„Ką apie tradicines vertybes galime pasakyti šiandien? Šiandien nuo tradicinių vertybių tolstama šimtamyliais žingsniais.“

Guoda Burokienė. Šeimos vertybės, suteikiančios sparnus

2024 05 16

Kokia neišmatuojama jausmų galybė slypi šeimoje. Kiekvieno žmogaus širdies kertelėje ji turi savo išskirtinę vietą. Su savo prisiminimais, išgyvenimais, patirtimi. Mama ir tėtis, broliai, seserys, seneliai – tai turtas, suteikiantis mums prasmę ir gyvenimo pilnatvę.

Pavasaris dosnus ne tik šviesa, šiluma ir žydėjimu, bet ir prasmingomis Mamos, Tėčio ir Šeimos dienomis. Kokie laimingi esame, turėdami šeimą, kurioje esame mylimi, laukiami, išklausyti, suprasti ir palaiminti.

Deja, yra ir kitokių patirčių. Ypatingai skaudu, kai pačių artimiausių žmonių meilės ir šilumos nepatiria vaikai. Todėl išskirtinės padėkos verti žmonės, kurie savo šeimos duris atveria likimo nuskriaustiems vaikams.

Kasmet stengiuosi aplankyti kuo daugiau Panevėžio krašto šeimų, kurios gražiai augina ir auklėja savo vaikus, taip pat šeimas, į savo namus priėmusias vaikus, kuriems likimas pažėrė sunkių išbandymų. Didelė pagarba globėjams, padedantiems vaikams įveikti gyvenimo audras, mokantiems atlaikyti išbandymus, parodantys kelią į šviesą, mokantys juoktis ir mylėti.

Vertybės, kurias atsinešame iš vaikystės, matant savo tėvų tarpusavio santykius, suaugusiųjų pagarbą vyresniems, švenčiamas šventes ir kt., formuoja mūsų požiūrį, nuostatas, charakterį. Tai, kas diegiama nuo mažumės, neišvengiamai turi didžiulės įtakos tolimesniam gyvenimui.

Ką apie tradicines vertybes galime pasakyti šiandien? Šiandien nuo tradicinių vertybių tolstama šimtamyliais žingsniais. Sunku patikėti, jog vos per kelerius metus paaugliai nebežino kas jie – vyras ar moteris, nebesusiskaičiuoja lyčių, bijo būti „normaliais“, t. y. neišsiskiriančiais iš kitų, kamuojami įvairių depresijos ir panikos priepuolių. Lietuviškos anapilin išėjusių pagerbimo šventės keičiamos helovinų šmėklomis, dainų konkursai virsta nuogybių ir erotikos šou, lietuvių liaudies šokius išstumia tverkai ir panašūs sėdimųjų kratymai, darbai keičiami į nuomonių formuotojų reklamas socialiniuose tinkluose ir t. t.

Vaikai yra mūsų, suaugusiųjų, atspindys. Šeimos modelį, kurį jie mato nuo vaikystės savo šeimoje, neretai atkartoja kurdami savo gyvenimą, jį praturtindami ir papildydami savo subrandintomis vertybėmis. Todėl labai svarbu vaikus auginti pilnavertėje, gražiais tarpusavio mamos, tėčio, senelių, brolių, seserų santykiais paremtų vertybių apsuptyje. Tradicijos, šventės, papročiai, meilė ir pagarba vienas kitam leis vaikams ne tik tvirtai įleisti šaknis, bet ir suteiks gyvenimo dovaną – tvirtą šeimą, skatinančią plačiai išskleisti sparnus tolimesniam skrydžiui.