„Alkoholis problemų nesprendžia, jis jas kuria.“

Aurelijus Veryga. Ištroškom

2020 12 17

Sunku pasakyti, ar dėl idėjų stygiaus, ar dėl rinkimų rėmėjų spaudimo naujojo Seimo kolegos darbus pradeda nuo sprendimų, kuriuos sunku būtų pavadinti adekvačiais esamai situacijai.

Nors šalį krečia COVID pandemija ir vis daugiau anksčiau liberaliais save laikiusių politikų ir viešųjų kalbėtojų teigia, kad kliautis visuomenės sąmoningumu nebereikia, kolegos Mazuronis ir Gapšys kažkodėl mano kitaip. Jų manymu pandemijos akivaizdoje svarbiausia yra užtikrinti galimybę gyventojams pagerti.

Pandemija ir ją sekantys karantininiai apribojimai ne tik sukels, bet ir jau sukėlė tam tikras pasekmes žmonių psichikos sveikatai: nerimas, baimė dėl ateities, miego, nuotaikos sutrikimai ir kitos problemos dar tik pasipils kuomet pasiskiepysime ir bus atlaisvintos karantino priemonės. Alkoholis problemų nesprendžia, jis jas kuria. Dar daugiau, sudėtingose psichologinėse situacijose vartojamas alkoholis daug greičiau gali tapti priklausomybės objektu. Todėl nesuprantu ką sau galvoja kolegos Seime, teikdami pasiūlymus ilginti prekybos alkoholiu laiką sekmadienį.

Norėčiau tik priminti, kad Lietuvoje įgyvendintos alkoholio kontrolės politikos priemonės ne tik davė gerų rezultatų, nes du metus iš eilės reikšmingai mažėjo alkoholinių gėrimų suvartojimas ir su tuo susijusių sveikatos problemų skaičius, tačiau mūsų šalies pastangas teigiamai įvertino ir tarptautinės organizacijos. Amerikos alkoholio ir alkoholizmo tyrimų institutas skyrė apie 2 mln. dolerių tam, kad Lietuvos, Kanados ir kitų šalių mokslininkai galėtų įvertinti priimtų priemonių efektyvumą ir pateikti rekomendacijas šalims. Manau, kad racionalu būtų sulaukti šių vertinimų ir išvadų, ir tik tada teikti siūlymus dėl pakeitimų.

Prekybos laiko apribojimai yra vertinami kaip viena efektyviausių alkoholio kontrolės priemonių. Tą patvirtina ir metaanalizės duomenys.