„Įstaigoms neplanuojama kompensuoti patirtų išlaidų pandemijos metu įrengiant vakcinavimo centrus, COVID-19 skyrius, perorganizuojant darbus, apmokant darbuotojus.“

Rimantė Šalaševičiūtė. Kodėl mažėja finansavimas sveikatos priežiūros įstaigoms?

2021 03 29

Privalomojo sveikatos draudimo fondo išlaidos asmens sveikatos priežiūros paslaugoms šiemet padidintos 190 mln. eurų, arba 12,6 proc. Tačiau finansavimą sveikatos priežiūros įstaigoms numatoma mažinti. Teritorinės ligonių kasos įstaigoms pateikė sutarčių projektus su vidutiniškai 5 proc. mažesnėmis sumomis.

Įstaigoms neplanuojama kompensuoti patirtų išlaidų pandemijos metu įrengiant vakcinavimo centrus, COVID-19 skyrius, perorganizuojant darbus, apmokant darbuotojus. Sutartinės sumos apskaičiuotos vertinant ne visus praėjusius metus, o tik 8 mėnesius, neatsižvelgiama, kiek išaugo išlaidos dezinfekcinėms ir vienkartinėms apsaugos priemonėms, jų rezervui, brangstant prekėms ir paslaugoms. Be to, įstaigoms numatomas beveik keturių mėnesių apmokėjimo už paslaugas atidėjimas. Dėl mažinamo finansavimo pirmiausiai ir labiausiai bus pažeisti teisėti sveikatos priežiūros įstaigų darbuotojų interesai.

Šiuos ir kitus klausimus savo rašte Seimo Sveikatos reikalų komitetui, Vyriausybei ir Sveikatos apsaugos ministerijai kelia Lietuvos gydytojų sąjunga, ypač nuogąstaudama, kad įstaigos nepajėgs vykdyti 2018 m. pasirašytos Lietuvos nacionalinės sveikatos sistemos šakos kolektyvinės sutarties. Pagal ją Vyriausybė ir Sveikatos apsaugos ministerija įsipareigojo nuosekliai didinti specialistų darbo užmokestį siejant jį su minimalios algos augimu, gerinti ekonomines ir socialines darbo sąlygas, kurios pandemijos metu tapo dar sudėtingesnės.

Reaguodama į nerimą keliantį Lietuvos gydytojų sąjungos kreipimąsi, Seimo LVŽS frakcijos socialinių klausimų grupės vardu pasiūliau išnagrinėti šias problemas Seimo Sveikatos reikalų komitete. Sutarta tai padaryti per artimiausias porą savaičių.