LVŽS įsitikinimu, šis žingsnis būtų pavojingas precedentas, kuomet į lietuvių kalbos sistemą oficialiai būtų įleisti mūsų kalboje neegzistuojantys rašmenys.

LVŽS frakcija nepritaria X, Q ir W rašymui dokumentuose

2021 12 21

Seimo valdančioji dauguma ketino grįžti dar prie praėjusią kadenciją pateiktų, o dabar ir papildytų įstatymų projektų, kurie reglamentuotų vardų ir pavardžių rašymą dokumentuose, leidžiant juose rašyti nelietuviškais rašmenimis, svarstymo.
Priėmus valdančiųjų siūlomas įstatymų pataisas Lietuvos piliečių asmens dokumentuose būtų įteisintos raidės, kurių nėra lietuvių kalbos abėcėlėje. LVŽS įsitikinimu, šis žingsnis būtų pavojingas precedentas, kuomet į lietuvių kalbos sistemą oficialiai būtų įleisti mūsų kalboje neegzistuojantys rašmenys.

LVŽS frakcija Seime nepritaria svetimų mūsų abėcėlei raidžių rašymui asmens dokumentuose ir remiasi tuo, jog Konstitucinis Teismas (KT) nenumato išimčių valstybinei kalbai pagal tautinį principą. KT išaiškinime teigiama, kad siūlant tokias išimtis būtų paneigtas valstybinės kalbos principas ir įvesta diskriminacija pagal tautybę.

„Gyvename tokiu laiku, kai liberali valdžia kėsinasi ne tik į tradicinę šeimą, bet ir į kitus mūsų Tautos pamatus. Ginsime valstybinę kalbą, kaip giname tradicinę šeimą. Netoleruosime rašybos chaoso, kuris griautų visą lietuvių kalbos sistemą, ką pabrėžia ir iškilūs Lietuvos kalbininkai. Mes remiamės Konstitucinio Teismo išaiškinimu, kuriame numatytos tik itin retos rašybos valstybine kalba išimtys“, – sako Aušrinė Norkienė, LVŽS frakcijos Seime seniūnė.

Tuo tarpu valdančiųjų siūlomame įstatymo projekte norima įtvirtinti principą, kad ne lietuvių tautybės Lietuvos piliečio prašymu jo ir jo vaikų vardai ir pavardės asmens tapatybę patvirtinančiuose dokumentuose ir civilinės būklės aktų įrašuose rašomi visais lotyniškos abėcėlės rašmenimis (be diakritinių ženklų).

Svarstymas LVŽS iniciatyva atidėtas.