už kaimyninės valstybės tautą negali padaryti jokia ES šalis ar institucija.

Lietuvos parama Lenkijai – strateginis mūsų tikslas. Nusisukę nuo kaimynų dabar, atversime langą ateityje dėl to paties bausti Lietuvą arba kitas Vidurio-Rytų Europos šalis, besivadovaujančias tomis pačiomis vertybėmis.

Privalome principingai reaguoti, jei naujoji Lietuvos valdžia svarstys remti ES sankcijas Lenkijai. Vilnius ir Varšuva turi koordinuoti veiksmus, ieškoti bendros pozicijos ES, o, esant reikalui, netgi blokuoti Briuselio sprendimus, kurie prieštarauja mūsų interesams.

Turime stengtis, kad Lietuva taptų tiltu, jungiančiu Višegrado ir Baltijos šalis. Tai – ne utopija, o strateginis Lietuvos tikslas, kuriam pasiekti reikia pasitelkti visus įmanomus užsienio politikos instrumentus.

Istorija parodė, kad tik suvieniję jėgas esame stiprūs. Vidurio ir Rytų Europa klestėjo, kai ją valdė Jogailaičiai. Visai kitaip regiono likimas susiklostė Antrojo pasaulinio karo metais, kai Rytų ir Vakarų galybės dalijosi mūsų regiono šalis. Nekartokime praeities klaidų.

Opozicijos vaidmuo šiuo klausimu – toks pat svarbus, kaip pozicijos. Tiek vidaus, tiek užsienio politikoje privalu ginti tradicines socialines normas ir vertybes, puoselėti tautiškumą ir nacionalinę tapatybę, nepasiduoti bandymams sukiršinti mus su kaimynais.