Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjunga palaiko teisėtus pedagogų lūkesčius ir solidarizuojasi su pilietiškais Lietuvos mokytojais, palaikydami jų pasirinktą protesto formą – įspėjamąjį pedagogų streiką.

LVŽS pareiškimas „Dėl mokytojų atlyginimų ir numatomo mokytojų streiko“

2023 09 15

LIETUVOS VALSTIEČIŲ IR ŽALIŲJŲ SĄJUNGOS

PAREIŠKIMAS

„DĖL MOKYTOJŲ ATLYGINIMŲ IR NUMATOMO MOKYTOJŲ STREIKO“

Vilnius

2023 m. rugsėjo 15 d.

Lietuvos švietimo sistemoje mokytojai ir jų darbas yra neįkainojama vertybė, kurios apčiuopiama vertė yra skaičiuojama Lietuvos ateitimi – jaunosios kartos ugdyme ir jos pasirengime perimti ir perduoti Lietuvos kultūrą ateinančioms kartoms.

Ši kilni misija, deja, mūsų visuomenėje nėra deramai įsisąmoninta, ir jos išraiška – mokytojų netenkinantis atlygis už jų darbą gresia artimiausioje ateityje sutrikdyti ritmingą švietimo darbą.

Pagrindas įspėjamajam mokytojų streikui atsirado LR Vyriausybei ėmus lėtinti „Susitarimo dėl Lietuvos švietimo politikos (2021 – 2030)“ tą sėkmės rodiklių dalį, kuri numato, jog iki 2024 metų pabaigos mokytojų vidutinis darbo užmokestis sudarys 130 proc., o dėstytojų, mokslo darbuotojų, tyrėjų – 150 proc. vidutinio darbo užmokesčio šalyje.

Mokytojų profsąjungos, stebėdamos įgyvendinimo praktiką, priėjo išvados, jog prisiimti įsipareigojimai tikriausiai nebus įvykdyti.

Ir nors mokytojų atlyginimai buvo didinami 10 – 13 proc., tokiu pat tempu didėjo ir šalies VDU. Todėl kažin, ar realu tikėtis, kad 2024 metų pabaigoje mokytojai gaus 1700 – 1800 eurų „į rankas“.

Pasitelkiant šiai Vyriausybei palankią skaičiavimo metodiką, pagal kurią, kaip skelbia Valstybės duomenų agentūra, šių metų II ketvirtį šalies VDU buvo 1241 euras, o mokytojų VDU buvo 1360 eurų po mokesčių.

Tačiau ekonomistas.lt atliktas nepriklausomas tyrimas atskleidė, kad tokio dydžio atlyginimus (110 proc. šalies VDU) gavo tik labai nedidelė dalis pedagogų: turintys 20 ir daugiau metų stažą metodininkai ir ekspertai.

Didelę sumaištį kelia ir atlyginimų skaičiavimo metodika, kurią reikia skubiai tobulinti ir priimti visuotinai objektyviausią ir realią padėti rodančią metodiką.

Be kita ko, reikia atsižvelgti ir į ypatingai visas finansavimo pastangas naikinantį reiškinį – nevaldomą ir nesuvaldytą infliaciją.

Atsižvelgdami į tai, skelbiame, kad Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjunga palaiko teisėtus pedagogų lūkesčius ir solidarizuojasi su pilietiškais Lietuvos mokytojais, palaikydami jų pasirinktą protesto formą – įspėjamąjį pedagogų streiką.

Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos pirmininkas Ramūnas Karbauskis