„LVŽS inicijavo sėkmingą lengvatinių paskolų programą jaunoms šeimoms, kuri daugeliui sudarė galimybių įsigyti pirmąjį būstą. “

Giedrius Surplys. Komentaras apie nesveiką situaciją nekilnojamojo turto rinkoje

2023 02 10

Galimybė turėti būstą Lietuvoje yra pagrindinė sąlyga, jeigu norime, kad Lietuva neišsivaikščiotų. Žmogus negali mokytis, kurti, dirbti, auginti vaikų, jeigu neturi stogo virš galvos. Deja, situacija Lietuvos nekilnojamojo turto rinkoje yra nesveika. Nevaldomą paklausos augimą Vilniuje, o ir kituose miestuose, kelia ne tie, kurie įsigyja būstą gyvenimui, o tie, kurie perteklinius pinigus panaudoja nekilnojamam turtui kaupti su tikslu vėliau pasipelnyti nuomojant arba perparduodant butus ir namus.

Gyvename laisvos rinkos sąlygomis, ir tie, kurie turi pinigų, turi teisę ir juos išleisti, kaip tinkami. Tačiau valstybė egzistuoja tam, kad sureguliuotų visuomeninius santykius taip, kad turtingieji netaptų dar turtingesni, o nepasiturintys būtų įstumti į skurdą.

Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjunga inicijavo sėkmingą lengvatinių paskolų programą jaunoms šeimoms, kuri daugeliui sudarė galimybių įsigyti pirmąjį būstą. Šią programą būtina tęsti ir didinti jos apimtis, sudarant galimybes gauti lengvatinę paskolą būstui ir gyvenantiems didmiesčiuose.

Ieškant kitų sprendimų, reikėtų taip sureguliuoti nekilnojamojo turto mokestį, kad už antrą, trečią ir visus paskesnius nekilnojamojo turto objektus tektų mokėti progresyviai daugiau. Vyriausybė galėtų įvertinti galimybes taikyti mokesčių lengvatas įmonėms, kurios aprūpina oriu būstu savo darbuotojus (kalbant ne tik apie būsto nuomą, bet ir dalinį apmokėjimą darbuotojams įsigyjant būstą).

Derėtų pasižvalgyti kaimyninėje Lenkijoje ir kitose ES šalyse, kaip paprastinti nedidelių individualių namų statybą. Tam tikros kvadratūros (pvz., iki 100 m2) namams galėtų būti išduodami paprastesni statybos leidimai.

Pastaruoju metu Vilnius, deja, eina priešinga kryptimi, sunkindamas statybos leidimų išdavimo sąlygas ir įvesdamas nekilnojamojo turto plėtros mokestį. Statybos sudėtingėja ir brangsta, ko pasėkoje sostinėje kurioziškai pridygo daugiabučių individualiuose kelių arų dydžio sklypuose.

Susidaro įspūdis, kad valdžia veikia išvien su rinka, tesiekdama padidinti turtingųjų pelnus nepasiturinčiųjų sąskaita.