„Džiaugiuosi, kad tiek Darbo ginčų komisija, į kurią pirmiausia kreipiausi, tiek pirmosios ir apeliacinės instancijos teismai teisingai ir pagrįstai įvertino mero R. Pilypaičio elgesį.“ 

Raimondas Januševičius: „Šakiuose kovojam prieš persekiojimą ir neteisybę“  

2021 01 22

Šakiuose prieš pat Seimo rinkimus nuskambėjo skandalas, kuomet Šakių rajono meras, konservatorius Edgaras Pilypaitis atleido iš darbo Šakių kultūros centro direktorių Raimondą Januševičių. Anot mero, R. Januševičius prarado jo pasitikėjimą. Toks mero sprendimas papiktino ir nustebino ne tik visuomenę, bet ir kai kuriuos mero bendražygius. Iš centro vadovo pareigų atleistas direktorius įsitikinęs, kad atleidimas įvyko tik todėl, kad jis dalyvavo 2019 m. savivaldos rinkimuose ir varžėsi su E. Pilypaičiu. Raimondas neketina nusileisti ir siekia teisingumo. „Politinis susidorojimas – sovietinės kultūros palikimas, kuriam kelią užkirs tik principingi, už teisybę ir kitokią politinę kultūrą, nei dabar yra Šakiuose, kovojantys žmonės. Viešumas – pirmas žingsnis, kuris padeda kovoti su neteisybe. Žinau, kad tokie dalykai vyksta ne tik su manimi, tai vyksta ir su kitais žmonėmis. Aš neketinu nusileisti ir kovosiu tiek už save, tiek už juos“, – sako R. Januševičius.

Šių metų sausio 12 d. Kauno apygardos teismas nutartimi pripažino, kad Šakių rajono mero konservatoriaus Edgaro Pilypaičio atlikto tuometinio Šakių kultūros centro direktoriaus Raimondo Januševičiaus veiklos vertinimo išvada už 2019 metus, direktoriaus pasiektus rezultatus įvertinant tik „patenkinamai“, yra nepagrįsta, todėl – negaliojanti. Tokią pat išvadą dėl neadekvataus R. Januševičiaus veiklos įvertinimo, tiksliau – nuvertinimo, 2020 m. rugsėjo 15 d. sprendimu buvo padarę ir Marijampolės apylinkės teismo Šakių rūmai, tačiau tuomet merui neįtinkantį sprendimą savivaldybė apskundė Kauno apygardos teismui.

Kauno apygardos teismo teisėjų kolegija pažymėjo, jog E. Pilypaičio atlikto R. Januševičiaus 2019 metų veiklos vertinimo išvada nėra motyvuota, konkreti ir objektyviai atitinkanti iš anksto sutartus veiklos rezultatus ir jų rodiklius. „Abstraktūs vertinimo išvadoje įrašyti teiginiai apie pastebėtą netvarką (neaišku, kada ir kokią), daug įsakymų su „A„ raidėmis (neaišku, ką reiškia daug), nebuvimą nuoširdaus kontakto, nedėjimą pastangų ir etc., neatitinka Apmokėjimo įstatymo 14 straipsnio 4 dalyje nurodytų vertinimo kriterijų, todėl tokia vertinimo išvada negali būti laikoma objektyvia, teisėta ir pagrįsta“ – nurodė apeliacinės instancijos teismas.

„Džiaugiuosi, kad tiek Darbo ginčų komisija, į kurią pirmiausia kreipiausi, tiek pirmosios ir apeliacinės instancijos teismai teisingai ir pagrįstai įvertino mero R. Pilypaičio elgesį. Primenu, jog bene blogiausiu iš visų Šakių rajono savivaldybei priklausančių įmonių ir įstaigų vadovu tapau po to, kai 2019 m. savivaldos rinkimuose varžiausi su E. Pilypaičiu dėl Šakių rajono mero posto. Kitų priešasčių tam nematau, nes tuo metu, kai E. Pilypatis ėjo Gelgaudiškio kultūros centro direktoriaus pareigas, darbiniai santykiai su juo buvo dalykiški ir draugiški. Iki 2019 m. savivaldos rinkimų, apart kitų įvertinimų už puikiai atliekamas pareigas ir pasiektus rezultatus, buvau ne kartą apdovanotas ir paties mero E. Pilypaičio“, – sakė R. Januševičius.

Apdovanotas už pasiekimus

Raimondas pasakoja, jog atsiradus galimybei pretenduoti į Šakių kultūros centro vadovo pareigas, visi kraipė galvas, kas juo taps, nes pastatui būtina rekonstrukcija, reikalaujantis daugybės investicijų ir direktoriui drauge su pareigomis tektų didelė atsakomybė prieš bendruomenę, kuri turėjo daug lūkesčių. Taip pat reikėjo peržiūrėti veiklas, tad laukė sudėtingas, bet labai Šakių rajono bendruomenei reikalingas darbas.

„Man kartu su komanda pavyko – dabar Šakių kultūros centras vienas geriausių Lietuvoje, turintis modernias erdves“, – sako R. Januševičius.

Ir iš tiesų, centras šiandien aktyviai puoselėja mėgėjų bei profesionalųjį meną, dalyvauja įvairiose projektinėse veiklose, vykdo šviečiamąją ir edukacinę veiklą, puoselėja ir populiarina etninę kultūrą. 2018 m. renovuotas kultūros centras turi atskiras repeticijų erdves, nuolat veikiančią parodų galeriją. Tai vienas moderniausių I kategorijos kultūros centrų Lietuvoje. Ypatingas dėmesys čia skiriamas vietos tradicijų puoselėjimui. Centre veikia 20 mėgėjų meno kolektyvų, kuriuose dalyvauja per 340 bendruomenės narių. Vykdomos keturios neformaliojo vaikų švietimo, kultūros paso programos. Trys centro kolektyvai – moterų vokalinis ansamblis „Gaudenė“, jaunimo liaudiškų šokių grupė „Pynė“ ir mišrus choras „Lituanica“ – yra pelnę aukščiausią mėgėjų meno kolektyvų apdovanojimą „Aukso paukštę“. Šakių kultūros centre yra ir vienintelė Lietuvoje Cirko mokykla, kurios veikloje dalyvauja apie 60 vaikų ir jaunuolių. Kas antri metai organizuojamas tarptautinis cirko festivalis „Cirko žiburiai“, kuriame dalyvauja cirko kolektyvai iš Ukrainos, Baltarusijos, Švedijos, Šveicarijos, Latvijos, Kinijos ir kitų šalių.

„Man patinka dirbti su bendruomenėmis, aš niekada nebijojau nei administracinio darbo, nei dalintis savo profesiniais įgūdžiais ir meistriškumu, kuriuos puoselėju nuo vaikystės. Matyt, dėl to esu vertinamas savo krašte ir buvau ne kartą įvairiausių apdovanojimų, kurie skirti įvertini centro veiklai, laureatas“, – sakė R. Januševičius ir pasakojo, jog visada taip buvo, kol nepradėjo kalbėti apie teigiamus pokyčius savo krašte ir Lietuvoje plačiau ir nepasuko politiko keliu. Raimondas į politiką pasuko jau 2015 metais, tapo Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos nariu. Aktyviau politikoje dalyvauti jis pradėjo prieš 2019 m. savivaldos rinkimus.

Konservatorius meras ėmė persekioti

R. Januševičiaus pašalinimui iš Šakių kultūros centro direktoriaus pareigų meras pradėjo ruoštis nedelsiant po savivaldos rinkimų. Galiausiai po to, kai meras E. Pilypaitis R. Januševičiaus 2019 m. veiklą įvertino tik „patenkinamai“, pastarasis, nesutikdamas su tokiu nepagrįstu ir neteisingu vertinimu, buvo priverstas kreiptis į teismą. Beje, 2018 metų R. Januševičiaus veiklą tas pats E. Pilypaitis įvertino „labai gerai“, o Vasario 16-osios proga skirtoje padėkoje rašė: „dėkojo už „[...] didžiulę atsakomybę ir savarankiškumą sprendžiant tiek kūrybinius sumanymus, tiek ūkines problemas, už sugebėjimą asmeniniu pavyzdžiu sutelkti vieningam darbui savo kolektyvą ir būti jo priešakyje. [ ]“.

„Žinojau, kad esu puolamas ne dėl veiklos, o dėl mano politinių pažiūrų. Iš konservatoriaus mero pusės prasidėjo politinis susidorojimas ir kelio „saviems“ valymas. Stebina tai, kad kaip greitai iš vertinamo vadovo tampi vos ne tautos priešu. Matyt, meras supranta savo valdymo prasmę – kad visuose postuose būtų tik palankūs jam žmonės“, – pasakojo R. Januševičius.

Meras naudojosi savivaldybės resursais ir bandė šantažuoti

R. Januševičius pasakoja, jog po to, kai apskundė nepagrįstą mero atlikto veiklos įvertinimo išvadą, meras, pasitelkdamas savivaldybės resursus, atkakliai ieškojo įrodymų, kuriais galėtų pagrįsti savo neteisėtą sprendimą, teismai sukurptus dokumentus atmetė. Teismas pažymėdamas, jog audito išvados įrodinėjimas dokumentu, kurio nebuvo vertinimo proceso metu ir dėl ko R. Januševičius negalėjo nei pasiaiškinti, nei nurodyti savo argumentus, laikytinas nepagrįstu ir neteisėtu.

„Neabejojau teisingumu ir apeliacinės instancijos teismo sprendimo laukiau be jokio nerimo. Tuo tarpu meras – atvirkščiai – amoraliais ir, mano įsitikinimu, neteisėtais veiksmais stengėsi priversti mane pripažinti nepagrįstą jo poziciją dėl veiklos vertinimo. 2020 spalio 23 d. potvarkiu meras E. Pilypaitis informavo atšaukiantis mane iš pareigų „praradus pasitikėjimą ir nustačius kaltus veiksmus“. Tačiau po kelių dienų savo potvarkį sustabdė. Meras nurodė, jog potvarkis bus atšauktas „be jokių terminų ir bandomųjų laikotarpių“, jeigu aš viešai paskelbsiu pripažinimą, kad neadekvačiai įvertinau mero vertinimo metu duotas pastabas ir vėliau audito ataskaitoje pateiktas išvadas ir pripažinsiu, kad „dėl savo nesupratimo ir neteisingo įstatymo interpretavimo“ pažeidžiau jo nuostatas. Be abejo, buvo ir kita sąlyga mainais į tai, kad nebūčiau atleistas iš darbo – meras reikalavo, kad pripažinčiau savivaldybės reikalavimus teisme, t.y. sutikčiau, kad E. Pilypaičio surašyta veiklos vertinimo išvada ir jos pagrindu priimtas potvarkis yra teisėti. Su tokiais mero siūlomais mainais nesutikau ir todėl buvau atleistas iš darbo“, – pasakoja R. Januševičius. „Pastarąjį mero sprendimą taip pat apskundžiau teismui. Žinau įstatymus bei teismų išaiškinimus, jog savivaldybės valdomų juridinių asmenų vadovus merai gali atleisti vien asmeninio savivaldybės mero nepasitikėjimo pagrindu. Tačiau man žinomos ir teismų nutartys, kuriose nurodoma, jog sprendimai, susiję su biudžetinės įstaigos veiklos organizavimu, turi būti objektyviai pagrįsti viešuoju interesu, o ne absoliutaus pobūdžio teise atleisti darbuotoją, suteikiančia nekontroliuojamą galimybę priimti bet kokių motyvų nulemtą sprendimą. Neabejoju, kad E. Pilypaičio elgesys, kuomet manipuliuojant įstatymais merui suteikiamomis teisėmis buvau verčiamas pripažinti neteisėtus mero veiksmus ir viešai atgailauti, tokiu būdu išsaugant Šakių kultūros centro direktoriaus pareigas, yra ne tik amoralus, bet ir neteisėtas“.

R. Januševičius džiaugiasi Kauno apygardos teismo sprendimu, kuris įsiteisėja nuo jo priėmimo dienos. R. Januševičius taip pat gaus priteistų bylinėjimosi išlaidų atlyginimo iš Šakių rajono savivaldybės – 1 754, 50 EUR. Ir tai – tik nedidelė dalis visos sumos už šią bylą. Turimais duomenimis, bylinėjimosi išlaidos, kurias patyrė savivaldybė apmokėdama už suteiktas teisines paslaugas, siekia 4 440,70 EUR. Taigi, bendra pinigų suma, kurią apmoka ne meras iš savo kišenės, o savivaldybė, t.y. mokesčių mokėtojai, viršija 6 000 eurų.

„Iš vienos pusės, jog apie sprendimą savo socialinėje paskyroje komentavau Sausio 13-osios išvakarėse, man skaudu, tačiau vertinant iš kitos pusės – džiugu, nes teisingumą pasiekti mes galime tik laisvoje šalyje, už ką ir kovojome“, – sako R. Januševičius.