„Skiriant mažiau laiko tiesioginiam darbui, mažiau laiko liktų gilintis į žmonių problemas, todėl nukentėtų rinkėjai.“

Guoda Burokienė. Ar Seimo nario veikla suderinama su papildomu darbu?

2022 09 06

Valdantieji vėl į dienos šviesą traukia seną savo užgaidą. Jos įgyvendinimui užsimota keisti Konstituciją, kad būtų galima papildomai prie Seimo nario veiklos dar dirbti ir pedagoginį darbą. Ir kodėl gi neužsiėmus papildomais darbais, kai šalyje jokių ryškesnių problemų nėra. Viskas jau padaryta, tad beliko mėgautis ekonominio pakilimo ir absoliučios gerovės laikotarpiu. Būtų galima šaržuoti ir toliau, tačiau pakanka į realybę pasižiūrėti vos išėjus į gatvę pro Seimo duris ar pasikalbėti su gyventojais tiesiog gatvėje. Problemų tiek daug, kad net sunku susidėlioti prioritetus. Tik dirbk. Bet konservatoriams ir vėl atrodo kitaip.

Ką reiškia dirbti papildomą darbą? Jo imamasi tuomet, kai atlieka laisvo laiko nuo tiesioginio darbo. Seimo narys gi dirba neskaičiuojant darbo valandų, be išeiginių ir atostogų. Matyt ne visi.

Ką reiškia papildomai užsiimti pedagogine veikla? Ar norint dėstyti universitete nereikia laiko pasiruošimui? O kaip paskaitų ir Seimo plenarinių posėdžių, komitetų ir komisijų posėdžių laikų suderinimas? Kai paskaitų ir Seimo posėdžių laikas sutaps, kokiais prioritetais bus vadovaujamasi? Nelankomi posėdžiai ar neateinama į paskaitas? O darbo kokybė? Tik realiai dirbantis, o ne Seime sėdintis parlamento narys gerai žino, kiek laiškų, paklausimų, pagalbos prašymų sulaukia iš gyventojų. Į kiekvieną situaciją reikia įsigilinti, neretai tenka kreiptis į įvairias institucijas, rašyti raštus, skambinti, aiškintis ir siekti kuo greičiau išspręsti iškilusias problemas. Labai dažnai gyventojų sopulius perkeliame į įstatymo projektus. O jų parengimui laiko reikia taip pat atitinkamai. O kur dar pačių Seimo narių iniciatyvos, šūsniai dokumentų, į kuriuos privalome įsigilinti. Visa darbo savaitė suplanuota parlamentinei veiklai, o savaitgaliais esame kviečiami į renginius, susitikimus.

Šį kartą valdantieji siekia galimybės papildomai dirbti tik pedagoginį darbą. O kaip kitų profesijų atstovai? Tiksliau, o kodėl tik pedagogai turėtų šią išskirtinę teisę? Yra ir kitų labai svarbių profesijų. Kodėl tuomet neleisti dirbti politikams medikams? Aš asmeniškai taip pat praradau licencijas, leidžiančias užsiimti ekspertine veikla. Išskirti tik pedagogine veikla užsiimančius parlamento narius būtų neteisinga. Manau jog ši konstitucinė pataisa ateityje atvertų galimybes siekti Seimo nariams užsiimti jau ne tik pedagogine, bet ir pačia įvairiausia kita veikla. Konstitucinis Teismas jau yra pasisakęs šiuo klausimu. Parlamento nariams be atlyginimo Seime leidžiama gauti tik honorarą už kūrybinę veiklą.

Ką apie tokią galimybę papildomai užsidirbti Seimo nariams galvoja gyventojai, paklausiau ir internetinėje viešųjų konsultacijų platformoje „Polltix“. Gyventojai įsitikinę, kad kiekvienas turi dirbti savo darbą ir jam maksimaliai skirti visą savo laiką. Papildomų uždarbio galimybių ieškojimas perša mintį apie nekokybišką tiesioginį darbą. Liaudies išmintis byloja – devyni amatai, dešimtas badas. Visų kėdžių neapsėsi. Skiriant mažiau laiko tiesioginiam darbui, mažiau laiko liktų gilintis į žmonių problemas, todėl nukentėtų rinkėjai. Taigi, išvados kalba pačios už save.