Diskusijoje dalyvaus teisininkas prof. dr. Ignas Vėgėlė, Sveikatos teisės instituto direktorius doc. dr. Rimas Jankūnas bei ekonomistas Europos Parlamento narys Stasys Jakeliūnas.

LVŽS opozicinėje darbotvarkėje Seime: atsakas į valstybę ištikusias krizes bei dėmesys šeimos politikai

2021 09 29

Rugsėjo 30 dieną, popietinio Seimo plenarinio posėdžio darbotvarkėje – opozicinės Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos (LVŽS) frakcijos organizuojama diskusija „Antrieji pandemijos metai: iššūkiai ekonomikai, teisei ir sveikatos sistemai“, kurioje dalyvaus teisininkas prof. dr. Ignas Vėgėlė, Sveikatos teisės instituto direktorius doc. dr. Rimas Jankūnas bei ekonomistas Europos Parlamento narys Stasys Jakeliūnas.

„Planuodami opozicinę darbotvarkę siekėme apimti aktualiausius valstybės klausimus – dvi šalį ištikusias krizes, mūsų atsaką į iššūkius sveikatos sistemai pandemijos metu, o taip pat nelegalios migracijos krizę bei šeimos politiką, kuri yra viena iš LVŽS rinkimų programos prioritetinių sričių. Darbotvarkėje ne tik įvardinsime problemas ar tuos klausimus, kur pasigendame valdančiųjų rankos, bet ir į Seimo darbotvarkę siūlysime savo įstatymų projektus, kurie, manome, prisidės ir prie šalį užklupusių krizių sprendimo, ir prie šeimos politikos stiprinimo“, – sako LVŽS frakcijos seniūnė Aušrinė Norkienė.

Opozicinėje darbotvarkėje bus teikiamas Pacientų teisių ir žalos sveikatai atlyginimo įstatymo Nr. I-1562 2 straipsnio pakeitimo įstatymo projektas (XIVP-773), kuriuo siekiama paskatinti vakcinuotis žmones, turinčius nuogąstavimų dėl nepageidaujamos reakcijos į vakciną. Sekant 16 Europos šalių narių pavyzdžiu, valstybė su jais dalintųsi rizika ir kompensuotų sunkių nepageidaujamų reakcijų į vakciną padarytą žalą.

Įstatymo „Dėl užsieniečių teisinės padėties“ Nr. IX-2206 5 straipsnio pakeitimo įstatymo projektu (XIVP-864) siekiama spręsti problemą dėl besibaigiančio maksimalaus 6 mėn. nelegalių migrantų sulaikymo termino. Migracijos departamentui nespėjant peržiūrėti prieglobsčio prašymų ir išsiųsti nelegalų iš šalies, kyla pavojus, jog po termino pasibaigimo jie turės galimybę laisvai judėti Lietuvos teritorijoje. Įstatymo projektu siūloma, kad maksimalus 6 mėn. sulaikymo terminas būtų pratęstas iki 12 mėnesių.

Aktyvus hibridinis karas bei tikėtini nauji hibridinių atakų prieš Lietuvą metodai paskatino teikti Ginklų ir šaudmenų kontrolės įstatymo NR. IX-705 pataisas, kuriomis siekiama stiprinti tiek karių savanorių, tiek ir Lietuvos šaulių sąjungos narių pajėgumus, suteikiant jiems galimybę namuose laikyti A kategorijos ginklus ir jų šaudmenis.

„Šie projektai buvo inicijuoti suvokiant, kad valdantieji delsia priimti sprendimus. Vakcinaciją skatina tik draudimų keliu. Trūksta pozityvaus motyvatoriaus, pasigendame valdančiųjų noro sklaidyti žmonių baimes. Taip pat matome, kad delsiama dėl migrantų sulaikymo termino pratęsimo, nors tam yra didžiulis poreikis. Tad šie projektai yra realūs darbai, kuriais valdantiesiems norime konstruktyviai padėti suvaldyti krizes, užpildant esamas krizių valdymo spragas“, – teigia LVŽS frakcijos Seime seniūnė A. Norkienė.

Opozicinėje darbotvarkėje teikiamas Seimo rezoliucijos „Dėl tėvų teisių užtikrinimo švietimo sistemoje" projektas (XIVP-774) yra orientuotas į šeimų stiprinimą, tėvų teisių užtikrinimą švietimo sistemoje, o Pensijų kaupimo įstatymo Nr. I-1691 29 straipsnio pakeitimo įstatymo projektas (XIVP-849) leistų senjorams bei jų šeimoms laisviau disponuoti senatvei sukauptomis lėšomis.