„Rekordinis prekių kainų augimas tik išryškino tikrąją pigių pinigų kainą.“

Arvydas Nekrošius. Komentaras apie infliaciją

2023 01 06

Visi pamename, kad per pandemiją buvo rekordiškai prispausdinta pinigų, jie paleisti į rinką ir gausiai bei lengva ranka dalintos paskolos. Tuo metu tai atrodė logiškas sprendimas norint suvaldyti infliaciją. Tačiau verslininkai, jausdami padidėjusią žmonių perkamąją galią pradėjo auginti kainas, taip iškreipdami rinkas. Taip užsisuko infliacijos spiralė, kurią sustabdyti įmanoma tik mažinant pinigų kiekį apyvartoje. Metų gale apie Europos centrinio banko bazinių palūkanų normų kėlimą ir pinigų kiekio mažinimą panešė Lietuvos laisvosios rinkos institutas.

Nuo š.m. kovo mėnesio eurosistemoje žadama nebereinvestuoti visos sumos, gautos iš banko supirktų ir laikomų vertybinių popierių. Numatoma, kad šiuo metu apie 5 trln. eurų sudarantis obligacijų portfelis bus mažinamas apie 15 mlrd. eurų per mėnesį. Tai reiškia, kad nors ir lėtais tempais, bus bandoma bent iš dalies „susiurbti“ ir į rinką nebegrąžinti per pandemiją rekordiškai prispausdintų pinigų. Manoma, kad per keletą metų pinigų kiekis euro zonoje išaugo ketvirtadaliu, ir tai yra esminė infliacijos priežastis. Rekordinis prekių kainų augimas tik išryškino tikrąją pigių pinigų kainą.

Bet ar šie numatomi sprendimai realiai sumažins rinkų perkaitimą pamatysime ateityje. Nes šiai akimirkai tai atrodo tik kosmetiniai pakoregavimai, baiminantis imtis rimtesnių veiksmų. Nes neatsargūs veiksmai perkaitusioje ekonomikoje gali sukelti labai rimtų pasekmių - ekonomikos augimo sumažėjimo ar visiškos stagnacijos. O visa tai vertinant energetinės krizės ir karo Europoje kontekste atrodo labai grėsmingai.