„LVŽS Kauno miesto skyriaus komanda į savo 2023 m. rinkimams skirtą programą jau įrašė šį tikslą – įdiegti kauniečio kultūros pasą.“

Audronė Jankuvienė. Kauniečio (šiauliečio, klaipėdiečio…) kultūros pasas

2022 09 23

2019 m. LVŽS pasiūlymu visoje Lietuvoje buvo įdiegta puikiai pasiteisinusi, įsitvirtinusi ir išpopuliarėjusi iniciatyva – moksleivio kultūros pasas. Kaip žinia, jo teikiamomis galimybėmis gali pasinaudoti visi Lietuvos mokiniai – ne tik pradinukai, bet ir besimokantys 5–12 klasėse.

Jau pirmaisiais metais šia galimybe pasinaudojo 96 proc. Lietuvos bendrojo ugdymo mokyklų. Kultūros, meno, neformaliojo švietimo įstaigos kasmet vis aktyviau konkuruoja, kad šiai mokinių kultūrinį išprusimą, jų kūrybiškumą skatinančiai programai pateiktų kuo įvairesnių, patrauklesnių ir aukštesnės kokybės idėjų. Šiemet moksleiviai gali rinktis jau net iš daugiau kaip 4000 kultūros ir meno paslaugų – nuo teatro, muziejų, operos iki cirko, etninės kultūros ar orientacinių žaidimų.

Lankymasis spektakliuose, muziejuose, parodose, įvairios ekskursijos padeda pažinti šalies kultūrą, istoriją ir paveldą, o kūrybinės dirbtuvės, laboratorijos ir kiti edukaciniai užsiėmimai yra puiki galimybė mokiniams įgyti žinių ir plėsti akiratį, paįvairinti ugdymosi procesą perkeliant jį į netradicines erdves, skatinti vaiko kultūrinių įpročių formavimąsi. Manyčiau, šią iniciatyvą galima išplėsti, sustiprinant ir perkeliant ją dar ir į regioninį, savivaldybių lygmenį, o artėjant 2023 m. savivaldybių tarybų rinkimams – tokį punktą įtraukiant į savo rinkimines programas.

LVŽS Kauno miesto skyriaus komanda į savo 2023 m. rinkimams skirtą programą jau įrašė šį tikslą – įdiegti kauniečio kultūros pasą. Kaip ir nacionaliniu mastu, kasmet kiekvienam Kauno moksleiviui būtų skiriama tam tikra biudžeto lėšų suma ir sudaromas šiai programai skirtų miesto kultūros paslaugų žemėlapis.

Tai didintų kultūros paslaugų prieinamumą, taip pat būtų kryptinga finansinė paskata miesto kultūros ir meno įstaigoms, papildomai skatinanti moksleivius lankytis miesto muziejuose, teatruose, ekskursijose, edukaciniuose užsiėmimuose. Juo labiau, kad anksčiau vienam mokiniui per metus buvo skiriama 15 eurų, šiemet ši suma sumažinta iki 12 eurų. Tokiu būdu moksleivis turėtų du kultūros pasus – vietinį, finansuojamą iš savivaldybės biudžeto, ir nacionalinį, o tai reiškia – dar daugiau galimybių atrasti jų poreikius atitinkančias įdomias kultūros ir meno paslaugas.

Hertos Burbės karikatūra

Publikuojama iš leidinio „Už laimingą Kauno šeimą“