„Tokie kainų šuoliai vėl veja smulkiuosius verslininkus grįžti į užsienį, o senjorams dar labiau tolsta galimybė įsikurti senelių namuose.“

Robertas Šarknickas. Nebegalima laukti, būtina kuo greičiau mažinti PVM

2024 04 19

Balandžio 18 d. LR Seime su kolegomis užregistravau PVM įstatymą, prašydami dar kartą grąžinti Seimui sumažinti PVM nuo 21 iki 9 %.

Penktadienį prie Vyriausybės prasidėjo protestas. Maitinimo sektoriaus atstovai Vyriausybės prašo sumažinti pridėtinės vertės mokesčio tarifą ir jį grąžinti į 9 proc. Teigiama, kad šiuo metu šis sektorius kovoja dėl išlikimo, o kas mėnesį stebimas vis didesnis bankrutuojančių įmonių skaičius.

Lietuvos Respublikos pridėtinės vertės mokesčio įstatymo Nr. IX-751 19 straipsnio pakeitimo įstatymo projekto (toliau – Įstatymo projektas) tikslas – didinti valstybės biudžeto pajamas, apsaugoti nuo didėjančių maitinimo paslaugų kainų socialiai pažeidžiamiausias visuomenės grupes – vaikus, ligonius, senelius globos namuose.

Atsižvelgiant į tai, kad 2024 m. balandžio 16 d. visi LR Seimo, Vyriausybės nariai, institucijų bei organizacijų atstovai gavo maitinimo sektoriaus atstovų kreipimąsi, kuriuo informavo apie blogėjančią padėtį maitinimo sektoriuje dėl nuo 2024 m. sausio 1 d. padidintą nuo 9 iki 21 procento PVM tarifą maitinimo paslaugoms. Rašte nurodyta, kad dėl šio padidinto mokesčio maitinimo įstaigos susiduria su didėjančia finansine našta, mažėjančiomis apyvartomis, didėjančia bankrotų, verslo pardavimų skaičiumi, dėl ko duris priversti užverti ilgus metus veikę restoranai ir maitinimo įstaigos. Pridėtinės vertės mokesčio grąžinimas į iki 2024 m. sausio 1 d. buvusį 9 procentų dydį, padėtų maitinimo verslams išlikti gyvybingiems ir konkurencingiems.

Kovojant su koronaviruso pandemija, buvo nutarta maitinimo įstaigoms laikinai sumažinti PVM nuo 21 proc. iki 9 proc., tačiau nuo 2024 m. sausio lengvata buvo panaikinta. Dabar PVM tarifo grąžinimas šį sektorių paliko beprecedentėje situacijoje, o paslaugos restoranuose, kavinėse, mokyklų ir įstaigų valgyklose, ligoninėse ir senelių namuose pabrango nuo 15 iki 20 proc.

Jau dabar dalis mokinių, dėl padidėjusių maisto kainų, šiandien nebeįperka dienos pietų ugdymo įstaigose.

Maitinimo įstaigos yra priverstos didinti kainas mokykloms, darželiams, senjorų namams. Tokie kainų šuoliai vėl veja smulkiuosius verslininkus grįžti į užsienį, o senjorams dar labiau tolsta galimybė įsikurti senelių namuose.

Nuo 2024 m. sausio 1 d. nelikus lengvatinio 9 procentų PVM tarifo maitinimo paslaugoms, didesnė mokestinė našta ne tik stabdo maitinimo sektoriaus plėtrą, atlyginimų augimą, bet ir turi ženklią įtaką bankrotų skaičiui sektoriuje.

23 iš 27 ES šalių maitinimo įstaigoms taiko pastovų lengvatinį PVM tarifą. Pavyzdžiui, Liuksemburge taikomas 3 procentų lengvatinis tarifas, Vokietijoje – 7 proc., Prancūzijoje – 10 proc. Lengvatinis tarifas maitinimo paslaugoms nėra numatytas tik Maltoje (18 proc.), Estijoje (20 proc.), Latvijoje (21 proc.) bei Danijoje (25 proc.). Europos pavyzdys rodo, jog daugumos šalių vyriausybės išskiria šį sektorių, kaip ypatingai svarbų infliacijos suvaldymo, emigracijos stabdymo ir vartojimo didėjimo įrankį, kadangi beveik visas šiame versle dalyvaujantis kapitalas lieka šalyje mokesčių ar pelno pavidalu.