„Norint sėkmingos referendumo baigties, būtina įgyvendinti kelis svarbiausius darbus, o ypač balsavimo laiką derinti su Prezidento rinkimais.“

Aušrinė Norkienė. Komentaras apie daugybinės pilietybės referendumą

2023 01 19

Seime sausio mėnesį vyko darbo grupės referendumui dėl daugybinės pilietybės pasirengti posėdis. Reikalingus teisės aktus dėl Konstitucijos pataisos planuojama parengti iki kovo 9 dienos. O gegužės mėnesį Seimas turėtų priimti nutarimą dėl referendumo surengimo.

Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos frakcijos nariai praeitoje kadencijoje sėkmingai bendradarbiavo su lietuvių išeivija įvairiuose formatuose bei darbo grupėse. Mūsų iniciatyva pirmą kartą istorijoje buvo įkurta Pasaulio lietuvių apygarda Seimo rinkimuose, o 2019-uosius paskelbėme Pasaulio lietuvių metais bei surengėme referendumą dėl pilietybės išsaugojimo. 

Mums pavyko sutelkti užsienyje gyvenančius tautiečius bei visas politines partijas Seime bendram darbui. Formuluotei suderinti buvo pakviesti ir konstitucinės teisės ekspertai. Buvo pasiruošta referendumo organizavimui, patvirtintos agitacinės kampanijos taisyklės.

Deja, bet referendumas dėl pilietybės išsaugojimo neįvyko. Labai apmaudu, kad iki sprendimo priėmimo pritrūko labai nedaug. Tam, kad referendumas būtų laikomas įvykusiu, jame turi dalyvauti ne mažiau kaip pusė visų rinkimų teisę turinčių piliečių. Žiūrint iš dabartinės perspektyvos galime teigti, kad tai yra didžiausias iššūkis. 

Norint sėkmingos referendumo baigties, būtina įgyvendinti kelis svarbiausius darbus, o ypač balsavimo laiką derinti su Prezidento rinkimais. Nes tuomet dalyvauja didžiausias rinkėjų skaičius. Formuluotė turi būti suderinta ir atitikti visų politinių partijų bei pasaulio lietuvių bendruomenės lūkestį.

Be to, referendumas privalo vykti dvi dienas. Nes tik taip galima pasiekti rinkėjų aktyvumą. Jei nebus rastas sutarimas dėl dviejų dienų, lieka tik mažinti kartelę referendumams.