„Valdantieji vis pasiūlo avansu nueiti į komitetų posėdžius ir jais pasitikėti. Tai atsakymas labai paprastas, pasitikėjimą dar reikės užsitarnauti.“

Aurelijus Veryga. Dialogo grupės sėkmės ir nesėkmės

2022 06 21

Pirmadienį pas Seimo Pirmininkę vėl buvo susirinkusi dialogo grupė. Praėjusį kartą pati Seimo Pirmininkė pabandė taktiką skaldyk ir valdyk, bandydama mėtyti užuominas apie tai, kad suprask ir opozicija dėl kai kurių klausimų nėra vieninga. Tuomet labai aiškiai buvo pasakyta, kad opozicija dėl raštu pateiktų reikalavimų sutarė. Tai yra bendra pozicija ir prašome baigti skaldymo žaidimą. Tuomet E.Gentvilas puolė raminti, kad niekas nieko nenori skaldyti.

Šiandien jau pats „dėžinukų“ partijos atstovas Gentvilas ėmėsi tokios taktikos. Išsitraukęs savo didžiausią kompleksą – R.Karbauskį staiga pradėjo nuogąstauti, o kaip bus dėl vieno ar kito jo pareiškimo. Ir tai yra ta pati bandyta Seimo Pirmininkės taktika, tik jau kitomis rankomis.

Tačiau jei pažiūrėsime giliau, praktiškai nė viena opozicinė partija nekėlė atskirų reikalavimų. Nebuvo aštrinamas Žemės ūkio ministro klausimas ar sveikatos apsaugos reformos klausimas, kurį itin aštriai kelia socialdemokratai. Kodėl? Ogi todėl, kad opozicija vieningai susitarė dėl Lietuvos gyventojams šiuo metu aktualiausių socioekonominių (infliacijos, augančių kainų ir kt.) klausimų ir reikalauja, kad jie būtų įtraukti į darbotvarkę. Buvo paprašyta, kad šie klausimai būtų įtraukti į rytojaus (antradienio) rytinę darbotvarkę pirmaisiais klausimais, ir kad opozicija galėtų įsitikinti jog vėl nėra jungiamas valdančiųjų buldozeris ir nebandoma klausimų atmesti net nepabandžius apie juos padiskutuoti. Vietoje to siūloma darbo grupė su Premjere pasikalbėti apie siūlymus. Žinome, kuo baigiasi pasikalbėjimai ir pažadai apie kažką, ko nėra Seimo salėje. Todėl tikimės, kad valdantieji leis padaryti įstatymų pateikimus, o jau vėliau, paprašius Vyriausybės išvados, ir bus galima apie juos diskutuoti Vyriausybės darbo grupėje.

Ką padarė valdantieji. Rytoj ryte sukrovė balsavimus už projektus, kuriems neturėjo balsų, o opozicijos projektus nukišo į rytinio posėdžio pabaigą. Tokiu būdu bandydami užsitikrinti reikiamą Seimo narių skaičių salėje, o opozicijos projektų atmetimą ir naują konfliktą pasilikti po to. Manau, kad rytoj ryte turėsime labai rimtą opozicinių frakcijų pasitarimą, kaip elgtis, kad valdantieji eilinį kartą nesumanipuliuotų opozicija.

Valdantieji vis pasiūlo avansu nueiti į komitetų posėdžius ir jais pasitikėti. Tai atsakymas labai paprastas, pasitikėjimą dar reikės užsitarnauti. Rytoj bus tam puiki proga, pakeliant opozicijos klausimus į rytinio posėdžio pradžią ir leidžiant klausimus pateikti, kad jie galėtų judėti į Vyriausybę. Priešingu atveju, tai pokalbiai tebuvo akių dūmimas.

Na, o dėl mums svarbių vertybinių klausimų (narkotikų dekriminalizavimo, socialinės partnerystės ir kt.) mes elgsimės taip, kad tokie projektai, kaip yra pateikti, nebūtų priimti. Jų šiuo metu ir nėra darbotvarkėse. Jei jų sustabdymui labiau padės nebuvimas salėje, joje nebūsime. Jei padės balsavimas prieš – balsuosime prieš. O kolegai Gentvilui norėčiau priminti apie tokį plačiai žinomą išsireiškimą „Chatham House Rule“. Jei negirdėjote, kolegos jums paaiškins. Jei jau kalbamės grupėje ir deramės už uždarų durų, tai kažkokių pletkų ir savaip kreivai suprastų interpretacijų apie mūsų partijos pirmininko teiginius nešiojimas yra „pletkų bobos“ lygio.

Nerimtai atrodot kolegos valdantieji. Kuo toliau, tuo nerimčiau.