„Savivaldybės turėtų imtis iniciatyvos susitarti su šilumos tiekėjais, kad būtų sudaryta galimybė asmeniui mokėti už būsto šildymą dalimis.“

Rimantė Šalaševičiūtė. Vėluojant kompensacijoms sprendimo reikia dabar

2022 10 13

Dukart daugiau žmonių nei anksčiau kreipiasi dėl būsto šildymo kompensacijų. Prasidėjus šildymo sezonui, laukiama, kad kompensacijų gali prireikti kone penktadaliui šalies gyventojų. Nuo rugsėjo 30 d. įsigaliojęs LR piniginės socialinės paramos nepasiturintiems gyventojams įstatymo pakeitimas nurodo, jog būsto šildymo kompensacijos skiriamos visam šildymo sezonui, jei tik besikreipiantysis turi teisę jas gauti. Tai geras sprendimas, tačiau abejoju, ar pavyks tinkamai jį įgyvendinti.

Smarkiai išaugus norinčiųjų gauti kompensacijas skaičiui – žmonės pagrįstai nuogąstauja, kad nepavyks susimokėti už paslaugas, kai kuras brangsta vos ne iki trijų kartų – savivaldybėse interesantai registruojami į eiles. Ateina informacija, kad kai kur tos eilės jau net iki sausio mėnesio. Žinoma, prašymus kompensacijoms gauti galima pateikti per e valdžios vartus ar internetu, daugėja tokiu būdu pateikiamų prašymų, tačiau senyvo amžiaus ar neįgaliems asmenims tai yra problema, kaip, beje, ir daliai kitų gyventojų. Asmeniui, pateikus prašymą ir jį išnagrinėjus vėlesniu laiku, kompensacija bus skiriama visam šildymo sezonui, tačiau atkreiptinas dėmesys, kad už suteiktas paslaugas asmuo privalės atsiskaityti su šilumos tiekėju praėjus pirmam šildymo mėnesiui. Ar visi tai pajėgs? Ar nebus skaičiuojami delspinigiai tiems, kas nepajėgs sumokėti smarkiai išaugusių sąskaitų?

Kreipiausi į savivaldybių merus, prašydama atkreipti dėmesį į šias problemas. Savivaldybės turėtų imtis iniciatyvos susitarti su šilumos tiekėjais, kad būtų sudaryta galimybė asmeniui mokėti už būsto šildymą dalimis, neskaičiuojant delspinigių, o už šildymą pateiktos sumos būtų perskaičiuojamos paskyrus kompensaciją. Manau, tai būtų rimta paspirtis žmonėms šiuo ir taip sudėtingu metu.