„Dabar 180 tūkst. nukentėjusiųjų klientų netenkintų ir pasitikėjimo bendrove neatstatytų ir tokios pačios sumos – beveik dviejų šimtų tūkstančių eurų – laimėjimas.“

Robertas Šarknickas. „Perlas“ prarado moralinę teisę prekiauti lošimo bilietais 

2022 08 09

Nekultūringas elektros rinkos valdančiųjų liberalizavimas Seime paliko didelę dėmę beveik dvejiems šimtams tūkstančių žmonių. Neaišku koks likimas lauks kitų klientų esantiems kitose elektros tiekėjų rankose. Rodos - teigiamų pokyčių elektros kainai ir visai rinkai turėjęs turėti mechanizmas, tačiau nevaldoma rinka netruko tęstis ilgai, kol sulaukėme pirmojo akibrokšto. Penktadienį beveik 200 tūkst. klientų turintis nepriklausomas elektros tiekėjas „Perlas Energija“ pranešė keičiantis visų jų sutartis – pasirinkusieji fiksuotas kainas perkeliami į kintamos kainos planą. Trumpiau tariant 180 tūkst. Lietuvos gyventojų, t. y. net daugiau nei 15 proc. visų pasirinkusiųjų nepriklausomą elektros tiekimą, buvo įžūliai apgauti. Po šios žinios vartotojams pagalbos ranką suskubo tiesti elektros tiekimo rinkos konkurentai, siūlydami palankias sąlygas. Nežinia, kiek tokie siūlymai paremti nuoširdumu, o kiek noru prisitraukti daugiau klientų, tačiau bent šioje vietoje vartotojai, tikiuosi, nebus palikti likimo valiai.

Patirties elektros energijos tiekime neturintis „Perlas energija“ visiems geriau iki šiol buvo žinomas kaip azartinių lošimų – lošimo bilietų – atstovas. Mano manymu, šiuo atveju „Perlas“ prarado moralinę teisę prekiauti lošimo bilietais. Dabar 180 tūkst. nukentėjusiųjų klientų netenkintų ir pasitikėjimo bendrove neatstatytų ir tokios pačios sumos – beveik dviejų šimtų tūkstančių eurų – laimėjimas.

Bet visgi, kas kaltas šioje situacijoje? Ar klientai, neįvertinę ir nepasidomėję tiekėju? Ar pats tiekėjas, neteisėtai ir vienašališkai, be vartotojų sutikimo, staiga pakeitęs elektros tiekimo sutartis? O gal liberalizavimo proceso visai nesuvaldanti Vyriausybė? Kauno technologijos universiteto (KTU) Socialinių, humanitarinių mokslų ir menų fakulteto dekano docento Ainiaus Lašo vertinimu, pateiktame delfi.lt portale, „[v]isam šitam demonopolizavimui sąlygas kūrė Vyriausybė ir tai, kad į rinką atėjo žaidėjai, kurie iš esmės nieko bendro su energetika neturėjo, ir neturėjo net pakankamai resursų, lėšų ir patirties, kad suvaldytų bent minimalias rizikas <...>, čia jau yra Vyriausybės ir valdžios atsakomybė“.

Visas elektros rinkos liberalizavimo procesas vyko šios Vyriausybės kontrolėje ir tai, kad šio proceso ji nesuvaldė ir toliau nevaldo, sąlygoja būtent jos atsakomybę - ne mažiau nei paties tiekėjo „Perlas energija“. Šiuo metu lietuviai už elektrą ir taip moka 100 kartų brangiau nei toje pačioje biržoje esantys švedai, beveik trigubai brangiau nei lenkai ir dvigubai brangiau nei estai. Šalia viso to, turime dar beveik 200 tūkst. nukentėjusiųjų vartotojų, sudariusių sutartis, kas yra daugiau nei 15 proc. visų pasirinkusiųjų nepriklausomą elektros tiekimą. Milžiniški skaičiai. Būtent šių Lietuvos gyventojų akyse atsakomybę privalo prisiimti tiek „Perlas energija“, tiek Vyriausybė.

Mano vertinimu, „Perlas energija“ šiuo atveju pažeidė ne tik teisines, bet ir visas įmanomas moralines taisykles Lietuvos gyventojų atžvilgiu. Po tokių įvykių nežinai, ar neliksi apgautas net ir tuomet, kai „Perlas“ loterijoje nusišypsos sėkmė. Gal ir tuomet, kaip elektros tiekime, įmonei pasirodžius, kad jai taip neapsimoka, ji tiesiog atsisakys išmokėti laimėjimą arba jį vienašališkai sumažins? Po tokių akibrokštų „Perlas“ iš tiesų turi prarasti ne tik teisę (licenciją) tiekti elektros energiją, bet ir moralinę teisę prekiauti lošimo bilietais – bent jau nukentėjusių klientų akyse.

Noriu tikėti, kad ne tik nukentėję gyventojai nenuleis rankų ir susivieniję imsis teisinių procesų „Perlas energija“ atžvilgiu, tačiau situacijos pro pirštus paprastai nepraleis ir Valstybinė energetikos reguliavimo taryba, kuri pasistengs gyventojams grąžinti pasitikėjimą elektros rinkos liberalizavimo sistema.