„Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos atstovai yra įsitikinę, jog atėjo metas Vilniuje paskelbti karą narkotikams ir iš esmės imtis nelegalių medžiagų prevencijos klausimo.“

Dovilas Petkus. Lemtinga kova prieš narkotikus įvyks prie balsadėžių

2023 03 01

Šiandien Lietuva pralaimi kovą su narkotikais. Ypač tai pastebima šalies sostinėje Vilniuje. Baisiausia, kad šio reiškinio centre atsiduria vaikai – praėjusiais metais, Vilniaus apygardos prokuratūros duomenimis, pradėti penki ikiteisminiai tyrimai dėl narkotikų perdozavimo atvejų mokyklose.

Sostinėje kasmet sulaikoma apie 250 narkotikų „dylerių“, kiek daugiau nei 1 tūkst. žmonių baudžiami už disponavimą kvaišalais. Aiškinantis Vilniuje šalia Neries dingusio paauglio bylą, mokiniai netruko pareigūnams prisipažinti, jog įvairių rūšių narkotikų mieste galima įsigyti bet kur – net ir V. Kudirkos aikštėje šalia vyriausybės.

Pasak Narkotikų, tabako ir alkoholio kontrolės departamento, nuosekliai Lietuvoje atliekamo Alkoholio ir kitų narkotikų tyrimo mokyklose duomenimis nuo 1995 m. narkotikų vartojimo vidurkis tarp 15–16 metų mokinių išaugo beveik 6 kartus.

Tarp nurodžiusių, kad bent kartą gyvenime vartojo narkotikus, didžiausia dalis mokinių nurodė vartoję kanapes. 2019 m. duomenimis, bent kartą gyvenime kanapes vartojo 18,1 proc. mokinių (2015 m. – 17,7 proc.). 2019 m. kanapių vartojimo paplitimas Lietuvoje buvo didesnis nei ESPAD tyrime dalyvavusių šalių vidurkis (15,1 proc.). Ne per seniausiai atliktas narkotikų pėdsakų tyrimas mokyklose atskleidė, kad kvaišalų pėdsakų rasta daugumoje ugdymo įstaigų Lietuvoje.

Visgi, panašu, kad Vilniaus miesto savivaldybės narkotikų prevencijos komisijai tokia statistika visiškai neįdomi. Vietoj to, kad užkirstume narkotikams kelią į mokyklas ir pasiektume, jog ši neigiama tendencija visuomenėje būtų sustabdyta, viskas apverčiama aukštyn kojomis, siūlant narkotikus „truputį liberalizuoti“.

Vilniaus miestą valdantys „Laisvės“ partijos atstovai kviečia mėgautis sostine, legalizuojant narkotikus Amsterdamo pavyzdžiu. Tačiau, šiandien miestą kontroliuojantys liberalai nutyli, kad tokios narkotikų politikos jau „atsikando“ net ir Olandijos sostinės gyventojai.

Nuo šių metų gegužės garsiajame Amsterdamo raudonųjų žibintų kvartale bus uždrausta rūkyti kanapes. Daugybę metų laisvu požiūriu į narkotikus garsėjusi Olandija pasuko priešingu keliu. Amsterdamo gyventojai pradėjo reikšti atvirą nepasitenkinimą dėl nevaldomos situacijos mieste, bei toliau augančio nusikalstamumo, kurio didelė dalis susijusi su narkotinių medžiagų vartojimu.

Negana to, Amsterdamo miesto tarybą pareiškė vykdysianti plataus masto prevencinę programą, kuri skatins žmones atsisakyti narkotikų.

Tuo tarpu Lietuvos sostinėje, kalbant apie prevenciją nuo narkotikų, situacija atrodo liūdnai. Už prevenciją mieste atsakingi liberalūs politikai patys savo pavyzdžiu ragina kuo greičiau narkotikus įteisinti ir nebesukti galvos dėl narkomanijos žalos jaunimui.

Kaip pažymi Lietuvos policijos profesinės sąjungos pirmininkė Roma Katinienė, prie bendros atmosferos Vilniuje prisideda ir plačiai žinomas mero R. Šimašiaus požiūris į nedidelio kiekio narkotinių medžiagų turėjimą.

„Po vienų ar kitų garsių žmonių sulaikymo (dėl narkotinių medžiagų turėjimo) yra išsakoma kritika policijai, kad reikėtų „nesikabinėti“ ir tiesiog leisti“, – teigė pareigūnų atstovė.

Pastebėta, kad po policijos reformos atsisakius nepilnamečių inspektorių pradedame justi grėsmingus to padarinius. Inspektoriai buvo specializuoti, dirbo tikslingą prevencinį darbą ugdymo įstaigose ir šeimose. Šių funkcijų sklandžiai perduoti kitoms įstaigoms, kaip pastebi pareigūnai, nepavyko.

Ypatingai suprastėjus padėčiai Vilniuje, miesto savivaldybė pati turėtų ieškoti lėšų papildomom prevencinėm priemonėm, visų pirma prieš narkotikus nukreiptam švietimui mūsų mokyklose užtikrinti, tačiau to nedaroma iki šiol.

Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos atstovai yra įsitikinę, jog atėjo metas Vilniuje paskelbti karą narkotikams ir iš esmės imtis nelegalių medžiagų prevencijos klausimo.

Kas galėtų paneigti, kad jei ne atsainus dabartinių valdančiųjų požiūris į šią problemą, tėvai nebūtų praradę savo vaikų, patekusių į narkotikų pinkles, o jaunuoliai būtų galėję toliau džiaugtis pilnaverčiu ir sveiku gyvenimu.

Be aiškios politinės valios stabdyti narkotikų plitimą sostinėje, teigiama linkme pokyčių nesulauksime. Karo prieš narkotikus vien gatvėse nelaimėsime. Lemtinga kova prieš narkotikus turi prasidėti prie balsadėžių, rinkimuose į miesto savivaldą Kovo 5 d.