LVŽS frakcijos nariai, siekdami paskatinti Vyriausybę dirbti, teikia pasiūlymus, kurie padėtų gyventojams išvengti energetinio skurdo.

LVŽS frakcija: teikiame konkrečius pasiūlymus energetikos kainoms pažaboti

2022 09 08

Artėjantis šildymo sezonas ir kelis kartus pakilusios elektros bei dujų kainos verčia nerimauti ne vieną. Energetinė krizė įsisiūbuoja Europoje ir kelia rimtą grėsmę visam mūsų regionui. Kitos šalys jau ėmėsi įvairių priemonių siekdamos sušvelninti padarinius verslui ir žmonėms, o mūsų Vyriausybė vis dar atostogauja. Daug klausimų kyla dėl Vyriausybės ir apskritai Energetikos ministerijos kompetencijos, o gal net galimai aplaidaus darbo.

Iki šiol delsiama imtis konkrečių veiksmų energetikos kainoms pažaboti, panašu, kad veikiama ekspromtu, neturint jokio veiksmų plano. Bandoma glaistyti pasekmes, bet problema nesprendžiama iš esmės.

Seimo Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos (LVŽS) frakcijos nariai, siekdami paskatinti Vyriausybę dirbti, teikia pasiūlymus, kurie padėtų gyventojams išvengti energetinio skurdo:

1. Panaikinti elektros energijos garantinio tiekimo paslaugai taikomą 25 proc. antkainį. Taip tikimasi, kad atsiras reali konkurencija tarp nepriklausomų energijos tiekėjų, o gyventojai matydami naudą galėtų patys pasirinkti tiekėją be prievartos;

2. Nepriklausomi elektros energijos tiekėjai, norėdami gauti veiklos leidimą, privalės atitikti didesnius reikalavimus – turėti finansinį, kompetencijų ir vadybinį pajėgumą. Taip tikimasi apsaugoti vartotojus nuo tiekėjų vienašališkų veiksmų, sutarčių nesilaikymo ir panašių situacijų;

3. Pritaikyti 0 proc. PVM tarifą kurui, kuris naudojamas elektros ir šilumos energijos gamybos įrenginiuose: biomasei, gamtinėms dujoms. Taip tikimasi sumažinti elektros ir šilumos kainas gyventojams;

4. Visiems vartotojams, nepasirinkusiems nepriklausomo tiekėjo arba patyrusiems sunkumų su nepriklausomais energijos tiekėjais,garantuoti visuomeninio elektros tiekėjo paslaugą su fiksuota kaina – 24 centai už kilovatvalandę (kWh);

5. Visuomeniniam tiekėjui leisti elektrą pirkti ne per biržą, o tiesiogiai, arba leisti elektrą gamintis pačiam ir taip užtikrinti pigiausią įmanomą variantą vartotojui.

Šiuos pasiūlymus LVŽS frakcijos nariai aptarė ketvirtadienį Seime vykusios spaudos konferencijos metu. Visą įrašą galite peržiūrėti čia.