Valdantieji visiškai nekreipia dėmesio į šalies demografiją. Praeitoje kadencijoje sukurta strategija visiškai pamiršta.

LVŽS frakcija Seimo pavasario sesijoje: dėmesį skirsime pensijų fondams ir regionams

2023 03 10

Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos (LVŽS) frakcija Seimo pavasario sesijai pasiūlys įteisinti tik savanorišką sprendimą kaupti pensijų fonde ir galimybę gauti sukauptą išmoką. Sunkiau gyvenantiems pensininkams LVŽS frakcija siūlys įteisinti 13-ą pensiją, o trečių ir ketvirtų klasių moksleiviams – nemokamą maitinimą.

„Be to, tęsime ir didinsime pirmo būsto lengvatinių paskolų programą jaunoms šeimoms apimtį, kurią LVŽS inicijavo praėjusioje kadencijoje. LVŽS frakcija siūlys suteikti galimybę visiems elektros energijos vartotojams grįžti pas visuomeninį tiekėją, nepaisant kuriame etape yra pasirašyta elektros energijos tiekimo sutartis“, – sako Aušrinė Norkienė, LVŽS frakcijos seniūnė.

Frakcija telks visą Seimo opoziciją bei ragins valdančiuosius skubiai sukurti specialią Seimo komisiją. Frakcija aiškinsis, ar buvusiam Seimo nariui Kristijonui Bartoševičiui galėjo būti nutekinta informacija apie teisėsaugos tyrimą jo atžvilgiu.

Bus siekiama išsiaiškinti, ar neseniai išleista knyga „Prezidentas ir pranešėjas“ nėra siekis sukompromituoti Lietuvos Prezidentą ir Lietuvos žvalgybos instituciją prieš liepą įvyksiantį NATO viršūnių susitikimą Vilniuje.

Frakcija kreipsis į Konstitucinį Teismą dėl Vytauto Landsbergio pripažinimo valstybės vadovu. Konstitucinis Teismas turi atsakyti, ar Aukščiausiosios Tarybos-Atkuriamojo Seimo pirmininkas V. Landsbergis gali būti prilyginamas valstybės vadovui de jure.

Ir toliau LVŽS frakcija laikysis principinės pozicijos – nepritarti mokesčių naštos didinimui.

Numatyta, kad Seimui bus teikiamas mokesčių pertvarkos paketas. Dvejus metus valdantieji tuščiai kalba apie mokesčių įstatymų pataisas, o projektai iki šiol nėra registruoti, nepateikti nei visuomenei, nei parlamentui.

„Viešojoje erdvėje pasigirsta užuominų didinti ir įvesti visuotinį nekilnojamojo turto mokestį. Brangstant paskoloms tai suduotų dar vieną skaudų smūgį gyventojams. Jų padėtį ir taip apsunkina didžiulė infliacija, rekordinės energetikos ir maisto produktų kainos, į kurių reguliavimą ir kontrolę Vyriausybė numojusi ranka. Bet koks mokesčių keitimas, lengvatų atsisakymas, kuris blogins žmonių ir verslo investicinę situaciją, mums nepriimtinas”, – sako A. Norkienė.

Be to, Vyriausybės delsimas ir negebėjimas valdyti šalies finansų Lietuvai jau brangiai kainuoja – Europos Komisija sustabdė daugiau nei pusės milijardo eurų skyrimą Lietuvai iš Ekonomikos gaivinimo ir atsparumo didinimo priemonės (RRF).

Tai išskirtinis atvejis Europoje, akivaizdžiai rodantis dabartinių valdančiųjų aplaidumą neatliekant darbų, kurie būtini šalies ekonominei pažangai ir žmonių socialinei gerovei užtikrinti. Tai iš dalies lemia, kad ir regionams trūksta dėmesio iš centrinės valdžios.

LVŽS valdymo laikotarpiu priimtas Regioninės plėtros įstatymas turėjo aiškiai apibrėžti, kokiais įrankiais turi būti stiprinami regionai. Tarp kitų nutarimų regionams turėjo būti skirta 30 procentų europinių investicinių lėšų. Dabar ir šio įsipareigojimo nesilaikoma.

Dabartinės valdžios nurodymu, paslaugos regionuose sparčiu žingsniu eina tolyn nuo žmogaus, o ne prie žmogaus. Pavyzdžiui, moterys gimdyti priverstos važiuoti net 100 kilometrų. Steigiamos Tūkstantmečio (elitinės) mokyklos, o kaimo mokyklos uždaromos. Mažėjant bankomatų, vis dažniau regionų gyventojai lieka be grynųjų pinigų ir t.t.

LVŽS frakcija taip pat siūlys pagalbą turintiems priklausomybių žmonėms bei sprendimus, kurie padės spręsti vaistų trūkumą. Numatoma atnaujinti valstybinį Lytinių nusikaltėlių registrą Lietuvoje.

Problemų apstu, o valdantieji ir toliau aktyviai svarsto Civilinės sąjungos projektą. Bando pakeisti konstitucinę šeimos sampratą ir teigia, kad ji apima ir šeimas, sukurtas dviejų tos pačios lyties asmenų. Taip pat stumia pataisas dėl mažo kiekio kanapių dekriminalizavimo.

Valdantieji visiškai nekreipia dėmesio į šalies demografiją. Praeitoje kadencijoje sukurta strategija visiškai pamiršta. Vietoje jos daug kalbama apie žmogaus ir robotų santykių sureguliavimą, o parama vaikus auginančioms šeimoms, vaiko pinigai ir kiti reikalingi sprendimai vadinami atgyvenomis ir nedemokratiškoms valstybėms būdingais atributais.