Europarlamentarai atkreipė dėmesį, jog Rosatomo statomos atominės pelningumas priklauso nuo to, ar Baltarusijoje gaminamą elektrą bus galima parduoti ES rinkai.
Europarlamentarai spaudžia Europos Komisiją neįsileisti Astravo elektros į Europos rinką
2020 06 03
Europos Parlamento (EP) nario Bronio Ropės iniciatyva 25 EP nariai iš 14 šalių šiandien kreipėsi į Europos Komisijos (EK) pirmininkę Uršulą von der Leyen bei kitus komisarus reikalaudami Europos solidaraus su Lietuva požiūrio į nesaugų energetinį projektą šalia ES sienos – Astravo atominę elektrinę.
Europarlamentarai atkreipė dėmesį, jog Rosatomo statomos atominės pelningumas priklauso nuo to, ar Baltarusijoje gaminamą elektrą bus galima parduoti ES rinkai.
Atviro laiško autoriai primena, kad Baltarusija iki šiolei nesiėmė priemonių ištaisyti branduolinės saugos problemų, išryškėjusių 2018 m. per vadinamuosius ES streso testus.
Ypač nuogąstaujama, kad elektra, pagaminta trečiose šalyse, nesilaikant aukštų branduolinio saugumo bei aplinkosaugos standartų, sudarys nesąžiningą konkurenciją ES elektros gamintojams, kurie šių standartų laikosi bei neigiamai įtakos atsinaujinančios elektros energijos vystymą ES.
Laiške EK raginama parengti konkretų veiksmų planą dėl Astravo elektros neįsileidimo į Europos rinką.
Laiške taip pat klausiama, ką Europos Komisija ketina daryti, kad padėtų Lietuvai, kuri, nesulaukusi europinio solidarumo, pati vienašališkai priėmė įstatymą, draudžiantį nesaugios elektros iš trečiųjų šalių patekimą į savo rinką.
„Iš Europos Komisijos pirmininkės reikalaujame konkrečių ir skubių veiksmų, primindami, jog Astravas yra ne Lietuvos, o visos Europos problema. Lietuva jau priėmusi įstatymą. Tačiau, pavyzdžiui, artimiausi mūsų kaimynai vis dar pasirengę prekiauti Astravo elektra. Todėl Europos Komisija turi padaryti viską, kad nesaugi elektra į vidaus rinką nepatektų per kitas ES šalis.“ – teigė laiško iniciatorius B. Ropė.
Tarp laiško adresatų – ne tik EK pirmininkė U. Von der Leyen, bet ir už ES vidaus rinką atsakingas komisaras Thierry Breton, už energetiką atsakinga komisarė Kadri Simson, už aplinką atsakingas komisaras Virginijus Sinkevičius bei už sveikatos politiką atsakinga komisarė Stella Kyriakides.
Tarp pasirašiusių laišką, be Bronio Ropės, yra ir kitų europarlamentarų iš Lietuvos – Rasa Juknevičienė, Andrius Kubilius, Petras Auštrevičius, Liudas Mažylis bei Juozas Olekas. Laišką pasirašė ir buvęs Europos Parlamento pirmininkas, vienas įtakingiausių europarlamentarų energetikos srityje Jerzy Buzek iš Lenkijos. Kiti pasirašę europarlamentarai yra iš Suomijos, Belgijos, Prancūzijos, Vokietijos, Portugalijos, Danijos, Slovėnijos, Liuksemburgo, Švedijos, Airijos, Slovakijos, Estijos.