B. Ropė rašte ragina VERT peržiūrėti elektros perdavimo vidutinę paslaugų kainą, kuri, jei yra nediferencijuota, nuo šių metų sausio sudaro 0,654 eurus už kWh. Maža to, papildomų perdavimo paslaugų kaina siekia 0,239 eurus už kWh.

EP narys B. Ropė: „Visuomeninio elektros tiekimo kaina per aukšta, todėl kreipiausi į VERT, kad ji būtų perskaičiuota“

2023 05 19

Europos Parlamento narys Bronis Ropė oficialiu raštu kreipėsi į Valstybinę energetikos reguliavimo tarybą (toliau – VERT), kad ši perskaičiuotų visuomeninio tiekimo elektros kainą, kuri galėtų svyruoti apie 0,22 euro už kilovatlandę.

„Viena vertus – džiugu, kad VERT atkreipė dėmesį į mano siūlymą ir peržiūrėjo elektros kainą žmonėms už visuomeninį tiekimą, kita vertus – ši perskaičiuota kaina yra per aukšta. Negana to, kyla įspūdis, kad apskaičiuota elektros kaina už visuomeninį tiekimą yra netgi didesnė, jei vertintumėme elektros vidutinę kainą biržoje, kuri jau kelis mėnesius iš eilės yra ženkliai mažesnė, nei pasiūlyta 114,85 euro už MWh“, – sakė europarlamentaras Bronis Ropė.

Su raštu susipažinti galite čia.

Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos deleguotas europarlamentaras B. Ropė rašte, adresuotame VERT, išreiškė susirūpinimą, kad žmonės už visuomeninę elektrą yra permokėję, todėl siūlo tokią permokos dalį įtraukti į perskaičiavimo metodiką. Permoka už visuomeninį tiekimą galėjo susidaryti, kai šių metų pirmąjį pusmetį, žmonės, kurie nepasirinko nepriklausomo tiekėjo, turėjo mokėti 0,28 eurus už kilovatvalandę. Toks visuomeninio tiekimo įkainis gerokai viršija elektros kainą, kuri anksčiau ir šiandien tebėra siūloma biržoje.

Negana to, visuomeninis tiekėjas, skirtingai nei nepriklausomi tiekėjai, turi išskirtinę teisę įsigyti net 30 proc. elektros kiekio už pigesnę kainą, lyginant su ta, kuri yra apskaičiuojama biržoje. Vertinant tai, kad visuomeninis tiekėjas už dalį elektros moka mažiau, tačiau parduoda ją žmonėms ne ką mažesne kaina, Europos Parlamento narys B. Ropė siūlo dar labiau atpiginti visuomeninio tiekimo kainą. „Visuomeninis tiekėjas nepatirs jokių finansinių nuostolių, jei dar labiau sumažins visuomeninę elektros kainą, nes šiuo metu jis turi išskirtines sąlygas įsigyti dalį elektros gerokai pigiau, nei turi pirkti nepriklausomi tiekėjai“, – pridūrė Bronis Ropė.

Parlamentaras laikosi nuomonės, kad Vyriausybė ir Energetikos ministerija turėtų apsvarstyti galimybes skelbti konkursą visuomeniniam tiekimui. Tokiu atveju visuomeninę elektrą žmonėms galėtų teikti keli elektros tiekėjai, o tai didintų konkurenciją ir skaidrumą elektros tiekimo rinkoje. Pavyzdžiui, jei visuomeninio tiekimo paslaugą galėtų užtikrinti keli tiekėjai, jie būtų priversti konkuruoti, todėl būtų suinteresuoti galutiniam vartotojui pasiūlyti pačią mažiausią kainą rinkoje.

„Neteisinga atsisakyti kompensacijos žmonėms už visuomeninį tiekimą!“ – teigia EP narys B. Ropė. Pasak parlamentaro, valstybė nepatirtų itin didelių netekimų šalies biudžete, jei Vyriausybė būtų nusprendusi nenutraukti kompensavimo už visuomeninį tiekimą gyventojams, o tik nuleidus kompensacijos kartelę, kuri galėtų siekti 0,18 – 0,20 eurų už kWh.

B. Ropė rašte ragina VERT peržiūrėti elektros perdavimo vidutinę paslaugų kainą, kuri, jei yra nediferencijuota, nuo šių metų sausio sudaro 0,654 eurus už kWh. Maža to, papildomų perdavimo paslaugų kaina siekia 0,239 eurus už kWh.

„Noriu tikėti, kad į mano išdėstytus siūlymus bus atsižvelgta ir VERT drauge su Vyriausybe ir Energetikos ministerija sieks dar labiau sumažinti žmonių mokamą kainą už visuomeninį tiekimą. Metas pradėti dirbti žmonėms, o ne pelnui!“ – sakė EP narys B. Ropė.