„Tai, kas šią kadenciją vyksta Seime, kitaip, nei kreivų veidrodžių karalystė, ir nepavadinsi.“

Guoda Burokienė. Seimo prestižo iliuzija

2023 02 20

Senovės graikų dramaturgas Aischilas yra pasakęs „Ne priesaika verčia patikėti žmogumi, bet žmogus – priesaika“. Susitikimuose su rinkėjais dažnai girdžiu klausimą – kas ten pas jus tame Seime darosi? Kur žadėta „daugiau jėgos“ ir „atnaujintos darbo kultūros“? Nuoširdžiai atsakau – nežinau. Juk kiekvienas darbe ar viešoje vietoje elgiamės taip, kaip buvome mokomi nuo pat vaikystės. Tikrai sunku tikėti žmonėmis, kurie vieną deklaruoja, o elgiasi visiškai priešingai.

Tai, kas šią kadenciją vyksta Seime, kitaip, nei kreivų veidrodžių karalystė, ir nepavadinsi. Lyg ir nieko nuostabaus, juk jau ne vienerius metus labiau nei Seimu piliečiai nepasitiki tik partijomis. Kadencijos pradžioje valdantieji žadėjo pasiekti naują politinę kultūrą, kuri ženkliai prisidės prie visuomenės nuomonės pagerinimo. Seimo Pirmininkė Viktorija Čmilytė-Nielsen deklaravo siekį suteikti Seimui prestižą, auginti pasitikėjimą parlamentu bei „atnaujinti Seimo darbo kultūrą“. Prabėgo daugiau nei dveji metai, tačiau nei prestižo, nei politinės kultūros, nei pasitikėjimo visuomenės akyse taip ir nematyti. Priešingai, panašu, kad Seime susikurta „karalystė“ valdantiesiems kaip reikiant iškraipo tikrovės vaizdą.

Sunku net patikėti, jog per tuos dvejus metus taip galima išdarkyti, paminti ir sugriauti vertybinius mūsų tautos pamatus. O griaunama viskas iš eilės – kalba, šeimos samprata, mūsų vaikus norima legaliai nuodyti narkotikais. O kur dar įvesta cenzūra kitokiai nuomonei, stebėtina ministrų nekompetencija, siaučiantys korupcijos skandalai, privatizuojamos valstybės įmonės, atsakomybės vengimas ir nebaudžiamumas. Galiausiai konservatorių frakcijos nariui pateikti, mano požiūriu, patys baisiausi kaltinimai – pedofilija. Ar visa tai suprantama kaip Seimo prestižo kėlimas?

Visas šias vertybinių pamatų drebinimo iniciatyvas opozicija bando stabdyti, tačiau mūsų kritika ir pasipriešinimas atsainiai palydimas Seimo Pirmininkės fraze „modus operandi“ (suprask, toks ir yra opozicijos darbas).

Ko jau ko, bet atsainumo Seime netrūko kad ir po balsavimo dėl kanapių dekriminalizavimo. Po pirmojo balsavimo Seime kilo nemenkas chaosas, nes dėl techninių kliūčių kai kuriems opozicijos nariams nepavyko prisiregistruoti ir jie paprašė perbalsavimo. Tačiau Seimo Pirmininkė to padaryti neleido. Ji puikiai suprato, kad balsuojant antrą kartą, balsų nebeužteks ir projektas dėl narkotikų bus atmestas. Visuomenė aiškiai pasisako prieš narkotikų įteisinimą. Bet nei gyventojų nuomonė, nei opozicijos pasipriešinimas valdančiųjų ir Seimo Pirmininkės nestabdo.

Kol žmogus bus reikalingas tik kaip mokesčių mokėtojas, kol sprendimai Seime bus priiminėjami tik įvairių mažumų, suinteresuotų grupių poreikiams patenkinti, kol bus meluojama, išsisukinėjama nuo atsakymų, dangstomi nusikaltimai, apie Seimo prestižą galima tik pasvajoti. O kol kas valdantieji gyvena tik iliuzijomis apie naują politinę kultūrą, neatitinkančią žmonių lūkesčių, o tik išbarstančią paskutinius pasitikėjimo parlamentu trupinius.