„Žvelgiant ir į šią valdžią, matyt, esminis klausimas yra vertybinis: ko siekia I. Šimonytės Vyriausybė ir Seimo valdantieji iš valstybės valdomų įmonių?“

Ramūnas Karbauskis. Politinės empatijos stoka ar marodieriavimas?

2021 06 01

Daugumai vartotojų elektra brangs vidutiniškai apie 8 proc., dujos nuo 26 iki 50 proc. Tačiau, pasak Premjerės Ingridos Šimonytės – Vyriausybė kaip ir ne prie ko: kainų augimą lėmusi VERT, esą, „tikrai nuo Vyriausybės nepriklauso ir Vyriausybė į tą procesą nesikiša“. Taip Premjerė nusiplauna rankas ir pateisina nieko neveikimą. Tačiau ką ji tikisi apgauti? Nebent pati save.

Tik priminsiu, kad kainas ką tik pakėlusios Valstybinės energetikos reguliavimo tarybos (VERT) nuostatuose juodu ant balto nurodoma, kad Vyriausybė įgyvendina VERT savininko teises ir pareigas (5 nuostatų punktas), o pati VERT yra atskaitinga Seimui (3 nuostatų punktas). Tad Vyriausybė ir Seime esanti valdančioji dauguma yra „labai prie ko“ ir turi visus instrumentus klausti VERT bei gauti paaiškinimus. Mes visada ragindavome elgtis socialiai atsakingai ir matyti situacijos visumą, prieštaraudavome nepamatuotam ir drastiškam kainų didinimui. Žvelgiant ir į šią valdžią, matyt, esminis klausimas yra vertybinis: ko siekia I. Šimonytės Vyriausybė ir Seimo valdantieji iš valstybės valdomų įmonių? Jei tik pelno, žmonių gyvenimų ir orumo sąskaita (negalintiems susimokėti I. Šimonytė jau vakar pasiūlė tapti socialiai remtinais) – tada sprendimas didinti kainas yra suprantamas, nors ir nežmogiškas. Juolab, kad LITGRID ir taip jau pernai uždirbo kone 24 milijonais eurų grynojo pelno daugiau nei 2019 m. Dabar, I. Šimonytės Vyriausybei „nesikišant“, tie pelnai dar daugiau padidės.


Bet, jei į valstybės įmones žiūrime taip, kaip žiūrėjome mes, t. y. ne tik kaip į pelno šaltinį, bet ir kaip į valstybės vykdomą verslą, kuris yra socialiai atsakingas, tada kainų kėlimas vaikantis tokių pelnų šiuo metu, kai taip išaugęs bedarbystės lygis, yra ne tik kad labai nejautrus, bet ir socialiai nepateisinamas. Dar prieš kelias dienas valdantieji piktinosi prabangiais automobiliais, kuriuos neva įsigijo verslas už valstybės pagalbos lėšas, tačiau užmerkia akis prieš savus, t.y. neliečiamiuosius, kurie klesti valstybės įmonėse. Paprastų žmonių akimis, ir vieni, ir kiti marodieriauja ir jokie „ne prie ko“ to nepaslėps.

Pernai buvo skelbta, kad LITGRID vadovo alga su visais priedais, priklausančiais nuo įmonės veiklos rezultatų, – didesnė nei valstybės Prezidento, Ignitis vadovo alga su tais pačiais priedais – kone lygi Prezidento atlygiui. Šiemet, situacija labai panaši, tik tiek, kad priedai dar nespėti išmokėti, nes metai nesibaigė. Viešajame sektoriuje tai patys didžiausi atlyginimai. Ir energetikų atlyginimai toliau didės ne dėl to, kad jie geri vadybininkai, o gyventojų sąskaita. Dažnai tų, kuriems per 9 tūkstančius eurų mėnesinės pajamos kad ir „ant popieriaus“ net sapne yra nesapnuotos.