„Tai tik parodo, kiek giliai šis oligopolinis energetikos aštuonkojis apraizgęs mūsų valstybę – nuo Vyriausybės, politikų, tiekėjus kontroliuojančios Valstybinės energetikos reguliavimo tarybos iki žiniasklaidos ir nuomonės formuotojų.“

Ramūnas Karbauskis. Ar ši konservatorių valdžia turi dugną? 

2023 09 19

Turi, bet seniausiai jį pramušė ir sėkmingai kasasi gilyn. Kai jau atrodė, jog neoliberalizmo iššūkių užgrūdinto Lietuvos rinkėjo nėra kuo nustebinti, konservatorių energetikos ministras Dainius Kreivys įkalė vinį į nepriklausoma elektros energijos tiekimo rinka patikėjusių vartotojų karstą.

Šį rytą daugiau nei 5600 elektros vartotojų sulaukė pranešimų iš nepriklausomo elektros energijos tiekėjo – bendrovės „Egto energija“, apie tai, kad įmonė dar praėjusį penktadienį nutraukė veiklą ir perdavė vartotojų asmens duomenis kitam tiekėjui – valstybinės Estijos elektros energijos bendrovės dukterinei įmonei.

Tyliai, atgaline data – lyg koks vagis, tarsi nebūtų nei vartotojų teisių apsaugos, nei asmens duomenų apsaugos, nei tiesiog paprasčiausios, elementarios pagarbos klientui.

Ar buvo galima tikėtis, kad iš elektros energijos pardavimo liberalizavimo Lietuvoje išeis tik šnipštas? Be jokios abejonės! Kalbėjau apie tai nuo to momento, kai sužinojau apie mus išdavusio Sauliaus Skvernelio praėjusioje kadencijoje įvykdytą bene didžiausią aferą – „Igničio“ dalinį privatizavimą.

Stebint, kokias sąlygas privatiems tiekėjams patvirtino Skvernelio ir Kreivio „saldžioji porelė“, buvo aišku nuo pat pradžių, kad elektros energijos rinkos liberalizavimas Lietuvoje – fikcija, kuri bus naudinga ir neš pelną tik „Ignitis“ akcininkams, tarp kurių – pats energetikos konservatorių ministras Kreivys.

Šiandien yra beviltiška aiškinti, kad, štai, verslas nesuvaldė rizikų, kad bankrotas yra situacijos geopolitikoje pasekmė. Bet tai bus tuščios kalbos. Tokiomis sąlygomis, kokiomis rinkoje buvo priversti žaisti tikrai nepriklausomi tiekėjai, konkuruojantys su trijų valstybių monopolistėmis, išsilaikyti šansų praktiškai nebuvo jokių.

Stebina kitkas – tai, jog dabar visaip bandoma sumenkinti šio tikrai didžiulio skandalo reikšmę. Ar pastebėjote, kaip žinią apie „mirusį“ nepriklausomą tiekėją pateikia sisteminė žiniasklaida? Ogi, kad „veiklą nutraukia mažiausias“, kad „sąlygos vartotojams nesikeis“ ir panašiai.

Tai tik parodo, kiek giliai šis oligopolinis energetikos aštuonkojis apraizgęs mūsų valstybę – nuo Vyriausybės, politikų, tiekėjus kontroliuojančios Valstybinės energetikos reguliavimo tarybos iki žiniasklaidos ir nuomonės formuotojų.