„Turime suvokti, kad dėl nepakankamai kontroliuojamo rusiškų grūdų tranzito, dalis tokių grūdų atsiduria ES rinkoje.“

Bronis Ropė. Nesuprantama, kodėl Europos Komisija nesvarsto, kaip stabdyti rusiškų grūdų eksportą per ES

2024 05 02

Oficialia užklausa kreipiausi į Europos Komisiją dėl rusiškų grūdų tranzito per Europos Sąjungą, kai paaiškėjo, kad per Latviją ir Lietuvą keliauja dideli kiekiai tokių grūdų. Neramina, kad dalis šių grūdų yra pagrobti iš Ukrainos teritorijų, o šis grūdų vežimas per ES nėra tinkamai kontroliuojamas.

Gavau atsakymą iš Europos Komisijos, kuriame konstatuojama, kad pernai Rusija į Europos Sąjungą eksportavo 4,2 mln. tonų javų, aliejingų sėklų ir jų produktų. Bendra šių eksportuotų produktų vertė siekė net 1,3 mlrd. eurų sumą. Kur teisybė, kad Europos Sąjunga, mes visi, šia milijardine suma parėmėm rusų karo pramonę ir ekonomiką!

Nesuprantama, kodėl Komisija nesvarsto apie tokių rusiškų produktų eksporto visišką nutraukimą. Tiesa, atsakyme pabrėžiama, kad šių metų kovo 22 d. Europos Komisija pateikė pasiūlymą reglamentui, kuriuo būtų didinami muitų tarifai iš Rusijos ir Baltarusijos. Tokiu atveju, iš minėtų šalių į ES importuojamiems javams, kviečiams, kukurūzams ir saulėgrąžų miltams būtų taikomi didesni tarifai. Visgi, ar tokia priemonė padės, kad rusiškų grūdų Europos Sąjungoje būtų kuo mažiau?

Turime suvokti, kad dėl nepakankamai kontroliuojamo rusiškų grūdų tranzito, dalis tokių grūdų atsiduria ES rinkoje. O tai reiškia ne ką kitą, o tai, kad mūsų ūkininkų užaugintų grūdų kainos yra dempinguojamos. Ar galime skriausti savo ūkininkus, atimdami jų pajamas, nes nesugriežtiname eksporto kontrolės? Manau, kad ne, todėl turime padaryti viską, kad ekonominės sankcijos Rusijai ir Baltarusijai būtų dar platesnės ir griežtesnės.