Jei vis tik reforma būtų patvirtinta, tikėtina, jog įtempta saugumo situacija kaip tik suprastėtų ir dar daugiau pareigūnų paliktų tarnybą. 

LVŽS frakcija: planuojami policijos struktūros pokyčiai kelia nerimą

2023 10 26

Ketvirtadienį Seimo Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos (LVŽS) frakcija susitiko su policijos generaliniu komisaru Renatu Požėla. Susitikimo metu buvo aptarti didžiausią nerimą šalies visuomenėje keliantys klausimai bei planuojama policijos reforma.

Generalinis komisaras pristatė siūlymą policijos struktūrinius dalinius apjungti į penkias teritorines apygardas – jo teigimu, tai leistų optimizuoti, konsoliduoti ir stiprinti policijos pajėgumus.

LVŽS frakcijos narys Dainius Gaižauskas pastebėjo, jog šiuo metu dideli policijos struktūros pokyčiai yra pavojingi dėl vykstančių neramumų Europoje ir įtampos Lietuvos pasienyje. Pasak Seimo nario, šiuo metu ypač sudėtinga situacija yra regionuose, kur pareigūnų trūkumas ypač stipriai juntamas.

LVŽS frakcijos Seime seniūnė Aušrinė Norkienė policijos vadovo teiravosi apie plačiai nuskambėjusius grasinimus šalies mokymo įstaigoms. Pasak R. Požėlos, dalis tokių laiškų autorių yra iš Lietuvos ir jie yra identifikuoti, tuo tarpu kita dalis grasintojų yra iš kaimyninių valstybių.

Akademikas Eugenijus Jovaiša atkreipė dėmesį, jog didelį nerimą kelia narkotikų plitimas švietimo įstaigose bei elektroninėje erdvėje, vis išradingesnės narkotikų ir psichotropinių medžiagų platinimo schemos, į kurias įtraukiami patys vaikai. Generalinio komisaro R. Požėlos teigimu, efektyviau spręsti šias problemas trukdo pareigūnų trūkumas.

Frakcijos narys Valius Ąžuolas teiravosi policijos vadovo, kokie numatomi sprendimai dėl sudėtingos situacijos šalies regionuose, kur policijos sistemos pajėgumai yra ypač silpni, o į įvykius nespėjama reaguoti. Pasak R. Požėlos, kiekvieno regiono situacija yra individuali.

Generalinis komisaras, pristatydamas policijos reformą frakcijoje, nepateikė nė vieno racionalaus argumento, kad po jo siūlomos reformos viešojo saugumo padėtis regionuose turėtų pagerėti, taip pat, ar policija bus pasirengusi vis didėjantiems iššūkiams.

Jei vis tik reforma būtų patvirtinta, tikėtina, jog įtempta saugumo situacija kaip tik suprastėtų ir dar daugiau pareigūnų paliktų tarnybą. Šios reformos naudą pajustų nebent pats policijos vadovas, kurio kadencija baigiasi jau kitąmet. Jei konservatorių siūloma reforma būtų patvirtinta, tikėtina, kad R. Požėla dar 5 metams liktų vadovu.

Susitikimo įrašą galite rasti čia.