„Kad ir kaip bežiūrėsime, turime realiai vertinti situaciją ir pripažinti, kad konservatoriai labai ne vietoje ir ne laiku išsišoko su Kinijos klausimu.“

Ramūnas Karbauskis. Kam naudingi kvailiai valdžioje?

2022 04 25

Per porą dienų anekdotu spėjo tapti santykių su Kinija griovimo guru Mato Maldeikio frazė: „Kinija jau suprato, kad karą su Lietuva pralaimės“.

Socialiniai tinklai ūžia. Žinojimas, kad Lietuvą valdo politikai, kurie tik patys sau „faini“, bet negalintys pasigirti nei kompetencija, nei profesionalumu, kelia labai rimtą nerimą ir tuoj pasakysiu, kodėl.

Visų pirma, tai, ką išdarinėja valdžia, nėra žaidimas be pasekmių. Jos bus ir bus labai rimtos. Žadėta rasti, kas kompensuos Kinijos netektis, bet tas nepadaryta. Dirbančiam su Kinija Lietuvos verslui suduotas skaudus smūgis. Investuotojams duotas ženklas, kad Lietuva nėra nei patikima partnerė, nei geidžiama investuotojams šalis, nes tarptautiniam verslui tokia politika nepriimtina.

Jei dar kažkas svaigo ir kūrė pasakas, kad visą netekčių dėl Kinijos naštą pavyks perkelti ant Taivanio pečių, dabar tikriausiai bijo pažiūrėti į statistiką. O ji graudi. Tačiau pasakų apie potencialius „pakaitalus“ girdime vis daugiau ir daugiau, tik kažkaip rezultato nesimato.

Lietuvoje milžiniška infliacija, mušanti bet kokius rekordus, kaip ant mielių kyla energijos ir degalų kainos, visa tai kerta ne tik visuomenei, bet ir pramonei. Kiekvienas euras ekonomikoje būtų didelis pliusas, tačiau konservatoriai prie Taivanio atstovybės pavadinimo klausimo nebegrįš, nors puikiai žino, kad tik pavadinimo klausimas griauna tai, kas buvo kuriama ne vieną dešimtmetį.

Tad užsispyrimas ir klaidos nepripažinimas ekonomiškai gramzdina Lietuvą vis giliau, kai kitos šalys, tame tarpe mūsų kaimynės Latvija, Lenkija, Estija, kaip ir kitos pasaulio valstybės santykių su Kinija nenutraukia, atvirkščiai, juos stiprina, išnaudodamos visus įmanomus diplomatinius kelius.

Stebint tarptautinę komunikaciją, panašu, kad Europos valstybės labai aiškiai supranta, kad santykių su Kinija nutraukimas reikštų ne tik ekonomines netektis, bet ir kur kas rimtesnes pasekmes. Tai aiškiai parodo ir vakar dienos žinutė, kad aukšto rango Kinijos diplomatė su delegacija šią savaitę lankosi Vidurio ir Rytų Europoje.

Ji lankysis Čekijoje, Slovakijoje, Vengrijoje, Kroatijoje, Slovėnijoje, Estijoje, Latvijoje ir Lenkijoje. Lietuvą ji aplenks ir čia Lietuva gauna rimtą antausį, nes Kinija aiškiai parodo, kad Lietuva netenka jokių tarptautinių diplomatinių pozicijų, kurios būtų reikšmingos, siekiant sustabdyti karą Ukrainoje.

Kinija, turėdama gerus ekonominius santykius su Europa ir likusiu pasauliu, gerai pasvarstys, kas jai naudingiau – bendradarbiavimas su pasaulio nekenčiamiausia valstybe Rusija, ar su visu likusiu pasauliu.

Kad ir kaip bežiūrėsime, turime realiai vertinti situaciją ir pripažinti, kad konservatoriai labai ne vietoje ir ne laiku išsišoko su Kinijos klausimu. Aišku, kyla daug klausimų apie aplinkybes, kas paskatino mūsų šalies “labai ambicingus” politikus padaryti tokią nesąmonę, nes labai panašu, kad jie patys nebegalvoja.

Visoje šioje situacijoje graudžiausia yra tai, kad karas Ukrainoje konservatoriams tampa pretekstu pasislėpti patiems ir paslėpti sugadintų santykių su Kinija pasekmių mastą, kaip ir visų kitų šalies vidaus bėdų galybę... Todėl ir kyla klausimas, kam šiandien yra naudingi kvailiai valdžioje?