Teko operatyviai priiminėti sprendimus, neretai griežtus ir skausmingus, tačiau visa tai darėme tam, kad apsaugotume žmonių sveikatą bei gyvybes.

Saulius Skvernelis. Valstybė, kuriai rūpi

2020 10 05

Prieš ketverius metus, gavę milžinišką Jūsų pasitikėjimą, aiškiai pasakėme: dirbsime taip, kad kiekvienas Lietuvos žmogus pagaliau pajustų nuoširdų valstybės rūpestį.

Tą ir stengėmės daryti. Vaiko pinigai, nuoseklus pensijų didinimas, pagalba mokesčius mokantiems verslams, pažeidžiamiausioms visuomenės grupėms, stipendijos talentingiausiems, prieinamesnis aukštasis mokslas Lietuvoje studijuojantiems, parama jaunoms šeimos, įsigyjant būstą regionuose – tai tik nedidelė dalis priemonių, kurių iki tol nebuvo – ir kurios šiandien jau tapo mūsų kasdienybės dalimi.

Patikėkite, teko sulaužyti labai daug politinių iečių, atsilaikyti prieš didžiulį spaudimą tam, kad šie sprendimai išvystų dienos šviesą. Dabar tai – jau realybė. Ir nors mus dėl to išsijuosę kritikavo bei peikė, dėl šių sprendimų nė kiek nesigailiu.

Šių metų pavasarį susidūrėme su koronavirusu. Niekas – nei mes, nei likęs pasaulis – niekada to nebuvome patyrę anksčiau. Niekas nežinojo, kaip reikia kovoti, kokie būdai ir metodai geriausi ir veiksmingiausi.

Nebuvo paprasta ir lengva. Teko operatyviai priiminėti sprendimus, neretai griežtus ir skausmingus, tačiau visa tai darėme tam, kad apsaugotume žmonių sveikatą bei gyvybes. Mus lydėjo sėkmė: su pirmąją COVID-19 banga susitvarkėme tikrai neblogai, tą pastebėjo bei įvertino ir autoritetingos tarptautinės institucijos, tą pagaliau rodo ir skaičiai.

Tai ne viskas. Saugant žmones kartu reikėjo rūpintis ir mūsų ekonomika. Daug kas prognozavo, kad smuksime labai žemai, kai kas kalbėjo apie krizę, kuri bus didesnė nei kitos, buvusios iki šiol. Ar mums pavyko? Čia pacituosiu viešą statistiką ir kelių garsiausių Lietuvos ekonomistų viešai pasakytus žodžius:
- „Lietuvos ekonomika per pirmąjį šių metų pusmetį, lyginant su tuo pačiu laikotarpiu prieš metus, susitraukė vos 0,6 proc. – mažiausiai Europos Sąjungoje.
- Baltijos šalys neatsidūrė tarp labiausiai pandemijos pažeistų ES šalių, o ypač sublizgėjo Lietuvos ekonomika. Toks atsparumas nėra nei atsitiktinis, nei laikinas.
- Lietuva krizę pasitiko turėdama itin subalansuotą ekonomiką – su rekordiniu užsienio prekybos pertekliumi, subalansuotais valstybės finansais, be perteklinių finansinių įsipareigojimų, neperkaitusia nekilnojamojo turto rinka.
- Lietuva iš kitų šalių išsiskyrė mažomis neigiamomis pasekmėmis darbo rinkai.
- Per septynis šių metų mėnesius į Lietuvą atvykusių asmenų buvo 10 tūkst. daugiau, nei emigravusių, o dauguma atvykstančių – lietuviai“.

Valstybės kelias, kokį matome ir kuriuo einame mes, ne visiems atrodo tinkamas. Nors pirmaisiais metais siekėme dialogo su opozicija, ilgainiui tapo aišku, kad viskas, ką bedarytume, bus vadinama klaidomis, bus raginama atšaukti arba atsukti atgal. Galbūt trumpalaikių politinių taškų tai jiems ir prideda, bet tikrai neprisideda prie Lietuvos žmonių kasdieninės gerovės skatinimo. Todėl, nekreipdami dėmesio į kritiką, melą ar net šmeižtą, darbus tęsėme toliau.

Taip, mes padarėme klaidų, neketinu to neigti. Tačiau savo klaidas mes pripažįstame, taisome ir dirbame toliau. Ne vardan savęs pačių ar saujelės „išrinktųjų“, o dėl visų Lietuvos žmonių. Mus kritikuojančių taip pat.

Kaip gyvensime ateinančius ketverius metus – priklausys tik nuo Jūsų apsisprendimo. Galime pasukti atgal link valstybės, kurioje paskaičiuojama, ar pilietis yra pakankamai išsilavinęs, ar turi pakankamai pinigų, ar dėvi madingus drabužius, ar valgo brangiuose restoranuose. Ar pilietis yra nusipelnęs papildomos valstybės pagalbos, ar jos suteikimas padės laimėti rinkimus ir pan.

Kitas pasirinkimas – galime kryptingai toliau judėti socialiai atsakingos valstybės link, kurioje priimdami sprendimus įsivertiname jų poveikį atskirčiai, žiūrime, kaip tie sprendimai paveiks kiekvieno namų ūkio pajamas ir galimybes gyventi oriai.

Esu tikras, kad šiandien valstybei reikia būtent to kryptingo judėjimo į priekį. Leiskite mums tęsti darbus. Leiskite padaryti dar daugiau vardan Jūsų visų ir mūsų valstybės gerovės.