„Tikimasi, kad ilgesnės atostogos apsaugos darbuotojus nuo dažnai šalyje pasitaikančio pervargimo, pagerins sveikatą ir gyvenimo kokybę“, – sako Aušrinė Norkienė, LVŽS frakcijos Seime seniūnė.

LVŽS siūlo ilginti kasmetines atostogas

2024 04 30

Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos (LVŽS) frakcijos nariai siūlo suteikti visiems dirbantiems ilgesnes atostogas – darbuotojui išdirbus 11 mėnesių per metus, vienas mėnuo būtų skirtas atostogoms.

Iki šiol galiojanti tvarka yra ydinga – mat kasmetinių atostogų trukmė Lietuvoje yra mažiausia, kokia tik gali būti pagal Europos Sąjungos (ES) reikalavimus. Kitose vakarų šalyse, pvz., Austrijoje, Danijoje, Prancūzijoje, Suomijoje, Švedijoje kasmet atostogaujama nuo 25 iki 35 darbo dienų.

„Tikimasi, kad ilgesnės atostogos apsaugos darbuotojus nuo dažnai šalyje pasitaikančio pervargimo, pagerins sveikatą ir gyvenimo kokybę“, – sako Aušrinė Norkienė, LVŽS frakcijos Seime seniūnė.

Anot A. Norkienės, vykdydamas iš darbo sutarties kylančias pareigas ir atlikdamas darbinę veiklą asmuo palaipsniui pavargsta ir jo fizinė bei protinė būklė tampa prastesnė. Laikui bėgant, nepertraukiamas darbuotojo darbas kelia vis didesnę grėsmę darbuotojo saugai ir sveikatai.

„Kita problema ta, kad šiuolaikinėje visuomenėje daugelis žmonių būna taip pasinėrę į darbus, kad nebemoka atsipalaiduoti ir pailsėti. Todėl net per pirmąsias atostogų savaites mintimis neatitrūksta nuo kasdieninių darbų. Tikrasis poilsis prasideda tik vėliau“, – sako Guoda Burokienė, LVŽS frakcijos Seime seniūnės pavaduotoja.

Nauju Darbo kodekso pakeitimu siūloma įtvirtinti darbuotojams ne mažiau kaip dvidešimt dviejų darbo dienų arba ne mažiau kaip dvidešimt šešių darbo dienų kasmetines atostogas. Jeigu darbo dienų per savaitę skaičius yra mažesnis arba skirtingas, darbuotojui turi būti suteiktos ne trumpesnės kaip keturių savaičių trukmės atostogos.

Darbuotojams iki aštuoniolikos metų, darbuotojams, vieniems auginantiems vaiką iki keturiolikos metų arba neįgalų vaiką iki aštuoniolikos metų, ir neįgaliems darbuotojams suteikiamos dvidešimt septynių darbo dienų kasmetinės atostogos arba trisdešimt dviejų darbo dienų kasmetinės atostogos.

Jeigu darbo dienų per savaitę skaičius yra mažesnis arba skirtingas, darbuotojams turėtų būti suteiktos penkių savaičių trukmės atostogos.

Šiuo metu darbuotojams suteikiamos ne mažiau kaip dvidešimt darbo dienų arba ne mažiau kaip dvidešimt keturių darbo dienų kasmetinės atostogos.

Darbuotojams iki aštuoniolikos metų, darbuotojams, vieniems auginantiems vaiką iki keturiolikos metų arba neįgalų vaiką iki aštuoniolikos metų, ir neįgaliems darbuotojams suteikiamos dvidešimt penkių darbo dienų kasmetinės atostogos arba trisdešimt darbo dienų kasmetinės atostogos.