„Problemų apstu, tačiau tikimės, kad sulauksime teigiamų sprendimų.“

Aušrinė Norkienė. Įspūdžiai iš Regionų forumo

2022 09 09

Prezidentūroje vyko Prezidento Gitano Nausėdos inicijuotas kasmetinis Regionų forumas, skirtas svarbiausiems regionų politikos ir savivaldos plėtros klausimams aptarti.

Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos valdymo laikotarpiu buvo priimtas Regioninės plėtros įstatymas. Regionų forume parlamentinių partijų lyderiai pasirašė memorandumą dėl savivaldos savarankiškumo didinimo. Viena svarbiausių šio dokumento nuostatų – įsipareigojimas leisti regionams lanksčiau skolintis ir finansuoti Europos Sąjungos projektus, skirtus regionų plėtrai. Regionams turėjo būti skirta 30 procentų europinių investicinių lėšų. Iki šiol šio įsipareigojimo buvo nesilaikoma.

Nustebome, kai Vyriausybė tik šio forumo išvakarėse priėmė palankią išvadą šiam projektui. Mes pritariame Prezidento forume pasakytiems žodžiams, kad šito įstatymo savivaldybės laukia jau daug metų, o pažadas, partijų duotas prieš dvejus metus, turi būti įgyvendintas. Nes per dvejus metus nepadidėjo nei patrauklumas, nei pasitikėjimas regionais.
Paslaugos regionuose eina nuo žmogaus, o ne prie žmogaus. Moterys gimdyti priverstos važiuoti net 100 kilometrų. Kokia jauna šeima norės gyventi regionuose, kai paslaugos nutolusios.

Steigiamos Tūkstantmečio (elitinės) mokyklos, o kaimo mokyklos uždaromos. Neatsižvelgiama nei į regiono specifiką, nesigilinama nei kaip vaikai pasieks nutolusias mokyklas, nei kokia užklasinė veikla jiems bus pasiekiama. Apie švietimo tinklo plėtrą į regionus net negalvojama.

Susidaro įspūdis, kad kur dursi, ten pataikysi. Problemų apstu, tačiau tikimės, kad sulauksime teigiamų sprendimų. Tikrai nenorime, kad tik lozungais ir gražiais raštais būtų išmargintas regionų gyvenimas.