„Frakcijos narių nuomone, antros pakopos pensijų dalyviai patys turi nuspręsti, kada ir kaip gauti sukauptą išmoką ir būtina įteisinti tik savanorišką sprendimą kaupti pensijų fonde.“

Aušrinė Norkienė. Gyventojai nenori kaupti antros pakopos pensijos

2023 08 09

Atlikta apklausa akivaizdžiai parodė, kad gyventojai nėra patenkinti esama situacija, kai negali laisvai pasitraukti iš antros pakopos pensijų kaupimo ir atsiimti pinigų, kaip buvo numatyta jų pasirašytoje sutartyje. 9 iš 10 lietuvių nori kaupimą nutraukti dar nesulaukus pensinio amžiaus ir atsiimti visus sukauptus pinigus.

Dėl šios priežasties rudenį Seimas ir vėl imsis tobulinti antros pakopos pensijos lankstesnes galimybes. Juolab, kad ir Prezidentūra prakalbo apie siūlymą leisti pensijų fondų dalyviams kartą gyvenime išsiimti iki 25% sukauptų lėšų.

Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos frakcijos nariai siūlo svarstyti dar platesnius antros pensijų pakopos pokyčius.

Frakcijos narių nuomone, antros pakopos pensijų dalyviai patys turi nuspręsti, kada ir kaip gauti sukauptą išmoką ir būtina įteisinti tik savanorišką sprendimą kaupti pensijų fonde. Kaupimas turėtų būti be valstybės privalomo nurodymo. Reikia visiems laikams užtvirtinti, kad lėšos, kurios nukreipiamos į privačius fondus, yra paties žmogaus nuosavybė. Iki šiol kaupiantysis neturi jokios pasirinkimo laisvės pasinaudoti savo sukauptomis lėšomis taip, kaip pats nori.

Pagal dabar galiojančias pensijų kaupimo antros pakopos fonduose teisės aktus, dirbantieji automatiškai yra įtraukti į pensijų kaupimo antrą pakopą.

Tokia tvarka yra neteisinga mažesnes pajamas gaunančių žmonių atžvilgiu ir automatinis įtraukimas žmones verčia jaustis socialiai pažeidžiamais. Asmenys į kaupimą įtraukiami neatsižvelgiant į jų gaunamą darbo užmokesčio dydį, įsipareigojimus, pragyvenimo galimybes.

Frakcija primena, kad nuo 2019 m. sausio 1 d. kas trejus metus pilnamečiai asmenys automatiškai įtraukiami į pensijų kaupimą. Gyventojas turi teisę laikinai, ne daugiau kaip 12 mėnesių ir ne trumpesniam kaip vieno mėnesio laikotarpiui per visą dalyvavimo pensijų kaupime laikotarpį, sustabdyti pensijų įmokų pervedimą.

Tas, kuris per nustatytą terminą nesudaro sutarties su savo pasirinkta pensijų kaupimo bendrove, tampa tos kaupimo bendrovės, kuriai jis automatiškai priskirtas, pensijų fondo dalyviu.

Sulaukus pensinio amžiaus, galiojantis teisės aktas griežtai nurodo pensijų išmokų rūšis. Pagrindinis rodiklis yra sukaupta suma ir pagal ją pritaikoma išmokos kas mėnesį suma.