Regionuose jaučiama stipri stagnacija, o atotrūkis tarp Vilniaus ir likusios Lietuvos ir toliau didėja.

LVŽS Seime kritikuoja nesėkmingą valdančiųjų regioninę politiką

2023 09 28

Šį ketvirtadienį per opozicinės Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos (LVŽS) frakcijos darbotvarkę jos nariai pristatys savo įstatymų projektus ir surengs diskusiją tema „Regioninės politikos status quo ir perspektyvos Lietuvoje“.

Regionuose jaučiama stipri stagnacija, o atotrūkis tarp Vilniaus ir likusios Lietuvos ir toliau didėja.

Aptarti esamos regionų politikos kviečiami Lietuvos verslo konfederacijos prezidentas Andrius Romanovskis, Lietuvos gydytojų sąjungos prezidentas prof. Liutauras Labanauskas, Lietuvos pramonininkų konfederacijos viceprezidentas atsakingas už regioninę politiką Alvydas Stulpinas ir Lietuvos savivaldybių asociacijos viceprezidentas, Klaipėdos rajono savivaldybės meras Bronius Markauskas.

„Nesibaigianti vadinamoji optimizacija, naikinanti įvairias institucijas regionuose, kaimuose, miesteliuose, prisidengdama įsivaizduojamu efektyvinimu ir aukštesnės kokybės paslaugų teikimu, galimai turi tik vieną tikslą - kuo daugiau paslaugų atiduoti į privačias rankas“, – sako diskusijos pagrindinis organizatorius, LVŽS frakcijos narys Giedrius Surplys.

„Norisi priminti dabartinei valdžiai, kad valstybės tikslas – ne sunaikinti save, taupant visur, kur įmanoma, bet teikti savo piliečiams kokybiškas paslaugas: tiesti kelius, užtikrinti švietimą, sveikatos apsaugą ir socialinę rūpybą“, – teigia LVŽS frakcijos seniūnės pavaduotojas Aurelijus Veryga.

Po diskusijos Seimo LVŽS frakcijos nariai pristatys parengtus įstatymų projektų pakeitimus. Rimantė Šalaševičiūtė ir Aušrinė Norkienė siūlys įstatymu įteisinti periodinės pensijos išmoką, t.y. 13 pensiją.

„Mūsų senjorai gauna bene pačią mažiausią pensiją ES šalyse. Norime ištaisyti šią neteisybę, todėl siūlome įteisinti 13 pensiją. Tai būtų ženkli parama mūsų pensininkams“, – sako LVŽS frakcijos seniūnė A. Norkienė.

LVŽS frakcijos seniūnės pavaduotoja Guoda Burokienė pasiūlys tobulinti ligos ir motinystės socialinio draudimo išmokas, o krašto apsaugos darbuotojams, auginantiems ir vieną vaiką, pasiūlys skirti papildomą poilsio dieną.

Jau ne pirmą kartą Seime atsiras siūlymas skirti nemokamus pietus visiems mokiniams, kurie mokosi mokyklose pagal pradinio ugdymo programą, nevertinant gaunamų pajamų.

Seimo nariai siūlys nemokamai maitinti visus pradinukus, t.y. ir trečiokus, ir ketvirtokus. Tikimasi, kad nemokamas maitinimas visiems priešmokyklinių ir pradinių klasių vaikams sumažins socialinę bei emocinę atskirtį tarp pradinių klasių moksleivių. Taip pat būtų ugdomi teigiami moksleivių mitybos įpročiai ir užtikrinamas tinkamas moksleivių mitybos režimas.

Seimo nariai taip pat pasiūlys tobulesnį piniginės socialinės paramos nepasiturintiems gyventojams įstatymo projektą.

Aurelijus Veryga pateiks papildomosios ir alternatyviosios sveikatos priežiūros įstatymo projektą. Gintautas Kindurys inicijuos pokyčius dėl žemės naudojimo regionuose. Ligita Girskienė pristatys nemokamą teisinę pagalbą viešosios naudos nevyriausybinėms organizacijoms, papildys gyventojų pajamų mokesčio įstatymą nauja tvarka, patikslins geriamojo vandens tiekimo ir nuotekų tvarkymo įstatymą.

Diskutuosime apie Algimanto Dumbravos pasiūlytas valstybės vėliavos ir kitų vėliavų naudojimo naujas tvarkas.

„Viliamės, kad valdantieji palaikys racionalius mūsų pasiūlymus“, – sako A. Norkienė.

LVŽS valdymo metais buvo įvesti „vaiko pinigai“, įteisinta parama jaunoms šeimoms būstui įsigyti regionuose, panaikinta „Sodros“ milijardinė (3,7 mlrd. eurų) skola valstybei, bazinė pensija perkelta į valstybės biudžetą. Tai labai sustiprino žmonių pasitikėjimą „Sodra“, kuris iki tol buvo specialiai žlugdomas, stumiant žmones į privačius pensijų fondus. Priimtas įstatymas dėl pensijų indeksavimo iki šiol garantuoja stabilų jų augimą kiekvienais metais, ir tai yra ne šios valdžios, o LVŽS politikos rezultatas.