„Nesislėpkite už išgalvotų Briuselio reikalavimų, nemeluokite žiūrėdami tiesiai į akis, o geriau skirkite laiko realiai diskusijai.“

Lukas Savickas. Kodėl finansų ministrė tiek daug kartų meluoja ta pačia tema?

2021 04 27

Tik Seimo opozicijos raginimų dėka parlamentarai – tiek valdančiųjų, tiek opozicijos – šiandien turi galimybę šiek tiek praskleisti paslapties šydą ir bent padiskutuoti dėl daugiau nei 2 mlrd. eurų vertės plano, žadančio „Naujos kartos“ Lietuvą.

Planas buvo rengiamas prieštaraujant rinkimų metu deklaruotiems pažadams tartis ir įsiklausyti į ekspertų, politikų bei visuomenės siūlymus, taip pat prisidengiant nebūtais nurodymais iš Briuselio ir sakant netiesą.

Kaip jau ne kartą viešai aprašyta, finansų ministrė paprasčiausiai melavo dėl Europos Komisijos (EK) neva „gautų nurodymų“ viešai nederinti rengiamo plano.

Balandžio 16 d. ministrė teigė, kad integruoto plano pristatymas buvo derintas su EK ir iš jų buvo gautas prašymas nepristatyti integruoto plano tol, kol nėra konkretaus suderinimo dėl visų reformų. Tačiau Europos komisarui Virginijui Sinkevičiui ir EK atstovybei Lietuvoje paneigus šiuos žodžius, finansų ministrė iš esmės pakeitė savo poziciją ir balandžio 20 d. jau teigė, kad EK prašė viešinti ir diskutuoti su socialiniais partneriais komponentus, derinti jų turinį.

Tačiau šiandien finansų ministrė patvirtino dar vieną savo melą. Atsakydama į užduotą klausimą, ministrė paneigė savo anksčiau teiktą poziciją, kad iki balandžio 30 d. ekonomikos atsigavimo planą turime pateikti EK.

Melo įrodymo toli ieškoti nereikia – EK oficialioje svetainėje teikiamas išaiškinimas dėl termino iki kada šalys narės turi pateikti savo ekonomikos atsigavimo planus: „Paprastai valstybės narės yra kviečiamos pranešti apie savo planus iki balandžio 30 d. Tačiau tai gali padaryti bet kuriuo metu iki 2022 m. vidurio. Balandžio 30 d. yra orientacinė data, o ne galutinis terminas”.

Konkretus ir interpretacijoms vietų nepaliekantis EK išaiškinimas.

Taigi, esminis klausimas mums visiems – ar tikrai mums priimtina situacija, kada Vyriausybė vienašališkai imasi spręsti „Naujos kartos” Lietuvą neva sukursiantį ir ekonomiką transformuosiantį 2 mlrd. eurų planą? Kada ne tik parlamentui, bet ir visuomenei paliekamos vos 2 savaitės derinimui „dėl akių“, nors koridoriuose jau neslepiant aiškiai sakoma, kad jokių esminių pataisymų neverta tikėtis.

Kreipiuosi ir į Vyriausybės narius. Kviečiu nepasiduoti valdžios svaiguliui, prisiminti rinkimų pažadus ir skirti deramą laiką realiam derinimui su visuomene, ekspertais ir parlamentu.

Tiesa ta, kad EK yra nustačiusi tam tikrus principus planų rengimui. Yra nurodoma, kad ne mažiau 37 proc. turėtų būti skiriama „žalinimo“ ir 20 proc. skaitmeninimo sritims. Šaunu, kad šių minimalių reikalavimų plane numatoma laikytis.

Tačiau taip pat raginama įgyvendinti ir kiekvienai šaliai numatytas individualias užduotis, kurių įgyvendinimui akivaizdžiai skiriamas nepakankamas dėmesys.

Raginame įsiklausyti į gautas, šiandien įgarsintas esmines ir svarbias pastabas:
· Skirti didesnį dėmesį EK Lietuvai nustatytoms individualioms užduotims, konkrečiai dėl įmonių, visų pirma mažųjų ir vidutinių, likvidumo palaikymo;
· Aktyvių darbo rinkos politikos priemonių finansavimo didinimo;
· Grąžinti dingusią Turizmo konkurencingumui skirtą reformą.

Tokio masto plano sėkmė ir tvarumas priklauso nuo įsiklausymo ir išdiskutavimo. Nesislėpkite už išgalvotų Briuselio reikalavimų, nemeluokite žiūrėdami tiesiai į akis, o geriau skirkite laiko realiai diskusijai.