„Kadangi kaskart daugiau kalbama apie galbūt dirbtinai pakeltas kainas, todėl palaikome idėją atlikti tyrimą.“

Aušrinė Norkienė. Apie kylančias maisto produktų kainas

2023 01 05

Lietuvoje maisto produktų kainos augo sparčiausiai visoje Europos Sąjungoje. Akivaizdu, kad žmonėms dalis produkcijos per pusmetį tapo prabangos prekėmis ir ne vieną priartino prie skurdo ribos. Taip pat akivaizdu, kad žmonės nori aiškumo, nes supranta, jog mūsų šalyje už tą patį produktą moka gerokai brangiau nei svetur.

Gal didieji prekybos centrai, mažmenininkai ir turgaus prekybininkai pakėlė kainas pernelyg daug matydami, kad žmonės vis vien perka? Galbūt daug reikšmės turi ir nuolatinis aiškinimas, kad vyksta karas, visur viskas brangsta, gąsdinama, kad trūksta prekių, kažkas kažko nepagamins ir t.t. Viešojoje erdvėje sėjamas nerimas aiškiai formuoja nuomonę, kad maistas toliau brangs ir todėl pirkėjas daug negalvodamas perka ir už prekes moka galbūt gerokai per daug.

Kadangi kaskart daugiau kalbama apie galbūt dirbtinai pakeltas kainas, todėl palaikome idėją atlikti tyrimą. Šios iniciatyvos galėtų imtis Vyriausybė kartu su Lietuvos banku. Būtų gerai, kad šios institucijos klausimo imtųsi iš esmės, o ne formaliai ir pateiktų visuomenei aiškias didelių maisto kainų priežastis bei galimus sprendimus.

Premjerė Ingrida Šimonytė teigė, kad dėl išaugusių maisto kainų Lietuvos bankas galėtų padaryti išsamesnį tyrimą, kuris atskleistų, kas vyksta šalies rinkoje. Visgi, pasak jos, Lietuvos banko jau pateikti duomenys rodo – situacija nulemta to, jog sutapo labai daug nepalankių veiksnių. Įdomu, ar bus pradėtas tyrimas ir ar iš tiesų sužinosime visas maisto pabrangimo priežastis?