Skandalinga, kad tyrimų, kurie padėtų ištirti ligą, Lietuvoje reikia laukti net 2-3 metus.

Rimantė Šalaševičiūtė: Kada sulauksime miego apnėjos gydymo kompensacijų?

2024 03 20

Seimo Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos frakcijos narė Rimantė Šalaševičiūtė, išsamiai išanalizavusi obstrukcinės miego apnėjos (OMA) ligą, dėl kurios trumpam nutrūksta kvėpavimas miego metu, suprato, kad negydoma ji sukelia eilę neigiamų pasekmių: didėja susirgimų širdies ir kraujagyslių ligomis, cukriniu diabetu, padaugėja staigios mirties atvejų miego metu, o dėl nuolatinio nuovargio mažėja darbingumas, atsitinka daugiau nelaimių. Tyrimai parodė, kad ši liga yra viena iš didžiausių su motorinėmis transporto priemonėmis susijusių eismo įvykių rizikos veiksnių, todėl šio sutrikimo negalima nepaisyti.

Skandalinga, kad tyrimų, kurie padėtų ištirti ligą, Lietuvoje reikia laukti net 2-3 metus.

Įvairių tyrimų duomenimis nustatyta, kad apie 4 procentai vidutinio amžiaus vyrų ir 2 procentai vidutinio amžiaus moterų serga šia liga. Sergamumas didėja dėl nutukimo, nes apie 70 proc. OMA ligonių turi antsvorio. Svorio didėjimas ne tik keičia viršutinių kvėpavimo takų anatomiją, bet ir blogina plaučių ventiliaciją. Tačiau daugėja įrodymų, kad pati OMA skatina svorio didėjimą.

Sergančių OMA asmenų mirštamumas didėja sunkėjant ligai. Mirštamumas dėl OMA yra didesnis jaunesnių nei 50 metų žmonių grupėje.

Iki šiol Lietuvoje gydymas CPAP aparatais nėra kompensuojamas. Kaukes pacientai taip pat turi įsigyti savo lėšomis. Daugelio manymu, šią ligą galima gydyti vaistais, deja, vaistais liga negydoma. Europos Sąjungos valstybėse, pavyzdžiui Airijoje, Belgijoje, Estijoje, Latvijoje, Lenkijoje, Nyderlanduose, Prancūzijoje, Suomijoje ir Vokietijoje sveikatos priežiūros sistemose veikia specializuoti miego centrai, miego apnėjos diagnozavimo ir gydymo sprendimai yra iš dalies ar visa apimtimi kompensuojami privalomojo sveikatos draudimo lėšomis.

„Mano žiniomis, šiuo metu Europos Sąjungoje gydymo CPAP aparatais valstybė nekompensuoja tik Bulgarijoje ir Lietuvoje. Norėdama išsiaiškinti tikrą padėti, šių metų sausio 8 d. raštu kreipiausi į Sveikatos apsaugos ministeriją ir teiravausi dėl šios ligos diagnostikos, gydymo ir medicinos prietaisų miego apnėjos gydymo kompensavimo. Išsiaiškinau, kad tik penkios sveikatos priežiūros įstaigos atlieka kompensuojamą tyrimą, o tam tikras medicinos priemones siūloma nuomoti arba įsigyti savo lėšomis“, – sako Seimo narė R. Šalaševičiūtė.

Sveikatos apsaugos ministerijos rašte rašoma, kad 2023 metais dirbtinės plaučių ventiliacijos aparatas (DPV), veikiantis slėgio adaptuotos palaikomosios ventiliacijos režimu, nuomotas 22 asmenims, o kvėpavimo ir DPV aparatas, veikiantis neinvaziniu būdu, kai naudojama kaukė, nuomotas 139 asmenims. Europos Sąjungoje populiarus ir teigiamai veikiantis CPAP aparatas Lietuvoje nėra kompensuojamas.

Norinčius daugiau ir išsamiau sužinoti apie miego apnėjos problemas ir galimus sprendimus, kviečiame į spaudos konferenciją, kuri vyks kovo 21 d., ketvirtadienį, 13 val. Seimo spaudos konferencijų salėje. Taip pat konferenciją bus galima stebėti ir nuotoliniu būdu. Ji tiesiogiai bus transliuojama Seimo interneto puslapyje arba Seimo „YouTube“ paskyroje „Atviras Seimas“.

Spaudos konferencijoje kalbės: Seimo narė Rimantė Šalaševičiūtė, Kauno klinikų Pulmonologijos klinikos vadovas prof. Skaidrius Miliauskas, Kauno klinikų Miego laboratorijos vadovė med. dr. Guoda Vaitukaitienė, Deguonies sistemos projektų vadovė Kotryna Ragaišytė bei Sveikatos apsaugos ministerijos Specialiosios sveikatos priežiūros skyriaus vedėja Inga Cechanovičienė.