LVŽS frakcijos atstovai įstatymams ir Konstitucijai prieštaraujančioje Seimo opozicijos organizuojamoje veikoje nedalyvaus

Opozicijos desperacija – teisėsaugos tyrimus politizuoja ir imdamasi antikonstitucinių veiksmų

2020 09 16

Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos frakcija ragina Seimo opozicijos atstovus nepažeidinėti Konstitucijos ir įstatymų, nediskredituoti teisėsaugos atliekamų tyrimų juos politizuojant, nepaminti teisėsaugos nepriklausomumo, kad ir kaip norėtųsi pažeminti konkurentus prieš artėjančius Seimo rinkimus.

„Seimo opozicija politizuodama teisėsaugos atliekamą tyrimą dėl testų įsigijimo peržengė visas Konstitucijoje ir įstatymuose nubrėžtas teisėtumo ribas. Opozicijos vadovaujama ir dominuojama antikorupcijos komisija šiandien rengia posėdį, kurio vienintelis klausimas darbotvarkėje - „Parlamentinė kontrolė atliekamo tyrimo dėl galimai neteisėtų veiksmų vykdant priemonių kovai su Covid-19 viešuosius pirkimus.“ Esame demokratinė visuomenė, ir mūsų Konstitucija bei įstatymai garantuoja teisėsaugos bei teismų procesų nepriklausomumą, tame tarpe – ir nuo politikų kišimosi. Seimas nėra aukščiau už teisėsaugos institucijas ir neturi teisės nurodinėti teisėsaugai, vykdyti teisėsaugos vykdomų ikiteisminių tyrimų parlamentinės kontrolės. Bandymai tai daryti yra ne tik šiurkštus Konstitucijos pažeidimas, bet pažeidžiamas ir prokuratūros įstatymas, kurio 4 straipsnio 1 dalis Seimui neleidžia vykdyti parlamentinės prokuratūros procesinių veiksmų, ikiteisminių tyrimų kontrolės”, – sako LVŽS frakcijos seniūnas Ramūnas Karbauskis.

Jis taip pat pabrėžia, kad LVŽS frakcijos atstovai įstatymams ir Konstitucijai prieštaraujančioje Seimo opozicijos organizuojamoje veikoje nedalyvaus.

Konstitucinis Teismas ne kartą yra pažymėjęs, kad prokuroro nepriklausomumas organizuojant ikiteisminį tyrimą ir jam vadovaujant, palaikant valstybinį kaltinimą baudžiamosiose bylose yra konstitucinė vertybė; pagal Konstituciją įstatymų leidžiamoji valdžia negali sudaryti prielaidų, kuriuo ši konstitucinė vertybė būtų paneigiama arba būtų kitaip suvaržomas prokuroro nepriklausomumas, inter alia tai reiškia, kad negalima prokurorų įpareigoti įstatymų leidžiamajai valdžiai teikti ataskaitas apie savo konstitucinių funkcijų vykdymą, tokios pareigos nustatymas reikštų kišimąsi į prokurorų, vykdančių Konstitucijoje nustatytas funkcijas, veiklą, prokurorų nepriklausomumo vykdant Konstitucijoje nustatytas funkcijas varžymą.