„Akivaizdu, kad verslo atstovai tikrai žino, kokie konkurentų susitarimai ir veiksmai gali riboti konkurenciją, ko reikėtų vengti bendraujant su konkurentais.“

Aušrinė Norkienė. Komentaras apie kartelinius susitarimus

2023 01 10

Nors karteliniai susitarimai yra baudžiami ir Konkurencijos taryba vis įspėja, kad kartelių dalyviams gali būti skiriamos didelės piniginės baudos, o konkurenciją ribojančius susitarimus sudariusių įmonių vadovams gresia draudimas keletą metų eiti vadovaujančias pareigas ir bauda virš dešimt tūkstančių eurų, tačiau kartelinių susitarimų atvejų Lietuvoje vis dar turime.
 
Metų gale Konkurencijos taryba atskleidė skandalingą vaistais prekiaujančių bendrovių kartelinį susitarimą. O dabar vis garsiau kalbama ir apie tai, ar prekybininkai kartu su maisto produktų perdirbėjais nesudaro kartelinių susitarimų, kurie gali lemti itin dideles maisto kainas. Be to, karteliai daro didelę žalą tiek sąžiningai konkuruojančiam verslui, tiek vartotojams, nes šie priversti už prekes ir paslaugas mokėti daugiau.

Akivaizdu, kad verslo atstovai tikrai žino, kokie konkurentų susitarimai ir veiksmai gali riboti konkurenciją, ko reikėtų vengti bendraujant su konkurentais. Taip pat akivaizdu, kad vis daugiau žmonių Lietuvoje supranta, kad neišgali nusipirkti anksčiau perkamų maisto prekių ir labiau domisi, kur reikėtų kreiptis pastebėjus galimus konkurencijos teisės pažeidimus, t.y. į Lietuvos Respublikos Konkurencijos tarybą.
 
Atsižvelgdami į gyventojų lūkesčius, palaikome idėją ir raginame atlikti maisto produktų kainų kilimo tyrimą. Šios iniciatyvos galėtų imtis Vyriausybė kartu su Lietuvos banku. Gal tuomet pagaliau sužinotume visas maisto pabrangimo priežastis.