„Visi puikiai žinome, kad „Ignitis grupė“, jau NEBĖRA visuomenės interesams atstovaujanti įmonė.“

Ramūnas Karbauskis. Viskas būtų kitaip, jei „Ignitis grupė“ 100 proc. būtų valstybės įmonė, o valdžia – žmonių pusėje

2023 10 30

Niekas – nei „Ignitis grupės“, nei šios Vyriausybės atstovai – taip ir nesugebėjo normaliai paaiškinti, kodėl „Igničio grupės“ įmonė „Energijos skirstymo operatorius“ (ESO) vartotojams skolas grąžins per tokį ilgą laiką. Net 15 metų užtruks grąžinimas!

O „Ignitis“, net už mažesnę skolą, nei 88 Eur, vartotojui iš karto grasina atjungti elektrą. Sakysit, nesugebėjimas paaiškinti situacijos – komunikacijos spragos? Nemanau. Nes, uždirbdama milžiniškas sumas „Ignitis grupė“, visada gali sau leisti nusipirkti geriausius komunikacijos specialistus, kurie padėtų išspręsti šią krizę, nuolankiai paaiškinant vartotojams, kas ir kaip bus.

Tačiau „Ignitis“, panašu, kad su neigiamu įvaizdžiu tapatintis nenori, juo labiau, kad valstybės kontrolės pateiktoje medžiagoje yra ir daugiau klausimų. „Ignitis“ negali nenujausti, jog labai artimoje ateityje, kai neliks konservatorių valdžioje ir nebus kam užstoti, teks ne kartą aiškintis vartotojams, kodėl sparčiai kyla elektros kainos, kai pati šalis statosi vėjo jėgainių parką jūroje ir t.t.

O grįžtant prie valdžios – energetikos ministras konservatorius Dainius Kreivys asmeniškai nesuinteresuotas kalbėti dėl jo asmeninių finansinių interesų „Ignitis grupėje“. Kiti šioje Vyriausybėje, net ir ta pati I.Šimonytė tikisi, kad ši tema greitai „numirs“ savaime, todėl taip pat nemato reikalo kažką aiškintis ar žadėti, kad padės žmonėms. Juo labiau, kad net nesiruošia padėti.

Visi puikiai žinome, kad „Ignitis grupė“, jau NEBĖRA visuomenės interesams atstovaujanti įmonė. Ji turi akcininkus, kurių siekis uždirbti. Kieno dėka taip nutiko, visi žinome. Aš jau ne kartą viešai „padėkojau“ Sauliui Skverneliui, kad jis taip nuoširdžiai susigundė dirbti su konservatoriais ir visiškai negalvoja apie Lietuvos žmones, kaip ir už tai, kad dabartinis energetikos ministras ir dar nežinia kiek konservatorių bei jų bičiulių yra asmeniškai suinteresuoti įmonės pelnu (mažieji akcininkai viešai neskelbiami).

Tikriausiai nieko paguodžiančio šiandien nepasakysiu – ateityje bus tik blogiau, nes, nei ši valdžia, nei „Ignitis grupės“ akcininkai nėra suinteresuoti, kad Lietuvoje būtų pagaminta kuo daugiau pigios elektros iš atsinaujinančių šaltinių. Vartotojai valdžios maitinami pasakomis apie kažką, kas bus, o verslui, kuris pasiruošęs prisiimti visas rizikas ir jau šiandien investuoti į elektros gamybą iš atsinaujinančių energijos išteklių (valstybei nereikėtų leisti mokesčių mokėtojų milijonų), net neleidžiama prisijungti prie tinklų.

Kaišiojami pagaliai ir stabdomi procesai visais įmanomais būdais. Tačiau visai kita situacija su stumiamu vėjo jėgainių parko jūroje projektu. Jau dabar aišku, kad Vyriausybės su „Igničiu“ stumiamas projektas jūroje taps dar viena milijonine našta vartotojams ir garantuoto augančio pelno augimu šiai konkrečiai įmonei, tuo pačiu jos akcininkams.

Nes projektas jūroje, jo infrastruktūros diegimas, vėliau aptarnavimas ir kitos aplink jį apaugančios išlaidos gerokai viršys tas, kurios būtų, jei projektas būtų vystomas ant žemės. Visos išlaidos, kurių galėtų ir nebūti, atsispindės galutinėje elektros kainoje vartotojams. Kaip pavadinti tai, kad valdžia puikiai žinodama, kad užkrauna dar vieną finansinę naštą Lietuvos gyventojams, tą leidžia daryti, kai yra gerokai pigesnių ir kelis kartus greičiau įgyvendinamų alternatyvų?

Viena didžiausių šios valdžios aferų, korupcijos skandalu? Spręskite Jūs. Tačiau jau šiandien galime konstatuoti, kad energetikos sektorius, su tokia valdžia niekada nebus žmonių sąjungininkas. Mes jau ne kartą esame sakę, jog Lietuvos valstiečiai ir žalieji dėtų visas pastangas, kad „Ignitis“ vėl taptų visuomenės interesą tenkinančia valstybės įmone. Turint valią tarnauti žmonėms, viskas įmanoma. Ir žinoma, čia labai svarbios valstybės institucijos, ginančios visuomenės interesą:

Valstybės kontrolė atlikusi auditą bei remdamasi VERT konstatavo, jog 2018–2021 metais vienas vartotojas už skirstymo paslaugas sumokėjo vidutiniškai 88,8 Eur daugiau nei turėjo, o 96% permokos (153,8 mln. Eur) bus pradėta grąžinti po dešimtmečio ir visiškai būtų grąžinta iki 2036-ųjų, t.y. po 15 metų, kada ši permoka atsirado. Valstybės kontrolė kalba apie dalykus, kurie nepatinka šiai valdžiai ir tai yra labai pagirtina, nes galime pasidžiaugti, kad vis dar gyvename demokratinėje valstybėje.

Generalinė prokuratūra paskelbė, jog vertins šias Valstybės kontrolės audito išvadas ir tada spręs dėl viešojo intereso gynimo priemonių. Šis Generalinės prokuratūros žingsnis taip pat reiškia, kad visuomenė neturi jaustis palikta likimo valiai. Ar įvyks esminis pokytis po to, kas konstatuota Valstybės kontrolės išvadose – priklausys nuo būsimos valdžios. Nes ši tikrai nieko nebekeis, stengsis nematyti ir dės pastangas, kad nematytumėte Jūs.