„LVŽS frakcijai prašant, ekspertinis vertinimas nebus užsakinėjamas. Tokie teiginiai išsakyti Seimo valdyboje, valdančiųjų atstovams pasakant, kad ekspertinis vertinimas – politizuotas ir prašomas atlikti vien dėl to, kad LVŽS frakcija oponuoja projektui.“

Ramūnas Karbauskis. Neliečiamieji dėliojasi įrankius, kaip skinsis jų projektai kelią Seime ir toliau „karpo“ opozicijos teises, kad ši net pyptelti negalėtų 

2020 12 10

LVŽS frakcijai prašant, ekspertinis vertinimas nebus užsakinėjamas. Tokie teiginiai išsakyti Seimo valdyboje, valdančiųjų atstovams pasakant, kad ekspertinis vertinimas – politizuotas ir prašomas atlikti vien dėl to, kad LVŽS frakcija oponuoja projektui. O reguliavimas, kurį prašoma įvertinti, esą, nesikeičia iš esmės. Dėl to ir jokių ekspertų nebereikia.

O kaip yra iš tiesų?

Seimo narių pašto dėžutes užpylė vaistininkų bendruomenės atstovų, vaistinių darbuotojų profesinės sąjungos atstovų, universitetų laiškai, kuriais siekiama atkreipti įstatymo leidėjų dėmesį į konservatoriaus A. Matulo siūlomą Farmacijos įstatymo pataisą, kurią priėmus vaistinė ir toliau galėtų vykdyti veiklą be aukštąjį išsilavinimą turinčio vaistininko, farmacines paslaugas leidžiant tekti vaistininko neprižiūrimiems farmakotechnikams – vaistininkų padėjėjams.

Šiuo metu galiojantis įstatymas numato, kad nuo sausio pirmosios tik vaistininkai gali teikti farmacines paslaugas, o farmakotechnikai, kaip jų padėjėjai, galėtų dirbti tik vaistininkui prižiūrint. Profsąjungos yra ypač atviros – vaistininkų padėjėjus samdyti pigiau, dėl to vaistinių tinklai vengia samdyti vaistininkus su aukštuoju išsilavinimu. Ypač taip dažnai elgiamasi regionuose. Taip, netiesiogiai regionų gyventojams suteikiant žemesnės kokybės paslaugas ir tokiu būdu juos diskriminuojant.

Natūralu, kad, matydama šias visas pastabas, LVŽS frakcija kreipėsi dėl A. Matulo Farmacijos įstatymo projekto ekspertinio vertinimo. Nepriklausomą ir nešališką nuomonę reikia išklausyti. Seimas turi visas galimybes pasitelkti universitetuose, institutuose ar kitur dirbančius mokslininkus.

Ekspertinį vertinimą, opozicijai vos tik paprašius, visada užsakydavome patys. Netgi tada, kai pernai gruodžio mėnesį buvo paprašyta su valstybės biudžetu susijusių projektų vertinimo. Niekada nekilo pagunda aiškinti, kad reguliavimas iš esmės nesikeičia. Juolab, kad, kaip šiuo atveju, jo pokytis esminis – iki 2026 m. Lietuvos gyventojams būtų neprieinamos kokybiškos vaistininko paslaugos. Jas galėtų teikti jo padėjėjas be aukštojo išsilavinimo.

Negana to, vakar Seimo valdyboje puse lūpų prabilta, kad duodamas pavedimas Seimo kanceliarijai rasti būdus, kaip nepriklausomą ekspertinį vertinimą atlikti kanceliarijos pajėgomis. Taip vidinius „ekspertus“ valdantiesiems neabejotinai bus lengviau suvaldyti. Juolab, kad kanceliariją kuruoja valdančiuosius atstovaujantis vicepirmininkas.