Pokyčiai prasideda savivaldoje ir juos galėsime pradėti jau kovo 5 dieną, savivaldybių tarybų ir merų rinkimų metu.

LVŽS kandidatas į Šilutės merus R.Kuncaitis: „Turime istorinę galimybę pakeisti politikų įvaizdį Šilutėje“

2023 01 19

Artėjančiuose savivaldos rinkimuose dalyvaus įspūdingas skaičius žmonių – 14 034 būsimi kandidatai. Kandidatų gausa bei įvairove nuo nacionalinių tendencijų neatsilieka ir Šilutė, kur prieš jau senai pažįstamus politikos veteranus dėl svarbiausių miesto titulų varžysis ir aibė naujokų.

Vienas iš jų yra ko gero garsiausias miesto krepšinio atstovas – Robertas Kuncaitis, kandidatuojantis į Šilutės mero pareigas. Roberto kandidatūrą kelia nesenai atsinaujinęs Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos Šilutės skyrius.

Žvelgiant iš sportinės pusės, Roberto Kuncaičio pasiekimų sąrašas abejingų nepalieka: daugkartinis LKL čempionas, Pasaulio čempionato prizininkas, Olimpinių žaidynių dalyvis, Europos taurės laimėtojas ir dar aibė kitų pasiekimų. Tačiau politikoje R. Kuncaitis yra dar sąlyginai nauja figūra, tačiau it viesulas kyla į Šilutės politikų elitą. Būtent apie R. Kuncaičio politinius užmojus, viziją Šilutės rajonui bei artėjantį rinkimų šurmulį kalbėjomės savaitės pradžioje.

Į politiką žengiate iš krepšinio aikštelės. Ar sunku persiorientuoti?

Man čia įvyko natūralus perėjimas, nes dažnai su draugais kalbėdavome, kad vien sporto reikaluose Šilutės rajone yra labai daug taisytinų dalykų. Futbolo stadionas yra avarinės būklės, puikius rezultatus demonstruojantys vaikai naudojasi apverktino stovio irklavimo baze. Panašių bėdų yra ir kitose šakose, tad vien besilankydamas įvairiose sporto renginiuose jau senokai dėlioju mintis apie skirtingus miesto bei rajono skaudulius.

Artima politikai yra ir mano ilgametė veikla Šilutės „Rotary“ klube. Ten su bendraminčiais entuziastais užsiimame plačiu spektru visuomeninių veiklų, tokių kaip stipendijų steigimas jaunimui siekiančiam aukštojo mokslo, miesto gražinimo darbų, kaip kad Hugo Šojaus paminklo pastatymas prieš jo paties dvaro pastatą ir panašūs projektai, reikalaujantys investicijų pritraukimo, bei organizacinių darbų.

Kaip matote, iš sporto algą gaunu, tačiau ją išleidžiu prisidėdamas prie įvairiausių projektų, ties kurių organizavimu ir dirbu, bei kaupiu patirtį. „Rotary“ klubo veikla yra pavyzdys, kaip Šilutėje turėtų atrodyti politika, siekiant naudos savo kraštui ir be dviveidysčių bei intrigų. Jau nekalbant apie korupcijos skandalus...

Gal jau turite numatęs pirmuosius darbus, kurių imsitės jeigu rinkimai susiklostys sėkmingai?

Neslėpsiu, tikrai pasvajoju apie skirtingus darbus, kurių imčiausi laimėjęs rinkimus. Dėl prioritetų dėliojimo, tai man atrodo, kad nesvarbių darbų nėra. Nenorėčiau, kad kažkuri visuomenės dalis būtų nustumta į užribį.

Dažnai pamąstau, kad pirmiausia reikėtų imtis senų skaudulių, sutvarkyti įsisenėjusias problemas, prieš imantis naujų projektų. Tarp miesto skaudulių įvardinčiau senųjų vokiškų namų restauracijos darbus. Ne paslaptis, kad tiek jūsų redakcijos pastatas, tiek ir dar visa šūsnis panašių miesto statinių yra avarinės būklės stogais, dešimtmečiais nerestauruotais fasadais, griūvančiomis laiptinėmis. Kiek tenka bendrauti su įvairiomis bendrijomis ir gyventojų grupėmis, tai noro iš pačių gyventojų yra pakankamai. Bereikia išjudinti savivaldybės aparatą ir abiem pusėms dirbant link to pačio tikslo, Šilutė turėtų nuostabų senamiestį, o miestiečiai – šiltus, tvarius, bei gražius būstus.

Nesenai skaičiau tokį straipsnį, ten nekilnojamojo turto specialistai pateikė skaičiavimus, kad renovuojant senus būstus arba, kitaip sakant, investavus į energijos taupymą, ne tik užsitikrinamas didesnis gyvenimo komfortas, bet ir iki 20 proc. padidėja būsto rinkos vertė.

Kadangi savo skyriuje turiu nemažai Šilutės istorijos entuziastų, tai istorinių miesto ir rajono pastatų atkūrimas, priežiūra ir panašūs klausimai yra viena iš mūsų skyriaus dažniausiai aptariamų temų.

Ne ką mažiau svarbūs būtų ir Šilutės ligoninės einamieji klausimai. Skirtingai, nei dabartinė valdžia, tikrai dėčiau visas pastangas, kad bent jau būtų išsaugotos esamos ligoninės siūlomos sveikatos priežiūros paslaugos Šilutėje. Tikrai neleisiu, kad Šilutės ligoninė būtų sumažinta iki pačių primityviausių bazinių sveikatos priežiūros paslaugų. Idealiu atveju, norėtųsi jas net ir praplėsti, bet kaip pradžiai reikėtų sustabdyti ligoninės naikinimą. Ir žinoma, ligoninėje būtina pagerinti maisto kokybę (šypsosi).

Turiu idėjų ir dėl mobiliųjų sveikatos priežiūros paslaugų įvedimo. Norėčiau, kad toliau nuo Šilutės miesto gyvenančiam rajono žmogui nereikėtų kaskart keliauti į miesto ligoninę. Vietoje to, galėtume turėti reguliariai po Šilutės rajoną keliaujantį sveikatos autobusiuką, kuris galėtų teikti bazines sveikatos priežiūros funkcijas. Panaši idėja jau yra veikia nacionaliniu lygmeniu, kur privataus ilgamečio rėmėjo finansuojami autobusiukai – mobilios kraujo laboratorijos važinėja po visą Lietuvą, bei tikrina vyrų bei moterų sveikatą, ir galiu drąsiai teigti, kad išgelbėta ne viena gyvybė, laboratorijai operatyviai nustačius pavojingas lėtines ligas.

Savo politinę karjerą susiejote su Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjunga, kodėl?

Žinote, kai partijoje tuo pačiu metu tarp kolegų turi ir savo buvusius dėstytojus ir mokytojus, bei savo mokinius – reiškia tai yra tikrai artima tavo sielai. Žinoma, yra mūsų deklaruojamos vertybės, dar svarbiau, kad jas proteguoja asmenybės, kurias aš žinau, pažįstu, pasitikiu ir tikiu jų galimybėmis kartu kurti geresnį gyvenimą mums visiems.

Aš esu tradicinių pažiūrų, didžiulis Lietuvos ir dar labiau Šilutės krašto istorijos entuziastas. Būtent LVŽS yra kone vienintelė partija neatsukusi nugaros į savo praeitį, tradicijas, protėvių kurtą istoriją.

Labai dažnai visuomenės apklausos rodo nepalankų gyventojų požiūrį į politikus. Ar tai neatgraso nuo politiko karjeros siekimo?

Panašiai yra su krepšiniu, kai po pergalių būni aukštinamas ir malamas į miltus po pralaimėjimų. Aš į politiką žiūriu iš kitos pusės – noriu prisidėti prie geresnio gyvenimo Šilutės rajono žmonėms, o ne sau karjerą daryti. Man patiko Seimo narės, LVŽS kandidatės į Klaipėdos meres Ligitos Girskienės posakis atsakant į panašų klausimą:

„Reikėtų skatinti rinkėjų aktyvumą, tiek balsuojant ir dalyvaujant rinkimuose, tiek atsakingai pasirenkant tinkamiausią kandidatą. Žinoma, tarp saldžių rinkiminių pažadų pasiklysti yra pakankamai lengva, tačiau mano rekomendacija būtų pasidomėti kandidatų išsilavinimu, praeitimi, nuveiktais darbais, interesais. Rinkti tik nepriekaištingos reputacijos asmenis, kurie darbais bendruomenei įrodė, kad yra pasirengę atstovauti žmonėms“, – sakė L. Girskienė.

Žinote, mes čia kalbame apie projektus ir visokius rimtus dalykus, bet gal visgi reikia pakalbėti ir apie jūsų asmenybę? Koks esate žmogus?

Norėčiau tikėti, kad per tiek daug metų dirbant mokytoju ir krepšinio treneriu, Šilutėje susikaupė nemažas kiekis žmonių kurie mane pažįsta asmeniškai ir mini geru žodžiu. Nėra lengva save apibūdinti, bet galbūt pradėčiau nuo to, kad esu ganėtinai draugiškas vyrukas. Nesunkiai randu bendrą kalbą tiek ir su jaunesniais, tiek ir su vyresniais žmonėmis.

Gyvenime mėgaujuosi paprastais dalykais – Pamario gamta, ypatingai jos grožiu plaukiojant laivu. Nežinau ar jau minėjau, bet esu didžiulis laivystės entuziastas, kartais net labiau laivininkas, nei krepšinio treneris. Nemažai laiko praleidžiu gamindamas. Domiuosi mūsų krašto kulinarine istorija, bandau atkartoti senus mūsų mieste dominavusius receptus.

Kartais pagalvoju, kad esu visiška priešingybė tautos nuomonei apie „tipinį politiką“, kuris rūpinasi pirmiausi savo interesais yra suktas ir daug veikia už tavo nugaros. Aš esu atlapaširdis, nuoširdus ir siekiantis teisingumo, o ne naudos sau. Ar tai privalumas ar trūkumas – spręskite jūs.

Džiaugiuosi, kad Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjunga rinkimuose iškėlė tokius kandidatus į merus ir savivaldybių tarybas, kuriems pati valdžia nėra tikslas, o tik priemonė įgyvendinti vertybinę politiką, siekiant kiekvieno žmogaus gerovės, nepriklausomai, kurioje savivaldybėje jis begyventų.

Savivalda yra valstybės struktūriniai pamatai, todėl labai svarbu, kad savivaldybėse dominuotų tradicinėms vertybėms atstovaujantys politikai, kuriems šeima, bendruomenė, saugumas nėra tik bereikšmiai žodžiai, kaip liberaliomis partijoms, dominuojančioms nacionaliniame lygmenyje.

Pokyčiai prasideda savivaldoje ir juos galėsime pradėti jau kovo 5 dieną, savivaldybių tarybų ir merų rinkimų metu. Jei nebenorite taikstytis su valdžios arogancija, nekompetencija ir korupcija, kviečiame aktyviai dalyvauti rinkimuose!