„Šiuo metu pagrindinė Lietuvos užduotis – deeskaluoti paaštrėjusią situaciją ir rasti geriausius šaliai sprendimus.“

Aušrinė Norkienė. Pas Prezidentą aptarėme sužlugdytų santykių su Kinija pasekmes Lietuvai

2022 01 19

Konfliktas tarp Kinijos ir Lietuvos kelia daug klausimų, kaip tai paveiks Lietuvos ekonomiką. Kinijai pradėjus Lietuvai taikyti sankcijas, smarkiai nukentėjo Lietuvos verslo konkurencingumas, kas turės poveikį ir šalies ekonomikos augimui. Jau girdime ir matome signalus, kad dalis Lietuvos įmonių ir didelių įmonių, planuoja savo veiklą ir registraciją perkelti į kaimynines šalis – Latviją ir Lenkiją. Tai reiškia, kad mokesčiai taip pat bus mokami šioms valstybėms, o ne Lietuvai. Darbo vietos taip pat bus kuriamos ne Lietuvoje.

Šiandien nė vienas ministras negali įvardinti nuostolių, kurie laukia valstybės, bei kokio pobūdžio spaudimas prasidės Lietuvos įmonėms, importuojančioms iš Kinijos, eksportuojančioms į Kiniją, kokie bus santykiai su tarptautinėmis organizacijomis ir įmonėmis, kurios tarpinius komponentus perka Lietuvoje. Nes tikriausiai nė vienas ministras nevertino rimtai šių pasekmių, gal net vadovavosi jaunatvišku maksimalizmu. Toks įspūdis, kad klausimas iš ko ir kas kompensuos nuostolius dar net nesubrandintas valdančiųjų galvose.

Kinijos ir Lietuvos santykiai paaštrėjo, kai Gabrielius Landsbergis leido Taivano atstovybei pasivadinti Taivaniečių atstovybe, kai visame pasaulyje tokios atstovybės turi Taipėjaus pavadinimą. Kinija teigia, kad sprendimas pavadinti atstovybę „taivaniečių“ vardu rodo Taivano mėginimus veikti kaip nepriklausomai valstybei, o tai, Kinijos valstybės atstovų įsitikinimu, prieštarauja „Vienos Kinijos“ politikai. Dėl šio G. Landsbergio sprendimo Kinija ėmė Lietuvai taikyti ekonominio ir politinio spaudimo priemones.

Šiuo metu pagrindinė Lietuvos užduotis – deeskaluoti paaštrėjusią situaciją ir rasti geriausius šaliai sprendimus.