Supratęs, kad didelių pokyčių, kurie Marijampolėje tiesiog būtini, vien biuro pastangomis labai sunku pasiekti, ėmiausi stiprinti savo vadovaujamą LVŽS Marijampolės skyrių.

Seimo nario mandato siekia, kad galėtų tęsti pradėtus darbus

2020 10 08

Pokalbis su Dainiumi Gaižausku, parlamentaru, Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos kandidatu į Seimą Marijampolės vienmandatėje apygardoje

Marijampoliečiai savo pašto dėžutėse rado ataskaitą apie Jūsų darbus, kuriuos nuveikėte per Seimo kadenciją 2016-2020 metais. Ją perskaičius, akivaizdu, Marijampolėje tokio aktyvaus Seimo nario dar nebuvo. Esate vieno svarbiausio Seime Nacionalinio saugumo ir gynybos komiteto pirmininkas, turite ir kitų labai svarbių pareigų Seimo komisijose, NATO Parlamentinėje asamblėjoje ir kitose tarptautinėse grupėse. Dėl kai kurių savo darbų jau įėjote į istoriją, kalbu apie ,Šnipų mainus“ su Rusija. Visos už mūsų nacionalinį saugumą atsakingos tarnybos ir institucijos buvo jūsų prižiūrimos, taip pat deramai atstovavote Jus į Seimą išrinkusiems marijampoliečiams. Natūraliai kyla klausimas, iš kur tiek sveikatos, energijos ir darbštumo – juolab, kad tiek daug nuveikęs norite padaryti dar daugiau, nes vėl kandidatuojate į parlamentą?

Paaiškinimas, kodėl apsisprendžiau antrą kartą siekti Seimo nario mandato, ir buvo ataskaitoje išvardyti darbai bei jų tęstinumo svarba. Sutikrinus juos su mano pažadais prieš 2016 metų Seimo rinkimus, matyti, kad dauguma jų įgyvendinti. Visa tai ir parodė, koks aš esu, ar galima manimi pasitikėti, ar esu vertas atstovauti savo rinkėjams, ar pateisinau jų lūkesčius. Manau, kad man pavyko tai padaryti. Svarbiausia, kad sugebėjau suplanuoti ir organizuoti darbą taip, kad marijampoliečiai pirmą kartą pajuto, jog turi tikrą savo atstovą, kuris gina, padeda įveikti biurokratines kliūtis, surasti teisingumą, sprendžia žmonių problemas nežiūrint partinės priklausomybės. Svarbiausia, kad tai dariau visus ketverius metus, nepraleisdamas nė vieno pirmadienio ir penktadienio. Mano biuras dirbo ištisus metus penkias dienas per savaitę, o aš 7/24 režimu buvau pasiekiamas visiems, kas tik kreipėsi į mane pagalbos. Manau, kad atsiradus mano biurui marijampoliečiai pradėjo jaustis saugesni ir tvirtesni, nes pajuto, kad esant būtinumui pagaliau turi kur kreiptis ir jei yra teisūs, tikrai suras teisingumą, nes turės tokį sąjungininką, su kuriuo, patikėkit, tikrai nenori susidurti joks biurokratas. Visa tai labai įpareigoja, nes žmonių į mano biurą registruojasi kiekvieną savaitę, jau apsilankė daugiau nei 2600, tačiau jų visiškai nemažėja. Man tik 45 – eri, esu paties geriausio ir produktyviausio amžiaus, todėl tiesiog privalau tai išnaudoti darydamas gerus darbus. Perskaitę mano biografiją, žino, kad gyvenime esu jau matęs tiek juodo ir balto, tiek šalto ir karšto, o tai, kad po šių 4-erių metų Seime įgijau ir milžiniškos politinės patirties, tik skatina kandidatuoti antrajai kadencijai.

Sakoma, kad jeigu per Seimo nario kadenciją į savivaldybę atkeliauja investicijų už 1 milijoną EUR tai jau yra nebloga kadencija. Tačiau susipažinus su ataskaita, matyti, kad per jūsų kadenciją į Marijampolę atkeliavo daugiau nei 70 milijonų EUR investicijoms. Tai dar vienas rodiklis, kurio niekas negali paneigti, kad net geriausiais laikais mūsų savivaldybė tokių investicijų niekada neturėjo. Kaip tai pavyko?

Mažai kas žino, kad šiemet savivaldybės biudžetas yra deficitinis - dėl prastai surenkamų mokesčių trūksta beveik milijono eurų, tačiau tik šios Vyriausybės dėka mieste remontuojamos gatvės, šaligatviai, rekonstruojamas Pašešupio parkas, atnaujintas tiltas per Šešupę Vilkaviškio gatvėje. Reikšmingos investicijos pasiekė ligoninę, Laisvąją ekonominę zoną, savivaldybės kaimiškąsias vietoves, pinigų skirta plėtoti atliekų tvarkymo infrastruktūrą, kitoms reikmėms. Daugelis šių darbų padaryta arba atliekama valstybės ir/ar Europos Sąjungos lėšomis, kurių skyrė Sauliaus Skvernelio vadovaujama Vyriausybė. Jos finansinis įnašas į Marijampolės plėtrą yra gerokai didesnis nei kelių ankstesnių vyriausybių kartu paėmus. Neslėpsiu, tai nemažas ir mano, Marijampolėje rinkto Seimo nario nuopelnas.

Dėl to, kad Jūs priklausote Seimo valdančiajai daugumai?

Anaiptol. Visų pirma, Valstiečių ir žaliųjų sąjungos (LVŽS) frakcijos Seime nariai išrinkti daugelyje regionų ir, suprantama, kiekvienas siekia tinkamai atstovauti savajam. Todėl nenuostabu, kad dėl kiekvieno projekto vyksta kova – ministerijoms, kitoms žinyboms reikia įrodyti, kodėl lėšų ,,nusipelno“ būtent šis regionas. Ir čia labai daug priklauso nuo Seimo nario aktyvumo, jo gebėjimo surinkti informaciją, ją argumentuotai pateikti. Į Marijampolę ne kartą kviečiau įvairių ministrų, kad jie vietoje susipažintų su situacija, suprastų, kodėl ir kuo jų vadovaujamos institucijos gali prisidėti prie miesto plėtros, verslo skatinimo, metų metais atidėliotų problemų sprendimo. Antai Europos Sąjungai skyrus lėšų medicinos įrangai įsigyti, Sveikatos apsaugos ministerija atsižvelgė į Marijampolės ligoninės ir, suprantama, jos pacientų poreikius – medicinos įstaiga jau šiemet perka ilgai lauktą kompiuterinį tomografą, kurį ankstesnės valdžios tik žadėjo. Dabar regiono gyventojams bus teikiama paslauga, kurios anksčiau reikėjo važiuoti į Kauno arba Vilniaus ligonines.

Dėl Marijampolės nuveikėte reikšmingų darbų, tačiau savivaldybės vadovai, jei ir užsimena apie Jūsų indėlį, tai tik puse lūpų. Ar ne dėl to, kad nepriklausote 20 metų Marijampolę valdančiai socialdemokratų partijai?

Kai 2016-aisiais metais pradėjau dirbti Seime, pagal nepotizmo (giminaičių protegavimas parūpinant jiems aukštus pajamingus postus - red pastaba) lygį Marijampolės savivaldybė iš 60-ies buvo penkta Lietuvoje! Tiek savivaldybės administracijoje, tiek savivaldybei pavaldžiose įstaigose absoliučią daugumą vadovaujančių ir kitų atsakingų pareigų užėmė socialdemokratų partijos nariai. Paskelbus konkursą kokioms nors „valdiškoms“ pareigoms užimti, kitų partijų atstovai ar nepartiniai net nedalyvaudavo, nes iš anksto būdavo aišku, kad konkursą laimės valdančiųjų atstovas. Tokia situacija netoleruotina, todėl nuo kadencijos pradžios bandau ją keisti. Visą surinktą informaciją teikiau STT, tą darau ir dabar vos tik pasireiškia korupcijos apraiška. Nesitaiksčiau ir nesitaikstysiu su jokiu privilegijuotu ar kitaip išskirtines preferencijas turinčiu valdininku. Tą iškart įrodžiau, kai savo biure pradėjau parlamentinius Marijampolės ,,neliečiamųjų“ tyrimus . Džiugu, kad visi mano tokie tyrimai baigėsi rezultatyviai ir ,,karūnuoti“ vadovai neteko savo postų. Tačiau reikia labai akylai stebėti, kad jų vietų neužimtų tokie patys arba dar blogesni, nes nepotizmas mūsų savivaldybėje vis dar labai gajus, tą rodo ir patys naujausi atvejai. Kad į įtarimus sukėlusius konkursus reagavau ir reaguosiu nedelsdamas, parodė naujausias galimai neskaidriai pasibaigęs konkursas į Marijampolės sporto centro direktoriaus pavaduotojo ūkiui vietą. Gerai, kad šis konkursas bus pakartotas, bet blogai, kad vis dar atsiranda ,,gudručių“.

Akivaizdu, jūsų sprendimas įkurti Seimo nario biurą pasiteisino ir tapo savotiška sėkmės storija, kurios sveikai pavydi kitų savivaldybių gyventojai. Turbūt be šio biuro būtų sunku?

Taip. Tai, kas padaryta, tai didžiulis nuopelnas Marijampolėje veikiančio Seimo nario Dainiaus Gaižausko biuro. Nuo kadencijos pradžios, per nepilnus ketverius metus, prašyti mano pagalbos čia atėjo daugiau kaip 2 600 žmonių ne tik iš Marijampolės, aplinkinių savivaldybių, bet ir Alytaus, Kauno, kitų miestų. Tokios gausybės interesantų sulaukėme, nes nusprendžiau, kad kiekvienas žmogus iš biuro turi išeiti gavęs aiškų atsakymą, kaip spręsti problemą, dėl kurios kreipėsi. O kai aš imuosi padėti, kartu nusprendžiame, kokį tikslą užsibrėžiame ir kada laikysime jį pasiektą.

Biure nagrinėjami skundai, teikiama nemokama juridinė konsultacija, su lankytojais diskutuojama sveikatos apsaugos, švietimo, verslo, jaunimo ir kitais klausimais. Aš ir biuro darbuotojai, kurie yra įvairių sričių specialistai, lankomės įmonėse, įstaigose, bendruomenėse.

Bendraujant su savivaldybės gyventojais paaiškėjo, kad labiausiai juos erzina Marijampolės valdžios ir Tarybos narių neveiklumas. Pavyzdžiui, nors buvo aišku, kad kai kurių savivaldybės įmonių ir įstaigų vadovai susikompromitavo, jie nebuvo atleisti. Nors savivaldybėje yra Antikorupcinė komisija ir Kontrolės komitetas, kuriems vadovauja opozicijai priklausantys Tarybos nariai, apie jų veiklą nieko negirdėti. Visiškas nulis. Kalbant atvirai, per ketverius metus nė vienas opozicijos Tarybos narys nepanoro susitikti su Seimo nariu, nes turbūt nesuvokia, kaip turi dirbti ir kaip galima išnaudoti Seimo nario galias. Akivaizdu, mūsų savivaldybės tarybos nariai, atstovaujantys opozicijai (pora jų net kandidatuoja Marijampolės apygardoje į Seimą) nemoka atstovauti net savivaldybės rinkėjams, nes, jų manymu, esant problemai, reikia tik įžūliau ir užgauliau pakalbėti per Tarybos posėdį ir parašyti FB paskyroje. Tai ir yra visas opozicijos darbas. Taip pat nusivyliau ir savivaldybės vadovybe. Net mano biurui surinkus visus reikalingus dokumentus apie susikompromitavusius vadovus, man ne kartą teko „stumti“ savivaldybės vadovus, socialdemokratus Ireną Lunskienę (buvusią merę), Povilą Isodą, kad jie imtųsi ryžtingų veiksmų, pavyzdžiui, dėl Jono Totoraičio progimnazijos direktorės (beje, ji jau nuteista), Mokolų pagrindinės mokyklos vadovo, UAB „Marijampolės butų ūkis“ ir „Sūduvos vandenys“ direktorių, Pirminės sveikatos priežiūros centro vadovės. Jau nekalbu apie susikompromitavusią mūsų krašto ,,Samariečių“ vadovę, kuri panašu tiesiog buvo jų numylėtinė. Akivaizdu, tik po mano atliktų parlamentinių tyrimų jie savo postus ir prarado.

Supratęs, kad didelių pokyčių, kurie Marijampolėje tiesiog būtini, vien biuro pastangomis labai sunku pasiekti, ėmiausi stiprinti savo vadovaujamą Valstiečių ir žaliųjų sąjungos Marijampolės skyrių. Į jo veiklą įsitraukus būriui aktyvių marijampoliečių, pernai vykusiuose savivaldos rinkimuose socialdemokratai pirmą kartą per savo valdymo laikotarpį sulaukė stiprių oponentų. Sudarydami valdančiąją koaliciją su socialdemokratais tikėjomės, kad tai palengvins kai kurių klausimų sprendimą, savivaldybės veikla taps kokybiškesnė, atviresnė ir sąžiningesnė.

Kadangi esminių pokyčių savivaldybės administracijos veikloje neįvyko, Valstiečių ir žaliųjų sąjunga jau pradėjo rengtis būsimiems 2023 – iųjų metų savivaldos rinkimams, po kurių, jei pasiseks, savivaldybės taryboje ketiname suburti plačią, visų rinkėjų interesams atstovaujančią valdančiąją koaliciją. Jei neįvyks nenumatytų trikdžių, planuojame, kad šįkart aš vesiu mūsų skyriaus sąrašą ir kandidatuosiu į Marijampolės savivaldybės mero pareigas.

Esate bene pirmasis parlamentaras, pasiūlęs, kad Seimo nariai vienmandatėse apygardose iš eilės būtų renkami tik dviem kadencijoms. Kodėl?

Pirmą kadenciją išrinktieji į Seimą susipažįsta su jo veikla. Kol „įsivažiuoja“, įgyja patirties, praeina nemažai laiko, todėl parlamento naujokai nespėja įvykdyti visų rinkiminių įsipareigojimų. Tam reikia dar vienos kadencijos. Taip pat pastebėjau, kad Seime be pertraukos ilgai dirbantys kolegos minimaliai bendrauja su rinkėjais, apie situaciją šalyje, regionuose sprendžia tik iš padėjėjų pateikiamų statistikos lentelių. Kad valdžios pojūtis neaptemdytų sveiko proto, neužgožtų padorumo, „pabuvusiems“ parlamentarams reikia pertraukos, nusileisti ant žemės, pajusti, kuo ir kaip gyvenama ne Seimo rūmuose.

Jūs bent kelias dienas per savaitę matomas ne parlamente, o Marijampolėje.

Visi įsitikino, kad su rinkėjais dirbu atsakingai. Ne po dvi valandas pirmadienį, kaip formaliai numatyta, o tiek, kiek reikia. Nuo 8 ryto iki 10 val. dirbu su valstybinių institucijų atstovais, nuo 10 val. iki 15 val. priimu užsiregistravusius žmones, nuo 15 val. iki 18 val. su verslo, nevyriausybinių ar kitų įstaigų atstovais. Žmonės turi jausti, kad jų išrinktas Seimo narys jiems ir atstovauja, padeda spręsti problemas. Pirmadieniais vakare, pasibaigus interesantų priėmimui, vyksta mūsų partijos skyriaus susitikimas, aptariame nuveiktus darbus, planus. Dažniausiai prieš pusiaunaktį atvykstu į Vilnių ir antradienį nuo ankstyvo ryto imuosi darbų Seime. Pareigų Seime taip pat daug, visos jos reikalauja dėmesio ir susitelkimo. Asmeniniam gyvenimui lieka tik sekmadienis, deja, ne kiekvienas.

Tačiau kandidatuodamas į Seimą vėl siekiate dirbti panašiu ritmu.

Taip, nes padaryta ne viskas, ką prieš rinkimus įsipareigojo Valstiečių ir žaliųjų sąjunga, žadėjau aš. O tai, kas padaryta, turi būti užtvirtinta, nes kitaip konservatoriai grasina beveik viską atšaukti. Sparčiai augo vidutinis darbo užmokestis, įvedėme ir padidinome vaiko pinigus, grąžinome nusavintas pensijas ir jas padidinome, padidinome vienkartinę išmoką besilaukiančioms moterims, gerinome verslo aplinką ir t.t. Turime daryti viską, kad ne tik tai išsaugotume, bet ir dar labiau pagerintume gyvenimą Lietuvoje. Suprantama, bus tęsiama kova su korupcija: numatoma elektroninėje erdvėje viešinti savivaldybių pajamų ir išlaidų duomenis, sukurti periodinio teisėjų patikimumo ir lojalumo tikrinimo mechanizmą, atverti duomenis apie tai, kokia parama skiriama jo gavėjams ir kaip ji naudojama, imtis kitų skaidrumo užtikrinimo priemonių. Žodžiu, laukia daug darbų. Todėl jei dar kartą patikėsite man mandatą pasirūpinsiu, kad jie būtų atlikti kokybiškai.

To jums ir palinkėsiu bei atkreipsiu skaitytojų dėmesį, kad ši valdžia jau paliks žymę istorijoje, nes ji nieko neatėmė, o tik davė. Jūs esate šios valdžios dalis, todėl, išrinktas į Seimą, pasistenkite tęsti pradėtus darbus.

Ačiū už pasitikėjimą. Kviečiu visus spalio 11-ąją ateiti į Seimo rinkimus ir palaikyti LVŽS kandidatus! Mano numeris partijos sąraše 11.

Kalbėjosi Juozas Kulakauskas